Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Pondělí 11. 10. 2010

Kyrgyzské hory a hluboká zelená údolí s jurtami, koni a jaky dnešní DJ z hlavy zřejmě už nikdy nedostane • Autor: Globe Media /  Reuters
Kyrgyzské hory a hluboká zelená údolí s jurtami, koni a jaky dnešní DJ z hlavy zřejmě už nikdy nedostane • Autor: Globe Media / Reuters

08:10
Dobrý denPatrně nejen váš DJ se probudil do mrazivého rána s teplotami kolem nuly. Přes den má ale počasí pokračovat v příznivém kurzu posledního týdne. Má být jasno s teplotami třináct až patnáct stupňů.

08:13
Fórum 2000 začínáPraze dnes začíná hlavní program Fóra 2000. Debatovat na něm bude celá řada velmi prominentních hostů z celého světa - například novinář a politolog Fareed Zakaria, sociolog Zygmunt Bauman či kubánský disident Osvaldo Payá Sardińas. Redakce Respektu pro vás připravila živý přenos z konference, na který se po celý den můžete dívat ZDE.

08:24
Léky se možná zlevníLéky v tuzemských lékárnách by mohly zlevnit. Ministerstvo zdravotnictví totiž chystá změnu zákona, který urychlí uvedení na zdejší trh tzv. generik, tedy kopií originálních léků. Dnes platí lhůta průměrná 360 dnů, než projde lék schválením. To by se mohlo u generik již schválených léků výrazně snížit, podle odhadů až na 60 dnů. Píše o tom dnešní MF Dnes.Oslovení farmaceuti pochybují, že ke zlevnění dojde. Prý už jsou české ceny na minimu. Že by ale čeští lékárníci disponovali nějakými zázračnými schopnostmi určovat, jaké ceny jsou a jaké nejsou na minimu?

08:38
Průzkum: V Praze vyhraje TOP 09Podle posledního průzkumu politických preferencí zpracovaného agenturou Factum Invenio vyhraje v ostře sledované Praze volby TOP 09 se ziskem téměř třiceti procent. Za ní s odstupem pěti procentních bodů skončí podle průzkumu ODS. ČSSD by podle tohoto modelu měla získat 16 procent, komunisti se stalinistickou Martou Semelovou v čele osm, stejně jako Věci veřejné (bez Semelové). Spojenectví zelených a Evropských demokratů zatím dosahuje 5 procent.Mimopražští voliči odpustí, ale z jejich měst žádné průzkumy nemáme k dispozici. Váš DJ, jak si ti pozorní jistě všimli, si navíc pomohl oblíbenou novinářskou obezličkou „ostře sledované“.

09:01
Kdo vyhraje v Kyrgyzstánu? V Kyrgyzstánu včera proběhly parlamentní volby a nyní se sčítají hlasy. Po sečtení asi poloviny hlasů mírně vedou nacionalisté - spojení s většinovým kyrgyzským etnikem a také bývalým prezidentem Bakijevem sesazeným během nepokojů letos v červnu. S malým odstupem je zatím sociální demokracie podporující nynější vládu.Do parlamentu se může podle odhadů dostat šest stran. To je klíčové: Kyrgyzstán totiž změnil ústavu a s ní prezidentský systém za parlamentní. Většina v parlamentu tedy zvolí premiéra, který bude šéfem exekutivy. Nynější volby se tak mnohem víc podobají těm běžným evropským než tomu, co dosud znali obyvatelé střední Asie. Pozorovatelé napjatě očekávají i to, jak výsledky voleb přijmou obě hlavní etnické stupiny - Kyrgyzové a Uzbeci a zda opět nevypukne nějaké násilí. Jen pro připomenutí: v Kyrgyzstánu je ruská, ale i americká vojenská základna.Pro vašeho dnešního DJ byl Kyrgyzstán ještě nedávno naprosto nezajímavým bodem na mapě, místem, kde pojmenovali hlavní město po bolševikovi Frunzem. To platilo do doby, než dnešní DJ tuto zemi před časem cestou do Asie navštívil a zjistil, že její hory a hluboká zelená údolí s jurtami, koni a jaky už zřejmě do konce života nedostane z hlavy.

09:38
Tajná jednání s Tálibánem Afghánský prezident Hamíd Karzáí potvrdil, že tajně jedná s hnutím Tálibán o ukončení vleklé války. Tím se potvrdilo to, o čem experti mluví už měsíce. Pokud jednání uspějí, Tálibán se asi bude nějak podílet na vládě. S tím by zřejmě souhlasil i americký prezident Obama, který chce dostát svému slibu a příští rok začít stahovat z Afghánistánu své vojáky.  

11:02
Czech Press Photo a HaitiCzech Press Photo 2010 ovládlo zemětřesení na Haiti. První cenu vyhrál Martin Bandžák s portrétem haitské dívky postižené zemětřesením. I prvenství v kategorii Aktualit na sebe strhlo Haiti, přesněji řečeno Jan Šibík za fotku Rabování a násilí po zemětřesení. A do třetice Haiti - Jarmila Kovaříková v kategorii Reportáže. Z dalších událostí v soutěži bodoval pohřeb Lecha Kaczyńského, české povodně, požáry v Rusku nebo oslavy hokejového titulu. Třetí místo v kategorii Aktuality získal fotograf Respektu Milan Jaroš za své fotky z povodní na Liberecku.Píšící novináři mohou svým kolegům fotografům soutěž vázající se na konkrétní výkon akorát závidět. V psané novinařině se v Česku ceny udělují podle zásluh a nahodilých nominací, které udělují šéfredaktoři, a nikoliv přihlášek samotných autorů a jejich děl, jako je to například na Slovensku.

11:36
Experti EU přijeli řešit toxický kalV Maďarsku pokračují práce na stavbě ochranné hráze u té části nejvíce postižené vesnice Kolontáry, která byla zatím ušetřena náporu první vlny toxického kalu z nedaleké hliníkárny. Také stav původní hráze se zatím nezhoršuje. Objevily se sice další trhliny, ty se ale nezvětšují. Nicméně obyvatelé vesnice byli evakuováni a teď čekají, co bude dál. Už se objevují otázky, co bude například s lidmi, kteří spláceli hypotéku a ručí za ni nyní bezcennými domy. Jedné rodině už banka oznámila, že peníza v každém případě chce. Do postižených vesnic teď lidé dochází jen nakrmit zvířata a obhlídnou situaci. Na místo už také dorazili experti EU pozvaní maďarskou vládou, aby zjistili, jak se dá celá katastrofa vyřešit. Nebude to jednoduché: červený kal zabírá rozlohu 40 km čtverečních.Zřejmě je nejvyšší čas poohlížet se kolem, kde jinde číhají podobné „kaly“.

12:01
Generálka státních maturit začalaNa českých středních školách vypukla dnes v devět hodin generální zkouška státních maturit. Speciálně najatá firma přivezla do škol zapečetěné krabice, v nichž na studenty čekaly dva testy: z českého jazyka a podle volby z cizího jazyka nebo matematiky. Vše je ve dvou stupních obtížnosti. Podle dosavadních informací dvě třetiny studentů si vybrali lehčí stupeň, třetina těžší. V praxi pak bude záležet na požadavcích vysoké školy, na níž se studenti budou hlásit. Pokud generálka vyloženě neselže, příští rok na jaře začnou státní maturity načisto. Výsledky generálky budou známy až 3. listopadu, celá akce má stát 120 milionů.Zajímavý je ten rozvoz auty a nedůvěra k počítačům a internetu v čase, kdy na spolehlivosti počítačů a internetu  závisí například veškeré naše peníze.  

12:25
Respekt už má 10 tisíc přátel na FacebookuČeský týdeník Respekt, založený před 21 lety skupinou samizdatových novinářů, působící v Praze, získal nedávno svého desetitisícího přítele na tzv. sociální síti Facebook. Respekt odmítl sdělit, jestli je zmíněný člověk žena či muž, Čech nebo cizinec, kolik je mu let a zda dostane nějakou upomínkovou cenu.  

12:57
Gratulace čínské vlády nobelistoviKrátce poté, co čínský disident, toho času ve vězení, Liou Siao-po obdržel Nobelovu ceny míru, rozhodly čínské úřady, že jeho manželka Liou Sia zůstane v domácím vězení bez přístupu k přátelům, médiím či svému právníkovi. Právník Šang Pao-ťun pak prohlásil, že se bude snažit tlačit na předčasné propuštění svého klienta, také ale dodal, že pochybuje o úspěchu. „Podmínkou snížení trestu je uznání viny,“ prohlásil v CNN. „A kdyby Siao-po něco takového udělal, tak ani nezíská Nobelovu cenu.“  Liou Sia ale ještě stihla v sobotu svého manžela v 500 kilomentů vzdáleném vězení navštívit, kde mu měla možnost rozhodnutí Nobelovy komise sdělit. Podle její zprávy zaslané prostřednictvím sítě twitter.com do světa, se rozplakal a řekl, že cena patří všem obětem vojenského zásahu na Náměstí Nebeského klidu před 21 roky.Titulek je vypůjčen od Jindřicha Šídla z Facebooku.

