Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 27. 12. 2010

Dál mizí z povrchu zemského, naštěstí daleko pomaleji. (Brazilské pralesy) • Autor: Globe Media /  Reuters
Dál mizí z povrchu zemského, naštěstí daleko pomaleji. (Brazilské pralesy) • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré ránoPo týdnu je DJ opět tu. Podle meteorologů nás tento týden čeká lehké sněžení, příjemný mráz a polojasno. Jak naznačují domácí i zahraniční servery, bude lepší vyhnout se tento týden létání. Alespoň na severní polokouli. Ovšem podmínky na sjezdovkách a v lyžařských stopách jsou vynikající.

08:24
Co přinášejí titulní strany českých deníkůLidové noviny hlásí, že o vánocích v Evropě mrzlo. Hospodářské noviny přinášejí žebříček deseti největších obchodů z rok 2010; hned na druhém místě se objevilo jméno kyperského finančníka Pavla Tykače, který za 10 miliard ovládl mostecké hnědouhelné doly. MF Dnes oslovila šéfy 70 velkých a středních firem v Česku, kteří se podle deníku těší na hospodářské oživení a plánují zvyšování platů. Právo přináší rozhovor s končícím policejním prezidentem Oldřichem Martinů, podle kterého nemůže v čele policie stanout opět nikdo jiný než policista. „Nebylo by dobře, aby sem přišel někdo z venku… Policejní komunita je specifická a jen tak někoho mezi sebe nepřijme,“ sdělil Martinů.

09:03
Teď zazpívá Frank……aneb písnička z těch báječných dob, kdy lidé méně létali letadly a proto byl pro ně sníh důvodem k radosti.

09:34
Chodorkovský je vinenTak dnes rozhodl moskevský soud. Bývalý ropný magnát a nynější politický vězeň se podle rozsudku dostane na svobodu zřejmě až v roce 2017. Odsouzen byl za zpronevěru a praní špinavých peněz, což ovšem není podstatné, protože soudní proces je politicky zmanipulovaný. Důležitější je symbolický rozměr rozhodnutí: vládci Kremlu dali najevo, že přes řeči o modernizaci a posilování právního státu zůstává v Rusku vše při starém.

10:28
Mrtvých na silnicích je nejméně za posledních dvacet let, ale nestačí toNejméně lidí od roku 1989 letos zemřelo na českých silnicích. Hlavně díky zavedení bodového systému, který trestá všechny řidiče stejným metrem. Česko se ale v rámci Evropské unie zavázalo k tomu, že do konce letošního roku nebude mít víc smrtelných obětí autonehod než 650.Obětí je ale přibližně o stovku víc. Zajímavé bude sledovat, jak se instituce pečující o dopravní politiku s těmito čísly příští rok vypořádají.

11:02
Klasická žárovka vrací úderKdyž se vám doma rozbije úsporná žárovka, může se koncentrace rtuti v místnosti zvýšit až dvacetkrát nad povolený limit. Vyzkoumal to Německý spolkový úřad pro životní prostředí. A předseda průmyslového výboru Evropského parlamentu Herbert Reul na to konto zahájil boj za návrat klasických – energeticky náročnějších – žárovek na trh. Ty před časem zakázala Evropská komise. Reul požaduje zrušení zákazu a prosadit chce naopak zákaz žárovek úsporných.

11:48
Píseň k oběduA dnes je to funk!!!

12:53
Výpovědi lékařů už putují k ředitelům nemocnicPřesný počet zatím není znám, ale podle odhadů podalo v akci organizované lékařskými odbory výpovědi na 4000 lékařů a kolaps tak hrozí 78 ze 190 nemocnic. Obálky s konkrétními seznamy odcházejících lékařů dostanou ředitelé nemocnic poštou až zítra nebo ve středu. Jak se budou šéfové nemocnic s jednou z nejlépe organizovaných odborářských akcí v novodobé historii Česka vypořádávat, se dozvíte v novoročním čísle Respektu v článku Báry Procházkové.

13:44
Nakupujte hlasy, je to (zatím) legálníÚstavní soud hned z kraje nového roku rozhodne, jestli se smí v Česku kupovat hlasy. Týká se to opakovaných komunálních voleb v Krupce na Teplicku, které nařídil kvůli agitaci před volebními místnostmi opakovat Krajský soud v Ústí nad Labem. Kandidáti, kteří legitimnost voleb napadli, si ale kromě nepřípustné agitace stěžovali i na to, že si jedna ze stran nakupovala hlasy u sociálně slabých lidí. Podle ústeckého soudu ale „pojetí volební kampaně obchodně-tržním způsobem spočívajícím v předávání finanční odměny za příslib hlasování určitým způsobem není jednáním, které by představovalo nějaké porušení volebního zákona“. Tak zdůvodnil krajský soud v rozhodnutí, které stěžující strana posléze napadla u soudu Ústavního.

15:01
Rekord: pralesy dál mizí, ale pomalejiBrazílii se podařilo zbrzdit devastaci deštných pralesů. Díky tvrdším postihům nelegálního kácení tak za letošní rok zmizelo v brazilské Amazonii jen šest a půl tisíce kilometrů čtverečních lesa, což je o 14% méně než loni a nejméně od roku 1988. Brazilská vláda se tím pochlubila na klimatické konferenci v mexickém Cancúnu a zároveň zkritizovala ostatní průmyslové země za to, že jsou laxní v ochraně klimatu.

16:07
Reakce na soud s ChodorkovskýmNěmecký ministr zahraničí Guido Westerwelle a bývalý ministr zahraniční Velké Británie Malcolm Rifkind se ozvali proti dnešnímu moskevskému rozsudku nad bývalým ruským ropným magnátem Michailem Chodorkovským. Podle prvního byl soud vedený pochybným způsobem, podle druhého byl rozsudek politicky ovlivněný.

17:24
Bude minus dvacet Tisíciletá zima předpověděná polskými klimatology se sice letos asi nekoná, mrznout ale bude podle posledních předpovědí pořádně. Letošní prosinec je přibližně o pět stupňů studenější, než obvykle; naposledy podobnou zimu Česko zažilo před čtrnácti lety. Podle předpovědi může teplota ve středu a ve čtvrtek v noci klesnout pod minus dvacet stupňů.

17:58
A ještě jednou Chodorkovský nakonecJak informují světové servery, čtení rozsudku nad Michailem Chodorkovským pravděpodobně skončí až po novém roce, kdy jsou v Rusku prázdniny a nevycházejí noviny. Rusové se tak možná ani nedozvědí, že nepřítel č. 1 ruského státu byl mimo jiné odsouzen za to, že ukradl, ukryl a potom pokoutně prodal 218 milionů tun ropy. Nu vot.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].