Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Děkan vyšehradské kapituly: To, co tvrdí o schůzce ministr Prymula, mi nedává smysl

S Michalem Němečkem o tom, že se ministr zdravotnictví nemohl s Jaroslavem Faltýnkem sejít "v soukromých prostorách kapituly"

Restaurace Rio's  na pražském Vyšehradě • Autor: ČTK
Restaurace Rio's na pražském Vyšehradě • Autor: ČTK

Ministr zdravotnictví Roman Prymula během dne změnil vysvětlení ohledně okolností schůzky, na níž se ve středu večer sešel s šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem a ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava Jiřím Havrlantem. Ještě v pátek ráno tvrdil redaktorům Respektu, že schůzka proběhla v salonku restaurace - a že předem věděl, že se setkání odehraje „v objektu restaurace“. Na popoledním brífinku už však řekl, že šlo o „soukromé prostory vyšehradské kapituly“. Rozdíl se zdá nepodstatný jen zdánlivě: v případě soukromých prostor by nešlo o porušení vládních nařízení, jež setkávání v restauracích zakazují. Jak ovšem vysvětluje děkan Kapituly svatého Petra a Pavla Michal Němeček, kromě restaurace v domku, který pronajímají, tu žádné další prostory nejsou. „Jeho výroku nerozumím. V souvislosti se znalostí místa mi to nedává smysl,“ říká Němeček. „Ale co tím přesně myslel, ať upřesní on.“ Pronajímateli restaurace, kde se schůzka odehrála, hrozí sankce nebo výpověď z nájmu.

Vy jste se ocitl uprostřed vládního skandálu.

Ano - a jsme z toho velmi překvapeni. Já sám jsem tu zprávu ani nezachytil dřív než někdy dopoledne, kdy nás trochu vyděsil hrozen novinářů před bazilikou. Vše se stále dovídáme z médií, nikdo nás s žádným vysvětlením nekontaktoval.

Ministr Prymula na popoledním briefingu řekl, že setkání se odehrálo v soukromých prostorách vyšehradské kapituly. Bylo to tak?

Nejsem právník, takže neumím přesně specifikovat právní pojmy. Ale když se podíváte na mapu, tak restaurace Rio je samostatný domek, který má kolem sebe prostor předzahrádky a je obklopen hradbami Vyšehradu. Pokud byste chtěla z toho domku kamkoliv jít, spadnete ze skály nebo musíte opustit jeho prostor. Žádné další prostory v rámci domku nemáme, byť v restauraci jsou neveřejné prostory, jako je kuchyň a sklad. Takže pokud se sešli tam a pan ministr tvrdí o těchto prostorách, že jsou to prostory kapituly, tak popravdě nevím, zda je možné tyto prostory prohlásit za soukromé prostory kapituly.

Čtěte také: Nic jsem neporušil, sám rezignovat nebudu, říká Prymula

Čili v rámci domku žádné jiné prostory kapituly nejsou? A obecně na Vyšehradě?

Na Vyšehradě jsou, ale ne v rámci objektu, ze kterého ministr vycházel.

Takže byste řekl, že ministr Prymula lže?

Já bych řekl, že jeho výroku nerozumím. V souvislosti se znalostí místa mi to nedává smysl. Ale co tím přesně myslel, ať upřesní on.

Objekt domku je pronajímán společnosti MIDI s.r.o., která restauraci Rio provozuje. Jak dlouho – a jaké máte s firmou vztahy?

Byl tam nějaký vývoj, současný provozovatel přišel na Vyšehrad v roce 2002. Nejprve provozoval restauraci pro pivovar Krušovice, postupně tam investoval peníze a objekt zrekonstruoval. Ke vztahům se nechci vyjadřovat, máme standardní nájemní smlouvu se standardním nájemníkem.

Respektovala restaurace nařízení vlády a zavřela?

Já tam nedělám po nocích šťáry, ale nakolik jsme to mohli posoudit, tak zavřeli a vevnitř nebyl provoz.

Ve vyjádření k situaci píšete, že budete požadovat vysvětlení. Po kom?

Po provozovateli budeme chtít vysvětlení, co to znamená. I pro nás je to velmi nepříjemná situace a chceme nejprve slyšet jejich vysvětlení – pak se rozhodneme, co dál.

https://www.facebook.com/Blesk.cz/posts/10158781302619819

A budete požadovat vysvětlení i po panu ministrovi? Proč říká, co říká?

To asi ne, nemáme na něj žádný dosah, a dokonce z novinářských fotografií není patrné, že byl uvnitř. Všechny jsou zvenku.

Nicméně i Respektu v rozhovoru řekl, že byl v salonku restaurace. Sám tedy přiznává, že vevnitř byl…

Ano, nicméně nemám zájem se na pana Prymulu obracet. Jediné, co můžu udělat, je otevřít nájemní smlouvu a vyžadovat od nájemníka vysvětlení, zda došlo k porušení nájemní smlouvy.

Jaké kroky proti nájemci zvažujete?

Upřímně řečeno, teď ještě nevím. Můžeme od něj požadovat sankci nebo můžeme vypovědět nájemní smlouvu. Ale budeme ještě jednat s právníkem, abychom probrali, jaké možnosti máme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].