Princip, islám, nebo nafta

Obrat v balkánské politice USA

Spojené státy uznaly Bosnu a Hercegovinu a jednoznačně se postavily proti hlavnímu viníkovi krize. Znamená to, že chtějí zůstat v Evropě, že trvají na dodržování principů, nebo jde jen o islámsko-naftový syndrom? Dosavadní diplomatická aktivita Evropy i OSN, spočívající ve snaze o vnitřní domluvu zúčastněných bez účinného vojenského či ekonomického nástroje, ztroskotala. Evropské i americké analýzy byly jednoznačné: rychlé a jednotné uznání samostatnosti Bosny a Hercegoviny je jediný způsob, jak dát najevo postoj k srbskému úsilí o rozbití této doposud nejmírnější republiky postupem, známým z Chorvatska.Při vědomí své mocenské převahy vzal Bělehrad tento signál jako formální gesto. Přehlédl jasné poselství: další agresi v Bosně a Hercegovině nelze považovat za občanskou válku, ale za mezinárodní konflikt. Tvrzení prezidenta Miloševiče, že Srbsko nemá s konfliktem nic společného, je vratké. Působí-li v Bosně federální armáda jako rozhodující síla a podporuje-li srbské polovojenské oddíly, stačí se zeptat, kdo je ta federace, která armádu zásobuje a jíž tato armáda slouží. Federaci už přece tvoří jen Srbsko a Černá Hora.

Balkán není Kuvajt

Změna postoje USA byla překvapivá. Jejich loňský „globální“ pohled na krizi a snaha zachovat Jugoslávii měly své důvody. Patřily k nim obecná podpora integrace, nejistota ze signálu, který by rozpad SFRJ znamenal pro tehdy ještě monolitní SSSR, ale…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte