ROZHOVOR_Kosatik01_stransky
Pavel Kosatík

Když jste se narodil, byla tu Československá socialistická republika. Když jste šel do školy, vznikla federace. A když vám bylo třicet, společný stát se rozpadl. Kým jste se cítil být první polovinu svého života – Čechem, nebo Čechoslovákem?

Spíš Čechoslovákem. Velmi dlouho jsem neměl vůbec žádný důvod to nějak problematizovat. Ostatně asi jako většina lidí tady. Pro mě bylo samozřejmostí, že mým akčním rádiem je prostor celé republiky. Když jsem přijel na Slovensko, sice jsem pociťoval, že lidé jsou tam trochu jiní, ale jako v cizině jsem si nepřipadal. Tenkrát mi nedocházelo, že když Slováci jedou opačným směrem, do Čech, mají to často jinak.

Kdy jste si začal uvědomovat, že nastává konec společného státu? A jak jste jej prožíval?

Nevratný konec jsem si uvědomil při volbách v červnu 1992 a v týdnech po nich. Přesně asi ve chvíli, když Václav Klaus po prvních rozhovorech s vedením HZDS oznámil, že jako vítěz voleb v ČR nepůjde do federální, ale do národní vlády.

Můj základní pocit z toho byl, že je to strašná škoda. Nicméně že se to muselo stát, protože slovenský národ už dávno dospěl do stadia, kdy se jeho pozice dala manifestovat jenom samostatnou státností. Jak ale opakuji pořád dokola, byla chyba, že se to z velké části stalo nad hlavami lidí. Aby vzpomínka na to byla příjemnější, mělo to celé proběhnout s mnohem větším zapojením lidí na obou stranách.

Proč…

1_obalka_československo_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_československo_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte