Reklama
 
v16.jpg

1990/16

Koupit vydání
v15.jpg Vydání 20.–27. 6. 1990 v17.jpg Vydání 4.–11. 7. 1990
Rozhovory
Co ti Slováci vlastně chtějí (II) Egon Lánský Rozhovor s P. Zajacem, P. Tatárem a M. Bútorou.
Kultura
Kafka, Švejk, kosmonaut a Karlův telemost Jan Macháček Československo nastoupilo cestu návratu do Evropy a celého kulturního světa. Některé první krůčky mají ale příchuť spíše groteskní, jiné tragikomickou a některé další svým nevkusem zavánějí trapností. Knihovnický titanik Vít Richter Kulturní tragédie odehrávající se v ponurých zdech Klementina za tichého souhlasu ministerstva kultury i celé veřejnosti dosáhla rozměru, jaký je jen těžko srovnatelný s jinými oblastmi naší kultury.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Zahraničí
Medzi Berlínom a Moskvou Egon Lánský Obnova Európy po rokoch komunistickej devastácie pokračuje a rokovania na rôznych medzinárodných fórach striedajú jedno druhé. Útok na rumunský tisk Petr Janyška Bukurešť.Na náměstí s novým názvem Svobodného tisku stojí rovněž čerstvě přejmenovaný Dům svobodného tisku. Jsou tu redakce většiny rumunských novin. Po Ceaušeskově pádu si svou velkou odvahou vyvzdorovaly opravdovou svobodu. Německý poker Zbyněk Petráček V neděli 1.července bude vytvořena měnová, hospodářská a sociální unie obou německých států. Tato unie sice ještě neznamená jednotné, natožpak svrchované Německo, ale už při její přípravě se naplno odhalily síly a zájmy, které budou určovat a doprovázet další běh událostí. Rusko: vítězství pravice Dimitrij Běloševský Na ustavujícím sjezdu KS RSFSR, ve který se proměnila konference ruských komunistů, zvítězily agresivní nomenklaturní kádry a jejich stoupenci. O tom si nelze dělat iluze. Jak letos do NDR? Olga Jeřábková, Jindřich Mallota Turistická sezóna už nezadržitelně klepe na dveře. Letos poprvé po letech budou mít občané našeho státu možnost cestovat prakticky po celé Evropě. Tím hlavním předpokladem jsou ovšem peníze, především volně směnitelné měny.
Téma
Krvavá tvář rumunské „spásy” Eugen Mihai Byla jednou jak v pohádce / v Rumunsku jednou byla / velká banda dacanů / co okovy rozbila... Tato "Hymna dacanů" zaznívala po několik týdnů večer co večer na bukurešťském Univerzitním náměstí, tam, kde 21.prosince loňského roku položila řada Rumunů život v průběhu událostí, které měly být revolucí, ale paradoxně skončily upevněním pozice stranické nomenklatury.
Komentáře
Média Bohuslav Blažek Naposledy jsem našel "malou anketu" ve Večerní Praze z 19.června. Tentokrát to odnesli Kurdové. V závěru článku nadepsaného "Malostranští Kurdové. Co tomu říkáte Pražané?" jsme se dozvěděli, že z "asi dvaceti lidí" "pouze dva" byli pro nabídnutí azylu. Pyrrhovo vítězství ? Zbyněk Petráček Československo je první zemí východního bloku, kde ve svobodných volbách zvítězila autentická opozice. Zatímco východoněmecké Nové fórum zcela propadlo, maďarští svobodní demokraté čekají na další příležitost, v Bulharsku vyhráli převlečení komunisté, v Rumunsku neostalinisté a Polsko na skutečně svobodné volby teprve čeká, u nás byl důvod k oslavám. Potřebujeme národní výbory Jiří Pechlát ONV v Praze 9 nedávno rozhodl o rekonstrukci hloubětínského koupaliště. Bylo zašlé a hygienicky závadné. Potud vše v pořádku. Občanům vyhovoval i půvoní záměr: vytvořit areál pro krátkodobou rekreaci obyvatel obvodu. Každý k obrazu svému Petr Placák Slovo lustrace jsme mohli poslední dobou na stránkách novin najít dosti často. Nadějně se objevilo, krátce zazářilo a rozplizlo se.
