KOJ1968004W00497/29 Okupace 1968 • Autor: Josef Koudelka / Magnum Photos

Byla tma. Na břehu Vranovské přehrady jsem seděl úplně sám, opravdu nikde nikdo Za hladinou přehrady v lesích se míhala světla a přes hladinu vítr občas zanesl podivný hukot. To, co se v lesích, kousek od neprostupné hranice s Rakouskem pohybovalo, byly zřejmě tanky nebo obrněné a nákladní vozy ruské armády. Nevím, jestli to bylo 21. srpna 1968, nebo o den či dva později. Bylo mi třináct a snažil jsem se srovnat si v hlavě, co znamená slovo okupace, které pořád dokola opakovali ten den mí rodiče a pár dalších dospělých, trávících svou dovolenou jako my u přehradní nádrže. Měl jsem v ruce baterku, ale bál jsem si ji rozsvítit, měl jsem strach, že mě z lesního skrytu zastřelí nějaký okupant. Ale ze všeho nejmíň jsem chápal, jak to, že těmi hrozivými okupanty jsou Rusové, vojáci ze země, o níž mě až dosud přesvědčovali ve škole i jinde, že je nám ze všech nejbližší.

Rozhlas a první výstřely

Dvacet jedna padesát, 20. srpna 1968. Řídící věž ruzyňského letiště dostává zprávu o mimořádném přistání ruského dopravního letounu Antonov. Nikdo neví, o co jde, letadlo zajede na letištní stání Aeroflotu. Z letadla nikdo nevystoupí, ale část letištní plochy určená Aeroflotu je tak trochu považována za sovětské území a nikdo z letištního personálu se nediví a nezasahuje. O hodinu později požádá posádka letadla, aby mohla zapnout a vyzkoušet motory. Dostane povolení, motory antonovu se rozjedou a – aniž by to na věži někdo tušil – začnou tak napájet elektronické naváděcí systémy…

1968_obal_Respekt_special-1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1968_obal_Respekt_special-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte