v18.jpg

1990/18

Koupit vydání
v17.jpg Vydání 4.–11. 7. 1990 v19.jpg Vydání 18.–25. 7. 1990
Zahraničí
Definitívny konec Jalty Egon Lánský Keď koncom minulého týždňa vodcovia členských krajín Atlantickej aliancie NATO vydali spoločnú deklaráciu na konci dvojdenných pravidelných rokovaní, konaných tentoraz v Londýne, nielen prezident Spojených štátov George Bush, ale aj mnohí skúsení politickí komentátori hovorili o historickom bode obratu, a pritom vôbec nie je isté, že všetci mali na mysli to isté. Saharský jed Zbyněk Petráček 27. června byl v bádenském Mannheimu odsouzen ke pěti rokům ztráty svobody Jürgen Hippenstiel-Imhausen, obchodní ředitel firmy Imhausen Chemie GmbH. Proces měl udělat tečku za skandálem se západoněmeckou technickou pomocí libyjskému militarismu. Polský rozkol Petr Janyška Až donedávna byla pro průměrného obyvatele Polska domácí politická scéna jasná. Desetiletí komunismu versus opozice. Opozice rovnala se Solidarita, Solidarita to byl Lech Walesa a jeho poradci. Všichni táhli za jeden provaz, všem šlo o to samé. Reportáž z epicentra Jáchym Topol Íránská katastrofa, zemětřesení, které má svým ničivým rozsahem málo obdob v historii, otřásla celým světem. Okamžitě po zveřejnění prvních zpráv o obětech na lidských životech se v mnoha zemích organizovala rychlá pomoc. Rub a líc pomoci krajanům v Rumunsku Jaromír Plíšek Jestliže u nás ještě před rokem málokdo věděl, že v Rumunsku žije poměrně početná menšina Čechů a Slováků, je dnes situace právě opačná.
Kultura
Bez přístřeší? Terezie Pokorná Pečlivým čtenářům Respektu či Revolver revue není třeba Kolegium pro podporu nezávislé vědy, umění a vzdělání představovat. Na divadlo se neumírá aneb čemu se dnes v Čechách tleská Terezie Pokorná V pondělí 18.června se v Divadle E.F.Buriana konala derniéra hry Jaroslava Čejky "Na kůži se neumírá". Hru uvedla scéna poprvé už v roce 1986 a od té doby ji provázel neutuchající zájem publika navzdory skutečnosti, že u odborníků hodných tohoto jména vzbuzovala pouze soucit, žal či trpký posměšek. Kniha v pasti Milena Sršňová Kdo se zajímá o příčiny dnešní krize našeho knižního trhu, vstupuje do začarovaného kruhu, v kterém se pohybují nakladatelé, tiskárny a knihkupci.
Rozhovory
„Rozpustit Sovětský svaz” Petr Janyška Rozhovor s Vladimírem Bukovským.
Domov
Média Bohuslav Blažek V rodinné terapii platí jako železné pravidlo: když někdo všechnu vinu připisuje jen jednomu člověku, určitě nemá pravdu. Podobně je tomu ve společnosti: obviňovat jen jednu skupinu, vymezenou například etnicky nebo rasově, to samo o sobě už je symptomem lži. Člověk Bukovskij J. Váchová, Irina Grivnina Poprvé byl zatčen ve dvaceti, když zorganizoval veřejnou recitaci veršů na jednom moskevském náměstí. Potom dvakrát za demonstrace na obranu vězněných přátel.
Literatura
Kniha v pasti Milena Sršňová Kdo se zajímá o příčiny dnešní krize našeho knižního trhu, vstupuje do začarovaného kruhu, v kterém se pohybují nakladatelé, tiskárny a knihkupci.
Komentáře
Kolektivní vina Ivan Lamper 11. června 1990 navštívil československou velvyslankyni ve Varšavě první náměstek ministra zahraničních věcí Polské republiky Boleslaw Kulski. Podle zpravodaje ČTK jí v rozhovoru vyjádřil "hluboké znepokojení vlády Tadeusze Mazowieckého nad pokračujícím omezováním svobody cestování občanů obou států. Konec posledního impéria v Praze Martin Weiss Tomu, kdo nechal postavit pražský Palác kultury, se určitě ani nesnilo o hostech, kteří jej zaplňovali minulý týden. Sabotáž? J.K. Světnička Odpalovací rampa kosmodromu. Tuny ušlechtilého kovu, zpracované do podoby kosmické rakety, na startu do vesmíru. Obrovský a drahý kolos, prověřovaný tisíci hodinami zkoušek, s motory ke spuštění.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Brdy zalité betonem Jan Macháček Brdy jsou poměrně rozsáhlé pohoří, táhnoucí se na jihozápad od Prahy. Od Zbraslavi přes Dobříš a Jince až k Nepomuku. Tvoří je břidličná hornatina, budovaná převážně z prvohorních slepenců, pískovců a břidlic. Panelové zakletí Ivan Koukol V současné době je Radě národního výboru hl.m.Prahy předkládáno ke schválení "Stanovisko k negativním názorům veřejnosti k investiční výstavbě, zejména k panelové bytové výstavbě".
Téma
Někteří gádžové nás litovali, někteří se nám smáli Milena Hübschmannová 15.3. začaly na kostele zvonit zvony. Zvonily možná dvě hodiny. Gádžové vycházeli ven z domů a křičeli, že teď mají svobodu, že teď mají svůj vlastní samostatný stát.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte