Asijská spirála zbrojení

Asijské země odmítají odzbrojovací návrh MMF

Na podzimním výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu v thajském Bangkoku navrhl výkonný ředitel MMF Michel Camdessus, aby všechny státy, bohaté i chudé, udržovaly své vojenské výdaje nanejvýš na úrovni současného světového průměru, který činí 4,5% hrubého národního produktu (HNP), což je v době uvolnění i tak dost značná úroveň. Uspořené prostředky, v celosvětovém měřítku by šlo ročně asi o 140 miliard dolarů, by se měly věnovat na produktivnější výdaje. Asijské země, až na výjimky, tento návrh odmítly. Zdůrazňovaly, že musejí nahrazovat zastaralé zbraně novými, že své pozice v různých teritoriálních sporech musejí podpořit odpovídající vojenskou silou a v této souvislosti upozorňovaly na zmenšující se úlohu Spojených států při zajišťování bezpečnosti v Asii.

Buď pomoc, nebo zbrojení

Podle posledních dostupných údajů, zveřejněných v časopise Far Eastern Economic Review, asijské státy nyní vynakládají ročně v průměru 3,1% HNP na vojenské výdaje a tento podíl stoupá. V tomto odhadu však nejsou zahrnuty například Afghánistán, Barma, Severní Korea či Vietnam, které by uvedenou cifru patrně podstatně zvýšily. Asie spolu s Blízkým východem dnes patří k nejrychleji se rozvíjejícím zbrojním trhům. Vojenské rozpočty asijských zemí se od počátku 80.let reálně (po odečtení vlivu inflace) zvyšovaly přinejmenším o 4% ročně a většina odborníků soudí, že stejný přírůstek bude…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte