Už čtyřikrát americký ministr Baker se svou blízkovýchodní misí ztroskotal. Po páté, po souhlasu syrského prezidenta Asada k osobnímu setkání se Šamirem, však dojednal mírovou konferenci, na níž by Izrael, Sýrie a společná jordánsko- palestinská delegace konečně vyřešily dlouhotrvající spory. Především jde o pronikání teroristů přes izraelské hranice (a tedy i ztráty lidských životů na obou stranách), ale také o hospodářskou spolupráci ve prospěch všech stran. Jednání v Izraeli završila Bakerovy rozhovory s hlavami všech arabských zemí. Na závěr několikrát opakoval slova o revoluční změně v Asadově myšlení, o historickém průlomu, o tom, že mír je na dosah ruky.

I v Izraeli by tomu strašně rádi věřili. Šamir, jenž se málokdy usmívá, předstíral nebo opravdu měl výbornou náladu a byl spokojen, že Asad je ochoten se s ním setkat. Přijal všechny Bakerovy návrhy až na jeden, ale opravdová euforie v zemi nepanuje. Asadova změněná diplomacie totiž není doprovázena žádným pozitivním skutkem. Sýrie nepřestává hromadit zbraně v nepředstavitelném množství: má na to přes dvě miliardy dolarů v hotovosti od Saúdské Arábie. Proti komu je chce použít, myslí-li uzavření míru s Izraelem upřímně?

Pružný diktátor

Podobnost mezi Háfizem Asadem a Saddámem Husajnem bije do očí. Oba jsou sunnitští muslimové, oba se dostali k moci krvavými převraty, oba konsolidovali svou moc se sovětskou pomocí, oba vládnou železnou pěstí. Oba zmasakrovali tisíce vlastních občanů…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte