Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 6. 11. 2012

Je tu Den D. • Autor: Globe Media /  Reuters
Je tu Den D. • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Prezidenti, prezidenti, prezidentiDobré ráno, milí čtenáři, je úterý 6. listopadu, svátek má Liběna a do konce roku zbývá ještě 55 dní.Dnešní den se pozornost světa soustředí na Spojené státy, kde začaly prezidentské volby. Podle pozorovatelů jsou šance na úspěch obou kandidátů vyrovnané, i když se odhaduje, že Barack Obama má slušnou naději na znovuzvolení. Klíčové budou volební výsledky ve dvou státech - Virginii a Ohiu. Američané nevolí prezidenta přímo, nýbrž prostřednictvím tzv. volitelů, kteří ho potom v prosinci zvolí svými hlasy. Vítězem voleb se tedy stává ten, kdy získá hlasy alespoň 270 z 538 volitelů. Výsledky budou známy zítra.Rovněž v Česku je dnešek důležitým dnem v boji o prezidentské křeslo. Dnes naposled totiž mohou do hry vstoupit další kandidáti o Hrad - tedy ti, kteří by ještě dokázali získat potřebný počet hlasů, ať už sebraných podpisů občanů, či senátorů nebo poslanců. Ve čtyři hodiny odpoledne se pak na ministerstvu vnitra uzavře možnost registrace. Do 23. listopadu se pak bude posuzovat, zda splnili všechny podmínky registrace. O funkci hlavy státu se zatím nominovalo deset uchazečů, definitivní seznam kandidátů však bude znám až v polovině prosince.Sledovat volební klání v USA bude jistě zajímavé. V Česku budí někteří kandidáti zatím spíše rozpaky. DJka je tedy velmi zvědavá na oficiální seznam těch, kteří se do prezidentské volby probojovali. Ale to až v prosinci. Zatím pěkný den všem a začneme něčím, na co by měl být čas vždycky: A time for spring. 

09:12
Přípravy na den DZítřek bude pro vládu dnem D a politická scéna už se připravuje na jednání o konsolidačním balíčku, který rozhodne o osudu celé vlády. Padne, či nepadne? Ministr financí Miroslav Kalousek vytáhl s těžkým kalibrem a předložil o 41 miliard nižší rozpočet (kdy seškrtal, co se dalo), aby ukázal, co se stane, když konsolidační balíček neprojde. Nový první místopředseda ODS a ministr průmyslu Martin Kuba jedná s rebely a dle vlastních slov intenzivně hledá kompromis. Rebelové situaci zatím napínají. Tluchoř je uražený, že se nedostal do vedení strany a nemyslí si, že by odpůrci balíčku mířili s vedením k dohodě. Na pomoc možná přijde vládě poslanec Fiala, který ze strany minulý týden vystoupil. Nyní čeká, zda ho někdo osloví a uvažuje o tom, že by hlasování podpořil tím, že během něj odejde ze sálu.Vládě tak možná nakonec pomohou dva bývalí členové Věcí veřejných - exministr školství Josef Dobeš a poslanec David Kádner. Podle informací serveru iDNES.cz svolali na dnešní dopoledne tiskovou konferenci, kde chtějí vystoupit se svým návrhem. Pokud se spojí ještě s dalšími poslanci, například s Milanem Šťovíčkem, který už vládě nyní pomáhá, oslabí význam rebelů z ODS a mohou ji de facto zachránit.Co myslíte, ustojí vláda současné problémy? Lightnin´Hopkins - The Trouble Blues

10:00
Stávkující ŘeckoŘecko zahájilo dvoudenní stávku proti úsporným opatřením. Zprávu přinesl server ČTK. Již včera začali v Řecku stávkovat novináři, řidiči či zaměstnanci komunálních podniků. Dnes se k nim přidají další profese zaměstnané ve veřejném sektoru jako například učitelé, železničáři, úředníci a další. Ke stávce se připojili i letečtí dispečeři a živnostníci, země je tak ochromena na mnoha frontách. Dvoudenní stávka má vyvrcholit zítra večer, kdy se stávkující sejdou před řeckým parlamentem, aby vyjádřili svůj nesouhlas s úspornými opatřeními.Parlament má právě rozhodnout o dalším osudu země a úsporných opatřeních ve výši 13,5 miliardy eur. Pokud se politikům nepodaří dohodnout, poruší tak smlouvy s věřiteli a Řecko nedostane finanční podporu ve výši 31,5 miliard eur. V tom případě by se začaly naplňovat předpovědi analytiků a řecký odchod z eurozóny by nabyl konkrétních obrysů. Někteří finanční experti tvrdí, že se to stejně stane a že Řecko se začne stahovat již na konci roku.

11:15
Za mylnou informaci o výbušninách padaly hlavyDozorčí rada vydavatelství polského listu Rzeczpospolita dnes doporučila odvolat z funkce šéfredaktora Tomasze Wróblewského, dále jeho zástupce Bartosze Marcuka i šéfa domácího zpravodajství Mariusze Staniszewskiho. Zprávu přinesla Česká televize.Konzervativní list Rzeczpospolita přinesl minulé úterý nepodloženou informaci o tom, že na vraku vládního letounu, který havaroval s 95 čelními představiteli Polska u Smolenska, byly nalezeny stopy po výbušninách. Zpráva vyvolala v Polsku veliké pozdvižení a podpořila tak teorie o tom, že letecké neštěstí bylo ve skutečnosti atentátem. Polská vojenská prokuratura však záhy označila informaci za mylnou. Deník Rzeczpospolita informaci částečně dementoval a nakonec napsal, že je pouze možné, že se na letounu nacházely stopy trinitrotoulenu a nitroglycerinu.Autor článku Cezary Gmyz podal výpověď už minulý týden, vedení ji však nepřijalo a počkalo až na doporučení dozorčí rady. Ta dnes Gmyze propustila z disciplinárních důvodů. O tom, kde Gmyz ke své informaci přišel, už servery neinformují.

11:50
Volby v USA: Vyhraje ObamaNáš redaktor Jiří Sobota, který sleduje americké volby, píše, že: Sázkové kanceláře mají jasno, dnes vyhraje Barack Obama. Americká kampaň je zavalená různými průzkumy veřejného mínění, ze kterých člověk nemusí být hned moudrý. Kdyby se jednoduše sečetly hlasy všech voličů, vyhrál by pravděpodobně Romney. Po přepočtení na volitele je to ale naopak, Obama drží klíčové státy a měl by být za vodou.Podle toho také vypadají předpovědi na vítěze. Sázkové kanceláře jsou v tuto chvíli někde mezi 75 a 80% šancí ve prospěch Baracka Obamy. Stejně to vidí tržní mechanismy. Společnost Intrade (což je internetová burza obchodující s předpověďmi budoucích událostí) má jasno od počátku kampaně, Romney nebyl ani jednou lepší investice než současný prezident. V tuto chvíli vycházejí Obamovy šance na vítezství na 70% a jsou na vzestupu. Pokud začnete nakupovat akcie v tomto okamžiku, proděláte: nakoupíte za 7 USD, prodat můžete pouze za 6,97 USD.Když se agentury neptají voličů, pro koho budou hlasovat, ale kdo podle nich vyhraje, jsou výsledky taky jednoznačné. Američané bez ohledu na to, koho budou sami volit, očekávají, že Obama zůstane prezidentem, zhruba o 13 - 25%. Pro současného šéfa Bílého domu je povzbuzující, že se podobné předpovědi pletou méně často, než skutečné výzkumy - v roce 2000, kdy se divoce střídali ve vedení George W. Bush a Al Gore stejně Amerika správně očekávala, že vítězem bude nakonec republikánský kandidát.Do věci se vložili i vědci, The New York Times upozornily na novou studii, podle níž očekávání voličů skutečně přináší přesnější výsledky než pečlivě konstruované výzkumy agentur, jež se táží na jejich vlastní volební preference.

12:15
Volby v USA: A koho by volil svět (kdyby mohl)Zatímco ve Spojených státech je situace krajně vyrovnaná, jinde ve světě je zcela jednoznačná. Takto vypadá pro zajímavost průzkum BBC/GlobeScan/PIPA o tom, koho by volili lidé ve vybraných zemích. Pokud by na domácí půdě vyhrál Mitt Romney, jinde bude mít s popularitou problém - jako amerického prezidenta si ho přejí pouze v Pákistánu.

13:15
Kvíz: Kdo byli první lidé, kteří v televizi řekli sprosté slovo?DJka navrhnuje odvrátit pozornost na chvíli od Spojených států a trochu si zavzpomínat. Vrátit se do staré dobré Anglie. V roce 1975 se v Británii zrodila punková skupina, která - ač sama existovala jen kráce - na dlouho ovlivnila všechny příznivce vzdoru, kontroverze a odporu proti společenským konvencím a systému. Ano, řeč je o Sex Pistols. Poprvé vystoupili pod tímto názvem právě 6. listopadu a nutno říct, že jejich vystoupení nebyl žádný trhák, naopak publikum je vypískalo dříve, než dohráli první píseň. To s nimi ovšem nebyl ještě Sid Vicious, který se ke kapele přidal až v roce 1977. Ne, že by byl bůhvíjak skvělým muzikantem. Naopak, muzikantem byl velmi špatným, měl však v sobě šílenství, které dokonale zapadalo do obrazu kapely a publikum na to slyšelo. Svět přesycený květinovou mládeží 60. let a rockovými hvězdami počátku let 70. na někoho takového prostě čekal. To je tedy odpověď na otázku v titulku: Byli to Sex Pistols. Zde malá ukázka: Holidays In The Sun a slavná God Save The Queen.

14:00
Vládní okénko: Dobeš je jistý a pučista TluchořBývalý ministr školství a bývalý člen Věcí veřejných Josef Dobeš podpoří vládu při zítřejším hlasování. Zprávu přinesla Česká televize.Dobeš tuto informaci oznámil na tiskové konferenci, kterou svolal dnes dopoledne. Uvedl, že sazba DPH je pro něj důležitá, ale není tím hlavním, o co se hraje. Tím je podle něj zákulisní boj mezi Petrem Nečasem a Petrem Tluchořem. Podle něj nejde o nějaké daňové ideje, ale o to, že se Tluchoř snaží rozvrátit vládu. Dobeš připomněl, že podobnou situaci zažila současná vláda již jednou, když se Tluchoř snažil rozložit vládu ze zálohy pomocí Kristýny Kočí. Tluchoře označil za tzv. kvartálního pučistu, tedy člověka, který podobně jako kvartální alkoholik nevydrží déle než čtvrt roku v klidu.Dalším poslancem v jednání, který by mohl vládu podpořit, je poslanec David Kádner, který se nakonec na tiskovou konferenci nedostavil.Ze strany VV se ozval ještě hlas Radka Johna, který tvrdí, že pokud zůstanou zachovány současné sazby DPH, pak strana balíček podpoří. Neznamená to prý ale, že tím VV vyjadřují podporu vládě.Zajímavé, že? K tomu kámoška Sida Viciouse Siouxie and the Banshees - Hall of Mirrors

14:25
Volby v USA: Šťastnější OhioNáš reportér Jiří Sobota dále o volbách v USA: Největší chyba, kterou může pozorovatel USA udělat, je považovat Ameriku za jeden stát.Na první pohled jsou letošní volby v prvé řadě o tom, že Obama nedostal americkou ekonomiku z recese tak rychle, jak si Američané představovali a teď by za to měl zaplatit. Protikandidát je ostatně úspěšný podnikatel a krizový manažer.Jenže volby se rozhodují pouze v několika klíčových státech, jak se všude správně a donekonečna opakuje. Demokraté mají svoje jisté státy, republikáni také. Klíčem k letošním volbám se zdá být průmyslové Ohio, pokud ho Obama získá, nemá Romney prakticky šanci sehnat 270 potřebných volitelů. A příběh Ohia není úplně stejný jako příběh celých Spojených států.Především tam nezažili žádný boom v prvních letech tohoto tisíciletí. Zatímco se jinde vydělávaly velké peníze na finančních a realitních trzích, v místním průmyslu to šlo od desíti k pěti, včetně pověstného mizení pracovních příležitostí do Číny.Když přišla skutečná krize do zbytku USA, v Ohiu nebyli překvapení, ani v nejhorších okamžicích krize nepropadalo nikde jinde v USA do exekuce tolik nemovitostí jako v Ohiu ještě před jejím vypuknutím.Pak se ale situace otočila, přišel záchranný balík vlády a především záchrana velkých automobilek (s automobilkami je v Ohiu spojený minimálně každý desátý džob).Dnešní Ohio ve skutečnosti z prožívá rychlejší oživení než zbytek země, od roku 2010 tu vzniklo 100 tisíc nových pracovních míst a nezaměstnanost je pod americkým průměrem (tedy naopak než před krizí).Ne že by v Ohiu už bylo hej nebo že by stát jednoduše zachránil současný prezident, je tu ale přeci jenom optimističtější nálada už jenom proto, že zatímco před krizí se zdálo, že americký průmysl je definitivně bez šance, teď se s jeho podporou mohou kandidáti přetrhnout.Když slyšíte Romneyho vyhrožovat Číně, míří jeho slova právě do Ohia. Jenže protikandidát na to říká, že on především zachránil dvě největší americké automobilky, což Romney výslovně odmítal. V každém případě Obama v Ohiu podle většiny průzkumů vede, a to může být klíč k celým volbám.

15:3011
 registrovaných uchazečů na post prezidenta ČRUž jen půlhodina zbývá kandidátům na prezidenta, aby na ministerstvu vnitra předložili archy se sebranými podpisy a zaregistrovali se. Po podnikateli a čerstvém senátorovi Tomiu Okamurovi  se na ministerstvu vnitra zaregistrovala také herečka a politička Táňa Fischerová. Fischerová, jejíž dobrovolníci oslovovali ve městech občany s heslem „více dobra v politice“, předložila archy s 72 610 platnými podpisy. Minulý týden přitom neměla více než 47 tisíc podpisů. Fischerovou podpořila i Strana zelených.Na ministerstvu je v tuto chvíli zaregistrováno 11 uchazečů: Miloš Zeman (více než 105 tisíc podpisů), Jan Fischer (více než 101 tisíc), Vladimír Franz (více než 88 tisíc), Zuzana Roithová (více než 80 tisíc), Táňa Fischerová (více než 72 tisíc), Tomio Okamura (více než 61 tisíc), Vladimír Dlouhý (okolo 60 tisíc), Jana Bobošíková (okolo 55 tisíc), Jiří Dienstbier (28 senátorů + 55 tisíc podpisů), Přemysl Sobotka (51 senátorů a 23 poslanců), Karel Schwarzenberg (41 poslanců). Jan Švejnar, do něhož vkládali naděje ještě někteří poslanci a senátoři, kandidaturu neoznámil.

16:15
Volby v USA: Izrael volí RomneyhoNa Blízkém východě je země, kterou dnes již zmíněný průzkum BBC vynechal a která by volila podstatně jinak, než zbytek světa. V Izraeli by podle průzkumu Izraelského demokratického institutu univerzity v Tel Avivu dalo 57% obyvatel přednost Mittu Romneymu, zatímco jenom 22% Izraelců by v Bílém domě raději i nadále vidělo Baracka Obamu. Izraelští Arabové to ale mají jinak, 45% pro Obamu a 15% pro jeho soka.Obama nemá dobré vztahy s izraelským premiérem Netanjahuem, a to je hodně kulantní formulace.Izraelci měli především na počátku Obamova vládnutí pocit, že americký prezident straní Palestincům, tento pohled se ale v průběhu jeho vládnutí vyroval. (Palestinci naopak po počáteční mírné naději nad Obamou zlomili hůl, především potom, co americká administrativa nepodpořila jejich snahy o uznání palestinského státu na půdě OSN).Obama je nicméně i nadále ve sporu s izraelskou vládou kvůli pokračující výstavbě osad na palestinských územích a Obamův tým považuje za velkou chybu, že prezident po známém projevu k muslimům v Káhiře nepronesl podobné poselství v Izraeli. Problém číslo jedna je ale Írán a „arabské jaro“. Obama podpořil pád Mubaraka jako hlavního spojence Izraele v arabském světě a i když v otázce útoku na Írán jsou rozpolcení i sami Izraelci – v případě, že by šlo přeci jenom do tuhého, si postojem Baracka Obamy nejsou jistí.Méně často se píše o tom, že v samotné Americe židovští voliči volí drtivou většinou demokraty včetně Obamy. Před čtyřmi lety hlasovalo 74% amerických Židů pro prvního černošského prezidenta USA a letos tomu pravděpodobně nebude jinak. Důležitější než vztahy s Izraelem jsou podle nedávno zveřejněné studie Jewish American Voting Behavior 1972–2008: Just the Facts obavy z rostoucího vlivu fundamentalistické křesťanské pravice.