14:09
Řecký policista dostal doživotíŘecký soud poslal na doživotí do vězení policistu, který při demonstraci v Athénách v prosinci 2008 zastřelil patnáctiletého Alexandrose Grigoroulose. Policista se hájil tím, že vystřelil jen tři varovné výstřely  a hocha zabila odražená kulka. Svědci naopak tvrdili, že viděli, jak policista na hocha zamířil a stiskl spoušť. Soud uvěřil těmto svědkům. Zmíněná smrt tehdy rozpoutala největší pouliční násilnosti za poslední desetiletí.

14:33
Hádka mezi Izraelem a EUMezi ministry zahraničí Francie a Španělska na jedné straně a Izraelem na straně druhé vypukl konflikt. Během včerejší návštěvy Bernarda Kouchnera a Miguela Angela Moratinose v Jeruzalémě šéf izraelské diplomacie Avigdor Lieberman prohlásil, že si napřed Evropané budou muset vyřešit své vlastní problémy a teprve potom si jezdit stěžovat do Izraele. „Teprve pak možná budu ochoten akceptovat vaše návrhy,“ prohlásil podle izraelského deníku Haaretz Lieberman. Podle Evropanů šlo o porušení všech pravidel diplomatické etiky. Lieberman se v pondělí ráno omluvil, nicméně názorový nesoulad mezi EU a Izraelem trvá. EU jak známo velmi silně tlačí na uzavření míru s Palestinci a patří k velkým kritikům izraelské pravice, která je nyní u moci. Lieberman také prohlásil, že jeho země nechce skončit jako Československo po mnichovské dohodě obrané o klíčové území a obklíčené nepřáteli.Pohled EU na řešení situace v Izraeli je tak propalestinský, že by bylo divné, kdyby se radikál Lieberman s Kouchnerem a Moratinosem nepohádali. Předhazovat Evropě v Izraeli její vlastní problémy je ale absurdní: palestinsko-izraelský konflikt jedním takovým problémem bezesporu je. 

15:42
Kalousek chce platit elektřinu z povolenek V éteru se objevil další návrh, jak zmírnit domácnostem a firmám růst cen elektřiny v příštích letech. Ministr financí Miroslav Kalousek hodlá podle serveru idnes.cz předložit do vlády návrh, aby se distribučním firmám hradily zvýšené náklady na podporu zelené elektřiny z výtěžku z emisních povolenek. Distributoři by tím pádem spotřebitelům nezdražili a stát by jim vyplatil náhradu.Má to ale háček: vloni schválil zjevně zlobbovaný parlament zákon, že energetické podniky si nebudou muset emisní povolenky od roku 2013 kupovat, jak předpokládají pravidla EU, ale že je od státu dostanou ještě několik let zadarmo. Vláda tak přijde o desítky miliard korun ročně. Pokud se stát bude snažit zákon opět změnit, narazí jistě na odpor ČEZ a dalších velkých firem. Navíc premiérův poradce Martin Říman patřil mezi hlavní advokáty emisních povolenek zdarma.

15:55
Přímý přenos z Fóra 2000Rádi bychom vás ještě připomněli, že na www.respekt.cz můžete slebovat přímý přenos z Fóra 2000.

16:58
Jen třetina Čechů pro euroPodpora zavedení eura v Česku rapidně klesá. Podtvrzuje to i dnes zveřejnění průzkumu agentury STEM. Podle něj podporuje zavedení eura jen 30% obyvatel Česka, z toho jen 9% rozhodně. Naproti tomu 70% lidí je proti zavedení eura, z toho 38%  kategoricky. Jde o - z pohledu eura - nejhorší čísla od roku 2005, kdy STEM začal náladu Čechů zjišťovat. Podle expertů jde o důsledek ekonomické krize a ohrožení společné měny kvůli situaci v Řecku, Španělsku či Irsku.Akorát že problémům kvůli Řecku se nevyhneme - ať už s eurem, nebo bez.

18:34
Izraelci nabízí nové zmrazení staveb, ale něco za něcoIzraelský premiér Benjamin Netanyahu nabídl Palestincům další lhůtu pro zmrazení stavební aktivity na okupovaných územích, což je podmínka, aby mírová jednání mohla pokračovat. Nechce to ale zadarmo: požaduje za to uznání Izraele jako židovského státu. To ale Palestinci odmítají. Důvodem je to, že by tím podle svých slov popřeli práva 20 % nežidovského obyvatelstva na území Izraele, převážně palestinských Arabů. A za druhé by tím  popřeli jeden ze svých dlouhodobýh požadavků - a sice právo na návrat pro palestinské uprchlíky do jejich původních domovů, které ztratili po vzniku Izraele. Mírové rozhovory jsou proto opět blízko kolapsu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].