Domov
Československo rasistické? Respekt Před léty jsem byl svědkem zajímavé příhody. Vedle mladého muže seděla v autobuse cikánka s dítětem na ruce a šikovně mu z kapsy u džín vytáhla stovku. Všiml si toho, ale nenapadlo ho ji veřejně zostudit, zavolat na ni Bezpečnost a nechat ji vyvést, jak by snad leckdo učinil. Bílá nemoc J.K. Světnička Vedle stovek diagnóz nemocí, známých moderní medicíně, existují diagnózy nemoci společnosti: bezpáteřnost, bezohlednost, sobectví... Nemocná společnost, ve které rozhodovali mocní škrtem pera, a nemocné zdravotnictví, které je součástí takové společnosti. Požár ve Valdicích Zdenka Grusová Mám s věznicemi dlouholeté zkušenosti, prozatím naštěstí nikoliv jako chovanec, ale pouze jako bývalá soudkyně (jen do r.1953), potom jako advokát a k mému vlastnímu překvapení také jako státní arbitr. V roce 1947 jsem byla coby soudcovský čekatel služebně na prohlídce ve Valdicích. Zdraví zadarmo Bohuslav Blažek Posteskla si jedna klinická psycholožka, jaké ji trápí dilema. V posledních letech zvládla několik technik ke snižování nebo i odstraňování bolesti. Tyto služby poskytuje zaměstnancům technického výzkumáku, který jí za ně velice špatně platí. Učte se řídit...ve spolupráci s armádou Tomáš Dohnal Už jde ruďoch od válu," zpívá Jiří Dědeček. Pouhé dva dny po volbách jsme se ale opět přesvědčili, že se mu vůbec nechce. "Spiknutí nomenklaturních kádrů a starých struktur...", "Předseda Svazarmu ing.Kratochvíl jedná podobně jako Brežněv v roce 1968..." - - to nejsou novinové titulky, ale citáty z úředních dopisů. Napsali je pracovníci autoškol. Bludy mladé demokracie Martin Weiss Na článek Vladimíra Janíka Židé a svět reagovali po Respektu také Jiří Hanák a Petr Příhoda v Lidových novinách. Jak reagovala Mladá demokracie? 14.6. otiskla MD stanovisko Rady židovských náboženských obcí pod titulkem Židé a svět II a s úvodem šéfredaktorky dr.Heleny Bastlové, který nazývá omluvou. Jen si tak trochu prásknout Milena Šindelářová Bývaly doby, kdy už by to nikoho ani nepřekvapilo. Podobných kusů se na stránkách našich novin ocitla celá řada. Braly to tehdy od podlahy a nevynechaly přitom ani rasový původ zneuctěného, ani jeho nikdy nepoznaného dědečka či popraveného otce. Kdo koho okradl Jiří Novák V souvislosti s prověrkou majetku Komunistické strany Československa vyvstala i otázka, jak je to s budovou ÚV KSČ. Předává se podniku ČSD, ale podmínkou pro převod je odprodej budovy ČSD v ul.Politických vězňů 9 komunistické straně. Šéf Jaroslav Spurný Generálporučík Alojz Lorenc patřil bezesporu k nejvýznamnějším pilířům totalitního režimu. Od 1.8.1988, tedy od doby vzniku Hlavní správy kontrarozvědky, mu podléhaly naprosto všechny úseky Státní bezpečnosti. Od boje proti vnějšímu i vnitřnímu nepříteli až po ekonomiku.
Civilizace
Čestná stráž u odpadků Jarmila Johnová Dýcháme jedovatý vzduch. Pijeme vodu, která má daleko do nezávadné. Konzumujeme potraviny, které náš organismus postupně otravují, a kupujeme je často v obalech, jež jim nepřidají na kvalitě, zato však přispějí k mase nezlikvidovatelného odpadu. Brodíme se krajinou odpadků...
Ekonomika
Lázně ekonomicky, ale pro koho Milena Šindelářová Začátek katastrofálního stavu Pražských lázní musíme hledat již v samotném vzniku tohoto podniku. Nesmyslný konglomerát byl založen jako řada jemu podobných ve velikášských 50.letech násilným sloučením městských a převážně soukromých provozoven.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte