0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory18. 10. 20219 minut

Vondráček: Nemám důvod lhát, prezident se podepsal. Ale nevím, jestli to byla světlá chvilka

S šéfem Poslanecké sněmovny o jeho návštěvě u Miloše Zemana a o tom, kdo ho na schůzku pozval

Radek Vondráček (ANO)

Šéf Senátu Miloš Vystrčil v pondělí uvedl, že Kancelář prezidenta republiky, konkrétně kancléř Vratislav Mynář, měla již minulý týden k dispozici informace, že Miloš Zeman neí schopen vykonávat své pracovní povinnosti. Bylo to před tím, než k Zemanovu lůžku přivedl končícího šéfa Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Ten po návštěvě u Miloše Zemana minulý týden sdělil, že prezident je schopný pracovat a jeho nemoc mu to neznemožňuje. Vondráček to doložil tím, že Zeman údajně před ním podepsal dokument umožňující svolání nové Poslanecké sněmovny. To je v přímém rozporu se zjištěními Senátu zaštítěnými zprávou ÚVN. Vondráček však v následujícím rozhovoru vysvětluje, že nelhal a s prezidentem mluvil.

Kancelář prezidenta republiky dostala ve středu dopoledne informaci, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat svou práci. Ve čtvrtek jste byl pozván k prezidentovu lůžku a skrze Vás dostala veřejnost informaci, že je prezident schopen pracovat, jelikož podepsal svolání Sněmovny. Co to podle vás znamená?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

V první řadě jsem měl být informován. Jestli taková informace byla, a vypadá to, že byla, tak jsem ji měl dostat a nedostal jsem ji. A to se nedělá.

Už jste kancléři Mynářovi volal, ať vám to vysvětlí?

Jenom to dopovím. Vycházel jsem a stále vycházím z toho, že se jednalo o vůli pana prezidenta – on si mě přál vidět a ta schůzka dopadla přesně tak, jak jsem ji popsal. Nemá důvod uvádět něco jinak, než bylo, nemám pro to žádný motiv. Jsem asi jediný, kdo ho viděl po dlouhé době. O svolání Poslanecké sněmovny jsme si povídali a on ten úkon podepsal. Z šestiminutové schůzky ale nemůžete usuzovat o zdravotním stavu.

Radek Vondráček • Autor: ČTK
Radek Vondráček
Radek Vondráček • Autor: ČTK

No právě. Jenže vy jste vlastně přinesl svědectví, že je prezident schopen úkonů souvisejících s jeho funkcí v době, kdy už toho prokazatelně podle lékařů nebyl.

Já jsem vždycky důrazně říkal, že zdravotní stav nemůžu komentovat, že nemohu z krátké schůzky nic usuzovat. Že pan prezident je nemocný člověk a že teď potřebuje klid na léčbu.

Vy jste říkal, že je schopen pracovat.

Podle toho, co jsem zažil, byl schopen provést ten ústavní krok - ten úkon, který provedl. Určitě to nebylo tak, jak se to objevovalo v médiích - že je v bezvědomí, že nevnímá. O to mi šlo, tohle vyloučit. Stále si myslím, že se nebavíme o situaci, kdy by se nejednalo o svéprávného člověka.

Jak víte, že jste tam nebyl v okamžik, kdy měl pár světlejších minut? Ale že jeho mozek si pospojuje informace a je schopen delšího výkonu?

Já jsem viděl prezidenta provést ústavní krok, o kterém tam se mnou mluvil. Komentoval ho.

Země si teď ovšem láme hlavu, jestli jste někdo, koho lze snadno napálit, nebo ten, kdo lže. Napálili vás?

Já nemám motiv lhát.

Když nelžete a prezident před vámi podepsal papír, co u toho tedy říkal, mluvil o svolání schůze?

Ano. Řekl u toho: “A dávám to až na toho 8. listopadu, ať máte čas.” A mrkl u toho na mě. O tomhle debata není. Nevím, jestli to byla světlá chvilka, nebo jakým způsobem funguje během celého dne. K tomu jsem nikdy nevystupoval ani jsem k tomu nebyl nikdy povolán.

Kdo vás vůbec do nemocnice pozval? Prezident vám nevolal, ani nemá mobil, pokud víme.

Dopoledne jsem se sešel s panem kancléřem a on mi říkal, že by mě pan prezident chtěl vidět - a že by tomu dodalo určitou vážnost a věrohodnost, kdybych u podpisu byl. Takže mě přes pana kancléře pozval pan prezident a já jsem pozvání přijal.

Na tu dopolední schůzku vás tedy pozval kancléř, ten vám volal?

Ano, jménem pana prezidenta mě pozval na schůzku.

Zemanův lékař Miroslav Zavoral, ÚVN • Autor: Profimedia
Zemanův lékař Miroslav Zavoral, ÚVN
Zemanův lékař Miroslav Zavoral, ÚVN • Autor: Profimedia

Takže jste byl za ním na Hradě?

Ano. A dopoledne ten den jsme se s panem kancléřem domluvili, že odpoledne, mi zavolají, jestli mám čas. Samozřejmě podle toho, jak to bude se zdravotním stavem pana prezidenta. A když bude chtít a bude v pořádku, tak ho navštívím.

Řekl vám, v kolik hodin tam máte přijít?

Věděl jsem, že to bude někdy po obědě.

Pak vám zavolali, ať přijdete, a vy jste hned šel?

Ano.

Neplyne z toho, že kancléř čekal na světlou chvilku pana prezidenta, aby vše proběhlo, jak potřebovali?

To nevím. Věděl jsem, že to bude po obědě - a to mi zavolali.

To se ovšem dělo den poté, co už kancléř věděl, že prezident není schopen pracovních úkonů - a že to, oč vás žádá, je podvod na veřejnosti. Už jste se na to kancléře ptal, proč to udělal? Volal jste mu?

Neměl jsem šanci, ještě jsem to nestihl. Beru telefony, jak mi přijdou, volá mi teď hodně lidí.

A budete mu volat?

No, jsem zvědavý, co se dozvím.

A řeknete veřejnosti, jaké vysvětlení dostanete?

No, opravdu mě zajímá, co se dozvím.

Než se to dozvíte - jak si to vysvětlujete?

Možná to chtěl pan prezident. Možná pan prezident chtěl demonstrovat, že je ještě schopen do věcí promluvit.

Druhá možnost je, že lidé kolem něj chtěli mít od vás alibi, že je v pořádku a může dělat rozhodnutí. Nenapadlo vás, že si tím možná chystali půdu, aby mohli svou vůli zjevovat jako jeho? Nebo pak vytáhnout bůhvíjaké listiny podepsané prezidentem - s tím, že pan Vondráček je svědek, že je to v pořádku?

Je spíš otázka, jestli bych tam vůbec šel, kdybych znal stanovisko lékařů. Protože to je pak věc lékařská a rozhodně bych nechtěl panu prezidentovi uškodit tím, že jsem tam šel. Ale doufejme, že ho ta když ta schůzka byla poměrně krátká, že ho zvlášť nevyčerpala.

Ale pokud mluvíte pravdu, nepřipadá vám, že pan prezident a my všichni s ním tady jsme rukojmími kancléře a lidí kolem prezidenta, když není schopen vykonávat práci a oni předstírají, že je?

To nevím, ale pan prezident to nepředstíral, Já jsem s ním mluvil.

Zlobíte se na ně, že pokud mluvíte pravdu, zatajili vám skutečný stav prezidenta?

Zlobím. Zlobím, protože jsem měl mít všechny informace.

Kdybyste věděl, v jakém stavu je pan prezident, šel byste tam a nechal si podepsat svolání schůze?

Zajímal bych se víc o jeho zdravotní stav. A je pravděpodobné, že bych tam nešel.

Nebo jen na osobní návštěvu bez ústavního úkonu?

No já to tak v podstatě beru, že jsem tam byl na návštěvě. Známe se. Nic zásadního jsme neprobírali, byl jsem rád, že jsem ho chvilku viděl. Máme přátelský vztah, tak jsem byl vlastně návštěva z přátelského kruhu.

Převoz prezidenta z Lán do ÚVN • Autor: Profimedia
Převoz prezidenta z Lán do ÚVN
Převoz prezidenta z Lán do ÚVN • Autor: Profimedia

Jenže je z toho svolání schůze. A až se dovoláte kancléři, zeptáte se ho důsledně, proč nechávají prezidenta dělat závažné úkony před svědkem ve chvíli, kdy vědí, že není schopen mandát vykonávat? A sdělíte nám to?

To je na delší debatu. Říkáte, že není schopen vykonávat mandát, ale ve vyjádření Ústřední vojenské nemocnice je, že není schopen vykonávat pracovní povinnosti. To je potřeba odlišovat.

Jeho pracovní povinností je být prezident a činit rozhodnutí prezidenta.

Práce je soustavná činnost. Že něco děláte, věnujete se tomu. A že prognóza je krajně nejistá. Já doufám, že tohle všechno by nejlépe rozsekl pan prezident, kdyby se jeho zdravotní stav zlepšil a měl by šanci se k tomu vyjádřit.

Pokud se uzdraví, tak se jistě vyjádří. Budete do té doby pro aktivaci článku 66, pro odebrání pravomocí prezidentovi?

Já ještě využiju čas, který máme – podle mě to nebude aktuální hned. Myslím, že bychom za pár týdnů měli rozhodně vědět víc, co se týká prognóz.

Prognóza ve vyjádření nemocnice je. Předseda senátu Vystrčil ji četl, neslyšel jste to?

Tam je, že prognóza je krajně nejistá. A něco tam bylo o tom, že v řádech týdnů. Ale říkám si, že když je v nemocnici a starají se o něj, jak nejlépe mohou, tak podle optimistického scénář předpokládám, že se jeho stav zlepší.

A kdyby se rozhodovalo teď, byl byste pro?

Teď vím ještě pořád málo. To bude debata až odborná. Článek 66 může být aktivován na dobu určitou, nebo omezení mohou být částečná, takže bychom měli ještě víc. A určitě budeme vědět víc.

Nesejde se k tomu ještě “stará” sněmovna?

Ne, stará už se svolávat nebude. Sejde se ta nová a myslím, že to bude jedna z hlavních věcí, která se bude muset udělat.

Budete chtít po Hradu, aby zveřejnil fotky, které šéf odboru protokolu Vladimír Kruliš udělal - jak stojíte u prezidentova lůžka s lejstrem svolávajícím schůzi sněmovny?

Myslíte, že to něčemu pomůže?

Nevím. Proč tedy vznikly? Stojíte v pokoji pana prezidenta, je tam kancléř a pan Kruliš, který fotí. Proč to dělali?

To se zeptejte pana Kruliše.

Vy jste se neptal?

Ptal. Ptal jsem se pana Kruliše, proč to fotí, že to snad není nutné, ale vyfotil to. A jak vidíte, tak o mně někdo tvrdí, že jsem lhal, dokonce se chvíli říkalo, že jsem v nemocnici nebyl, nebo že to není podpis pana prezidenta - tak je alespoň vyfoceno, že jsem nelhal. Ale teď se zároveň ukázalo, že prezident není schopen z dlouhodobého hlediska dlouhodobě vykonávat své povinnosti. To jsem měl vědět. Ale jak říkám, jeho stav není takový, že by nebyl schopen konverzace nebo že by nevěděl, co dělá.

Ale  zároveň vám kancléř dopoledne neřekl něco ve smyslu „pane Vondráčku, přijďte ve dvě, nebo ve tři“. Zkrátka konkrétní termín, kdy vás prezident v nemocnici očekával. Musel jste čekat, až vám zavolají a řeknou „teď“.

Řekl, ať přijdu po obědě. A volal po obědě. Tak předpokládám, že mě chtěl přijmout až po obědě. Z toho se nedá nic vyvozovat.

Není vám to přece jen divné? Že možná čekali na světlou chvilku prezidenta a nebylo dopředu jasné, kdy přijde? Oběd je v nemocnici v předem známou hodinu, není třeba odhadovat, kdy bude po něm.

Má tam nějaký režim. Hlavně zdravotní. Takže divné mi to není.

Domníváte se, ze by měla být provedena revize listin či dokumentů s podpisem prezidenta z poslední doby?

Nevím jakých dokumentů.

Nějakých případných dalších dokumentů s podpisem „po obědě“. Vy víte, co se na Hradě děje v poslední době, kdy na tom prezident není dobře a veřejnosti jsou odpírány informace o jeho stavu?

To nevím, ale myslím, ze žádný jiný úkon spojený s výkonem funkce prezidenta kromě toho, u kterého jsem byl svědkem, se od doby hospitalizace pana prezidenta neudál.

Celá země nechápe, co je to za hru a k čemu má vést. Ještě jednou se vás proto zeptám: až se to dozvíte, řeknete to veřejnosti?

Postupoval jsem v dobré víře a stále postupuji v dobré víře. A teď očekávám vysvětlení.

A sdělíte ho veřejnosti?

To vám případně veřejně sdělím. Jestli se tedy něco vůbec dozvím.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].