0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ8. 4. 20139 minut

DJ úterý 9. 4. 2013

Aby se měli Rusové dobře? • Autor: Profimedia.cz

08:00
Deštivé teplo a dobré ránoVítejte v dalším jedinečném dni. Dnes je úterý 9. dubna a zima prý skončila už včera. Namísto  ní nás však teď čeká „deštivé teplo.“ Podle výhledu budou teploty opravdu stoupat, denně poskočí o stupeň nahoru, dnes by se například měly pohybovat mezi 8 až 12 stupni. Jinak zataženo, déšť.Déšť nevadí, hlavně že bude teplo. Žádnou pěknou jarní písničku si pouštět nebudeme, tady je Iggy Pop a příznivý den všem!

08:20
Severokorejští dělníci nesmějí do práceSvětové agentury přinesly zprávu o tom, že severokorejští dělníci dnes nenastoupili do práce v průmyslovém komplexu Kesong, který KLDR provozuje společně s Jižní Koreou. Splnili se tak včerejší výhrůžky severokorejského režimu o ukončení spolupráce s jižním sousedem. Kesong byl symbolem spolupráce obou států a jeho uzavření je jen dalším vyhrocováním situace. O práci však díky tomu přišlo (zřejmě dočasně) 53 tisíc severokorejských dělníků, kteří v komplexu pracovali. Spolupráce byla nastavena tak, že KLDR dodávala levnou pracovní sílu, Jižní Korea pak technologie a know-how. KLDR díky tomu ročně vydělala dvě miliardy dolarů, což je pro zničenou ekonomiku KLDR citelný příjem.Kim se snaží dokázat, jaký je silný vůdce a nepřestává hrozit. Běžným Severokorejcům tím však jen komplikuje život. Jak píše v posledním vydání The Economist, obyčejní lidé se připravují spíše na jaro než na válku.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:15
Stotisícová pokuta za zveřejnění platůVrchní státní zastupitelství v Praze dostalo pokutu 100 tisíc od Úřadu pro ochranu osobních údajů za to, že zveřejnilo jmenovitě platy svých zaměstnanců. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová s tímto verdiktem však nesouhlasí. Podle ní je pokuta disproporční k tomu, jaké pokuty uděloval ÚOOÚ dříve a zastupitelství využije proti rozhodnutí opravného prostředku. Bradáčová dále argumentuje tím, že svým činem reagovala na občanskou žádost o zveřejnění platů a že jí to svým rozsudkem z června 2011 umožnil Nejvyšší soud. 

10:00
Putin pomůže KypruRuský prezident Putin nakonec vyslyšel prosby Evropské komise a kývl na to, že vyjde Kypru vstříc. Pomoc to bude zhruba desetiprocentní. Rusko totiž slíbilo restrukturalizovat úvěr 2,5 miliardy eur, který v roce 2011 poskytlo Kypru. Kypr dnes žádá Rusko o prodloužení splatnosti úvěru a snížení úrokových sazeb. Tím se mu při splácení uleví zhruba o deset procent.Prezident Putin k tomu řekl: „Věříme, že je to izolovaný případ. Tyto metody pomoci z krize již v problémové eurozóně nebudou použity.“Ehm, ehm, jinými slovy, máte jediné štěstí, že vaše banky drží tolik ruských peněz a my nechceme, aby naši lidé přišli o další část svých vkladů…

10:45
Bývalý šéf NKÚ uspěl u soudu proti poslancůmSoud dnes vyhověl bývalému šéfovi Národního kontrolního úřadu Františku Dohnalovi, který u něj napadl nečinnost sněmovny. Dohnal byl v loňském roce odsouzen k pokutě 50 tisíc za to, že odmítl vydat Poslanecké sněmovně k prozkoumání audit NKÚ. Proti pokutě se Dohnal však odvolal a soud mu dal za pravdu. Poslanci měli věc znovu projednat a to ve třicetidenní lhůtě. To ale nestihli a Dohnal je proto pohnal k soudu. Poslanecká sněmovna nejenže nyní musí rozhodnout do třicet dnů, ale také zaplatit náklady soudu 12 tisíc.Bývalý šéf NKÚ vede s poslanci dlouhý boj. Ti ho v loňském roce vinili nejen z neochoty předat výše zmíněný audit sněmovně, ale také z užívání příliš luxusních bytů za peníze státu. Soud ho však nakonec ve třech řízeních postupně osvobodil, neboť se ukázalo, že ve srovnání s ostatními úředníky platí za byty částku ve spodní hranici a ještě si na byt sám přispívá. NKÚ tehdy platil za dva byty pro Dohnala 76 tisíc měsíčně. Podle Dohnala by měla být jasně definováno, na co mají ústavní činitelé právo.

11:15
Dopolední píseňDJka vyrazí prozkoumat, jak vypadá ono „deštivé teplo“ a přesune se městem do redakce. V mezičase  léčivý Bobby McFerrin.

12:15
Stavba delfinária pokračuje nelegálněArtur Kaiser, pořadatel akce Delfíni v Praze, se odmítl podrobit rozhodnutí pražského magistrátu nepronajmout mu ve městě požadované pozemky na Letné a dál připravuje akci na vlastní pěst. Na pronajatém soukromém pozemku v Praze Libuši začal s výstavbou bazénů pro delfíny. Ani pro tuto stavbu však nemá povolení, jak uvedly ve společném prohlášení radnice Prahy 12 a Libuše. Podle nich postupuje Kaiser protiprávně, záměrně obchází veškerá nařízení. Už proti němu také podaly podnět pro prošetření a zahájení správního řízení. Pořadatel totiž nemá povolení pro stavbu několika bazénů, dále nemá vyřešeno napojení  na elektrickou energii, pitnou vodu, odpad ani zajištěno parkování pro případné návštěvníky akce. Kaiser argumentuje tím, že staví vodní scénu, která nepodléhá stavebnímu povolení.Proti vystupování delfínů v show se postavili také zoologické zahrady a ochránci zvířat. Jednak je pro delfíny doprava z Turecka obrovsky stresující, druhak zřejmě i protiprávní. Podle zástupců zoologických zahrad zákon zakazuje provozovat mobilní zařízení se zvířaty typu akvárií, exotárií a dalších.Pořadatel Kaiser jsi však jde tvrdě za svým, tvrdí, že na akci už prodal desítky tisíc vstupenek. Jen samotné sedmiminutové plavání s delfíny pro veřejnost stojí 1700 korun.   

13:20
Británie pohřbí Margaret Thatcherovou se všemi poctamiOpravdu neokázalý pohřeb si podle slov rodiny přála Margaret Thatcherová. Británie jí však zřejmě nevyhoví. Na pohřeb, který se má konat 17. dubna, se chystá vynaložit osm milionů liber. Vstříc vyjde bývalé premiérce jen v tom, že bude respektovat její přání a nevystaví její tělo na katafalku, ani neuspořádá leteckou přehlídku. Jinak to bude okázalý pohřeb se vším všudy, podle listu The Telegraph se Thatcherové dostane stejných vojenských a oficálních poct jako se dostalo například královně matce v roce 2002 nebo Lady Dianě v roce 1997. Podle listu Daily Mail bude pohřeb jen o stupeň méně okázalejší, než když Britové pohřbívali Winstona Churchila.Rodina si však vymohla, aby se u rakve nepokládaly žádné květiny a peníze byly namísto toho poslány na charitativní účely. Kremace pak proběhne v soukromí v Mortlake a urna s popelem bude uložena vedle urny manžela bývalé premiérky na hřbitově Královské nemocnice v Chelsea.Slovy Josefa Kainara, prostě krásný funus první třídy… Diga Diga Do

14:25
Na oslavu výročí raketaPodle jihokorejské rozvědky dokončila prý KLDR přípravy na odpálení rakety Musudan. Jedná se o raketu středního doletu, která je schopna zasáhnout cíl vzdálený čtyři tisíce kilometrů. Jižní Korea minulý pátek oznámila, že na KLDR umístila na východním pobřeží země dvě střely tohoto tipu. Pozorovatelé očekávají, že by k odpalu mohlo dojít již zítra. Zároveň KLDR varuje cizince a diplomaty pobývající na jejím území, že od 10. dubna nebude schopna zajistit jejich bezpečnost.Diplomaté však na území KLDR zůstávají, podle nich žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. Podle expertů se KLDR neodváží své hrozby naplnit.15. duben je však v KLDR významným dnem, režim slaví narození Kim Ir-sena, čili „děda“ zakladatele KLDR. Bývá dobrým zvykem nějakou tu raketu vypustit.Ta loňská například hned po odpalu explodovala a spadla do moře.

15:15
Anne von Hausswolf v AeruOdpolední tip na dnešní večer: v pražském kině Aero vystoupí talentovaná švédská zpěvačka Anna von Hausswolf. Její koncert zahájí novou sérii koncertů ženských osobností v alternativní hudbě Femme Fatale. Loňské album Ceremony získalo Nordic Music Prize pro nejlepší švédské album, nominována byla také na švédskou cenu Grammy.Večernímu vystoupení bude předcházet workshop se zpěvačkou na téma varhany v moderní hudbě, po koncertě připravilo kino Aero ještě pásmo krátkých severských filmů.Anna von Hausswolf Red Sun

16:20
Vláda přišla s návrhy na snížení nezaměstnanostiVláda připravila sérii návrhů, kterými by chtěla nastartovat ekonomiku a snížit nezaměstnanost. Návrhy také projednala s odbory. Mezi opatřeními, jež by vláda chtěla zavést, je například příspěvek pro nezaměstnané, kteří by měli smysluplný podnikatelský plán. Pokud by za takový uznán, mohl by dotyčný dostat od státu příspěvek v rozmezí 40 až 80 tisíc korun. Dále chce vláda podpořit podniky, které vytvoří částečné úvazky pro rodiče na rodičovské  a nebo zaměstnají absolventy do 30 let. Takovým by pak stát přispíval různými částkami, v případě zkrácených uvazků 12 tisíc korun měsíčně, v případě zaměstnání absolventů i částkou 24 tisíc korun. Podniku by stát přispíval po dobu jednoho roku.Návrhy bude však muset schválit parlament a vláda by je také ráda projednala s ČSSD. Pokud by návrhy prošly, mohly by začít platit už od ledna příštího roku.

17:10
Mucha v Obecním domě a pěkný večerZítra se v pražském Obecním domě otevře výstava krásných dívčích těl lemovaných romantickými květinovými ornamenty. Vlastní sbírku plakátů Alfonse Muchy přiveze do Česka tenista Ivan Lendl a následujích pět let ji nechá putovat po evropských výstavních síních. Nutno podotknout, že Ivan Lendl Muchovu dílu propadl a sám vlastní 116 ze 119 Muchových plakátů. Některé exempláře přitom existují třeba jen ve třech kusech.Tolik kulturní tip na závěr, DJka se loučí a přidává Anthony and The Johnsons: Crazy In Love.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].