16:50
Veřejnost nakupuje dluhopisy, Kalousek je potěšen8, 1 miliardy korun - tolik stihly za pouhý den a půl vydělat státní dluhopisy. Na svém facebookovém profilu to uvedlo ministerstvo financí. Dluhopisy jsou určeny domácnostem a neziskovým právnickým osobám. Ministerstvo financí před jejich vydáním uvedlo, že bude spokojeno s jakýmkoli výdělkem nad 10 miliard, samo takový zájem nečekalo. Tzv. upisovací období, během něhož si lidé mohou objednávat dluhopisy potrvá do konce listopadu, ministerstvo jej však může ukončit dříve, pokud zájem o ně překročí 20 miliard. Poté budou 12. prosince dluhopisy vydány a začnou se zhodnocovat. V nabídce je několik typů s průměrným ročním výnosem od 2,7 do 3,41 procenta.Zájem o dluhopisy potěšil zejména ministra financí Kalouska, který řekl, že je „důvěrou veřejnosti v ministerstvo financí potěšen.“

17:20
Volby v USA: Amerika volí. Podle rasZvolení Baracka Obamy prvním černošským prezidentem jakoby udělalo před čtyřmi lety symbolickou tečku za americkým „prvotním hříchem“, otevřeným rasismem a otrokářským systémem. Úspěch to byl nepochybně obrovský a kdo si nepamatuje, ať si někde na YouTube najde záběry plačícího reverenda Jesse Jacksona (jinak žádného velkého fandy současného prezidenta). Ke společnosti slepé k rasám však ještě hodný kus cesty zbývá.Dnes se hlasuje podle rasové příslušnosti více, než byste možná čekali. Pravděpodobně až dvě třetiny bílých voličů odevzdají hlas bílému republikánovi Mittu Romneymu. Přibližně čtyři pětiny „barevných“ - černochů, hispánců, Američanů asijského původu a dalších dají naopak svůj hlas Baracku Obamovi.Někteří analytici stahují celý rozbor výsledku voleb na poměr účasti bělochů a jejich (ne)ochotě hlasovat pro současného prezidenta: mluví se o magické formuli 61/74, což znamená, že se Romney stane prezidentem pokud získá 61 procent bílých hlasů a běloši budou tvořit 74 procent všech voličů.První kritérium se s velkou pravděpodobností splnit podaří (a bude to znamenat největší „semknutí“ bělošských voličů v dějinách), Obama podle průzkumů získá jen o něco málo přes 30 procent bílých hlasů. Druhé kritérium je ve hvězdách.Procentuální účast bělochů ve volbách systematicky klesá s tím, jak se mění demografický profil Spojených států. Sedmdesátičtyřprocentní podíl je výsledek minulých voleb, pokud by trend pokračoval, měl by být letos podíl nižší. To ale není jisté, mobilizace v drtivé většině bílých konzervativních voličů je opravdu výrazná.Na druhé straně nekompromisní postoje k hispánským přistěhovalcům (kterým Romney „slíbil“ zkomplikovat život v USA do té míry, že se podle jeho slov raději „sami deportují“) mohou ještě zvýraznit jednomyslné hlasování této demografické skupiny.Takto suše demograficky viděné volby rozhodnou bílé ženy, které jsou více než jejich mužské protějšky ochotny hlasovat pro demokratického kandidáta.

18:00
Zima se blížíDnešní dýdžejská služba se nachýlila ke konci. Jak dopadnou události, o kterých jsme dnes celý den informovali - tedy hlasování o konsolidačním balíčku, důvěře vládě a amerických prezidentských kandidátech - se dozvíme zítra. Židli za dýdžejským pultem obsadí kolegyně Kateřina Mázdrová, zasvěcené komentáře k americkým volbám znovu doplní Jiří Sobota. Dnešní DJka se tedy loučí a vydává se ven, kde se s pozdním odpolednem poněkud ochladilo. Inu, co se dá dělat. Jak vědí všichni v tomto zeměpisném pásmu (tedy nejen ti, kdo sledovali seriál Hry o trůny), winter is coming. Pěkný večer a na závěr: Nico - Winter Song. 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].