Reklama
 
v01.jpg

1990/1

Koupit vydání
v02.jpg Vydání 21.–28. 3. 1990
Kultura
Miroslav Rada v galerii Genesis Lubomír Stejskal V nově vzniklé galerii Genesis (sbor Českobratrské církve evangelické, tř.W.Piecka 60, Praha 2) se koná od 6. do 27.března komorní výstavka asi třiceti kreseb a akvarelů Miroslava Rady. Všichni, ale žádní „Rodáci” Andrej Stankovič Při lhostejné a kusé informaci, jakou Čs.televize poskytuje o svých denních pořadech, se lze celkem bezpečně spolehnout, že divákovi unikl padesátiminutový dokumentární film bratislavské televize, vysílaný v pozdní hodině v neděli 18.2. na prvním programu. Studio gaudeamus přesunuto na okraj Tomáš Klvaňa V dopisu premiérovi Československa, poskytnutém též sdělovacím prostředkům, líčí redaktoři Studia Gaudeamus svou nynější situaci slovy: "...(Od nově jmenovaného ústředního ředitele Čs.rozhlasu, PhDr.Františka Pavlíčka), jsme očekávali, že budeme respektováni i v dobách odlivu revolučního nadšení. Obavy z rychleného znovuosazování soch TGM Michal Blažek Obavy z rychleného znovuosazování soch TGM se plně potvrdily v Hodoníně. Podstavec z tvrdého leštěného světlého kamene by se hodil spíše pod vůdce "zvláštního ražení" Gottwalda či Stalina, s nimiž nebyla nikdy žádná rozumná řeč, natož polemika, možná. Juden raus! - ze sovětské literatury? Vladimír Novotný Na území Ruské federace dochází k velkým honům na Židy. Naštěstí nejde o žádné pogromy, krev neteče a domy nehoří, většina obyvatelstva na nacionalistické výzvy ani příliš nereaguje, zato se bohužel iniciativy chopili spisovatelé a vůbec takzvaní mistři kultury.
Rozhovory
Pravdu jsem měl já Ivan Lamper Rozhovor s Miroslavem Fuksem.
Civilizace
Životu nebezpečno! Alena Fendrychová Pokaždé, když se vracím s dětmi od babičky z Dejvic a čekáme pak na Prašném mostě na osmičku, propadám bezmocnému vzteku. Stanice tramvaje totiž leží asi v polovině dlouhého stoupání. A zrovna tam, kde stojíme, se nákladní auta potřebují nadechnout, aby vyjela zbytek kopce.
Zahraničí
Německo před volbou Zbyněk Petráček Po celý uplynulý rok si opozice východního bloku navzájem tleskala k postupné demontáži totalitních režimů. Jakýkoliv úspěch v jedné zemi byl zcela jednoznačně uvítán jako krůček ke společnému cíli, často označovanému "pád kostek domina". Nejde jen o Lotyše Jan V. Dus Ve středu 7.t.m. se místopředseda federální vlády Hromádka v thajském letovisku Jomtien vyslovil pro větší autonomii jednotlivých sovětských republik, ale podle jeho názoru by vzhledem k jejich vzájemné hospodářské propojenosti "bylo nerozumné, kdyby usilovaly o úplnou nezávislost". Studentský vůdce v exilu Petr Janyška To všechno stihl ve svých 22 letech tenhle přemýšlivý člověk, jeden z nejproslavenějších vůdců čínské opozice ŠEN TCHUNG (pozn.1). Džíny, bunda, milé, pozorné chování, živá tvář, blesková formulační schopnost. Vítězství proti přesile Michaela Freiová "Bude lépe! - Todo sera mejor!!!" nařizovali před volbami národu sandinisté. A prohráli...Volební vítězství Violety Chamorrové a jejího opozičního bloku, v němž svou politickou vůli zázračně sjednotilo čtrnáct opozičních stran (od komunistů po konzervativce) prokázalo touhu nikaragujského obyvatelstva po demokratickém uspořádání věcí veřejných.
Domov
Bouře trvá dál Ivan Lamper Ministryně Burešová sice znatelně uvolnila režim (vězňové se smějí dívat na televizi, nejsou už stříháni dohola, příslušníci slouží v civilu a neozbrojeni, zlepšila se strava), ale valdičtí vězni stále píší petice, stávkují a drží hladovky. O terorismu v Čechách Milena Šindelářová Když se zhruba před rokem začaly množit informace o anonymních telefonátech, oznamujících ohrožení té či oné instituce jakousi třaskavinou, dost pochopitelně jsme zpozorněli. Bylo jasné, že není o co stát. Kdyby byl cikán svatý, zbělet nemůže Š. Neumannová Na koordinační centrum OF Prahy 3 došel podepsaný dopis. "Věc: Vyjádření se k rodině X. Zúčastnili jsme se sněmu OF Praha 3 dne l2.2.l990 v hotelu Tichý. Máme výhrady ke jmenování nových poslanců ONV Praha 3, speciálně k Y.X. - je to cikán!" Stávka lékařů Jan Brabec Dne 8.3. přijíždíme do Karlových Varů, největších a nejproslulejších lázní v Československu, kde se ročně léčí asi v šedesáti lázeňských domech přes 70.000 lidí s chorobami trávicího ústrojí. Naším cílem je léčebný ústav Jesenius s lázeňskými domy Palacký, Elefant, Horův dům, Volga a Kladno. Armáda stále předlistopadová? Jan V. Dus Ve středu 7.3. se na Václavském náměstí v Praze konala studentská demonstrace. Důvod? Všechno vypadá, jako by armáda zůstala zrušením vedoucí úlohy KSČ naprosto nedotčena. Studenti přijali alarmující dokument, podepsaný na místě několika stovkami lidí.
Komentáře
Šest obrazů Jan Ruml V okrese Český Krumlov, v obci Horní Třebonín dodnes žije několik rodin, které po celou dobu s větším či menším úspěchem vzdorovaly kolektivizaci. Lidé unavení nesnadným životem v nevraživém prostředí, okradení a stále bez možnosti rozhodovat o svém již velmi skromném majetku.
Ekonomika
Příživníci opět na scéně? Lukáš Marvan "V noci na včerejšek se uskutečnila v Praze bezpečnostní akce. 78 příslušníků VB a jejich kolegové z kriminální služby si 'posvítili' na neblaze proslulou vinárnu Narcis. Výsledkem bylo 15 předvedených osob, stíhaných především pro příživnictví, útok na veřejného činitele a podobně."

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte