Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Soudní spory

Prodej ruského dluhu firmě Falkon Capital

Příčinou sporu byl podezřelý prodej stamiliardového ruského dluhu českou vládou společnosti Falkon Capital. Po pěti letech urgencí rozhodl Nejvyšší správní soud, že ministerstvo financí musí zveřejnit smlouvy o prodeji.

Příčinou sporu byl podezřelý prodej stamiliardového ruského dluhu českou vládou společnosti Falkon Capital. Po pěti letech urgencí rozhodl Nejvyšší správní soud, že ministerstvo financí musí zveřejnit smlouvy o prodeji.

Vláda Miloše Zemana prodala této zcela neznámé společnosti stamiliardový ruský dluh za pětinu jeho hodnoty. Stalo se tak bez jakékoli soutěže a bez ohledu na fakt, že ruská vláda na umoření dluhu uvolnila v přepočtu přes padesát miliard korun.

Všechny indicie naznačovaly na podezření z korupce či praní špinavých peněz.

Respekt požádal o zpřístupnění smluv na základě zákona o svobodnému přístupu k informacím v říjnu 2001. Ministerstvo financí odmítlo smlouvy zveřejnit.

Nynější rozsudek po pěti letech říká, že vláda a její úředníci nemohou jen tak rozdávat razítka tajné na jakýkoli dokument. Důrazně také úředníky upozorňuje, že právo českých občanů je důležitější než mezinárodní závazek, v tomto případě slib Zemanova kabinetu ruské vládě, že bude o smlouvě mlčet.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].