Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 31. 7. 2012

Poslední derniéra v divadle Komedie • Autor: Jan Dvořák
Poslední derniéra v divadle Komedie • Autor: Jan Dvořák

08:00
Bod obratuDobré ráno, milí čtenáři, nacházíme se v bodě obratu. Neb dnes, poslední červencový den, je svatého Ignáce a jak praví pranostika: Od svatého Ignaca, léto se obraca. Pravda, někoho to může rozesmutnit, že léto a prázdniny už jsou v půlce, začne srpen, který se bude pomalu překlápět k podzimu. DJka je ovšem optimistka a tak doufá, že léto se obrací ke své teplejší, sušší a zralejší části, a že nebude například tak často pršet. Dnes má být tedy polojasno, s teplotami okolo 25 stupňů a ojedinělými přeháňkami. Ve světě se dnes chystá další olympijský den, parlamentní projednávání slovenské kauzy Gorila, další soud s Julií Tymošenkovou a pokračování soudu s Pussy Riot. Novou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou čeká první den ve funkci. Všem těmto a dalším událostem se DJka bude věnovat během dne. Zatím první ranní písnička: Nicola Conte - Kind of Sunshine. 

08:50
Konec podezřelých losovačekDalší podezřelé veřejné zakázky vyděsily radní Středočeského kraje. Z obav z dalších odhalení se rozhodli zrušit třiatřicet tendrů v hodnotě téměř dvě miliardy korun. Jedná se o veřejné zakázky, které se rozdělovaly tzv. losovačkou - známý to způsob, díky němuž se dostávaly k penězům předem vybrané firmy - a které po sobě zanechal ještě bývalý středočeský hejtman David Rath. U některých zakázek se podle radních objevily chyby v celkové ceně. Radní se rozhodli, že na všechny tyto zakázky vypíšou novou veřejnou soutěž.Důsledkem tohoto očistného rozhodnutí však bude i to, že například v Mšenu si řidiči na novou silnici počkají až do jara, do té doby budou jezdit po štěrku.Zní to jako správné rozhodnutí. Rathův případ musel radní notně vyděsit, neboť stejní lidé, kteří o losovačkách za jeho doby rozhodovali, od nich nyní dávají ruce pryč a žádají revizi. Pokračujeme ve sluneční duchu: Koop - Summer Sun.

09:59
Poslední derniéra v KomediiV pražském Divadle Komedie se dnes uskuteční poslední vystoupení Pražského komorního souboru, který zde měl svoji domovskou scénu celých deset let. Po neshodách s pražskými radními kvůli financování souboru se jeho ředitel Dušan Pařízek rozhodl působení souboru v Divadle Komedie ukončit. Celá kauza se táhla od loňského roku, magistrát odmítl navýšit divadlu peníze, aby mohlo dále fungovat. Pražský komorní soubor přitom realizoval divadlo na české poměry poněkud nevídané, spolupracoval s německou divadelní elitou a měl zajištěno i spolufinancování ze zahraničí. Přes tyto úspěchy a značnou popularitu u publika i kritiků se za soubor nepostavilo ani ministerstvo kultury.Dnešní derniéra hry Hodina, ve které jsme o sobě nevěděli začíná již ve dvě hodiny odpoledne a bude dozajista úplně vyprodaná stejně, jako všechny derniéry, které divadlo uvádělo v posledních měsících své existence.Sice by se k této zprávě jistě hodila Show Must Go On, ale nepustíme si ji. Raději si pustíme trochu soulu: Mop Mop a Blue Soul.

10:40
Kronen Zeitung se omlouváA dopolední mediální okénko: Rakouský bulvární plátek Kronen Zeitung se dnes omluvil za fotomontáž, kterou otiskl v sobotním vydání. Pro zvýšení atraktivity totiž použil dvě různé fotografie ze Sýrie, z kterých udělal dohromady jednu. Na původních fotografiích jde žena a muž nesoucí malé dítě městem, na druhé fotografii jsou vypálené a vybombardované trosky města. Kronen Zeitung z nich udělal jednu, když zasadil pár s dítětem doprostřed trosek. Fotomontáže si všimla mnohá média a v komentářích to označila za hanebnost.Šéfredaktor listu Christoph Dichand se dnes omluvil, velkou vinu si však nedává. Podle stanoviska listu byla řádně označena autorská práva obou fotografií a tím to končí.

11:30
Registr funguje, uf ufZpráva pro automobilisty: Centrální registr vozidel od včera funguje. Ze sčítání včerejšího dne vyplývá, že sice pomalu, ale jde to. Na některých místech ho provázejí ještě problémy, například v Pardubicích ráno asi hodinu nefungoval. Jinak vesměs ano, s občasnými výpadky. Úředníci však prý stačí odbavit o polovinu méně lidí, než to bylo za stejnou dobu ve starém systému, některé úkony se stále musí dělat ručně. Například na šesti pražských místech včera vyřídili a zadali 1200 změn, ve starém systému se ale podařilo vyřídit i dvojnásobek žádostí. Zrychlení hlásí pouze Jihlava.Vícepremiérka Karolína Peake navrhuje, aby zadání a cenu systému prověřil audit. Rovněž upozorňuje na to, že by se měly prošetřit personální propojení, na která upozornila média. Ministr dopravy Pavel Dobeš říká, že s auditem žádný problém nemá.Hlavně, že už to jede… New York Ska Jazz Ensemble - Boogie Stop Shuffle.

12:10
Ruský blogger Navalnyj nesmí vycestovat, hrozí mu vězeníJeden z nejpopulárnějších opozičních vůdců v Rusku, známý blogger a právník Alexej Navalnyj byl dnes vyšetřovateli obviněn z údajné zpronevěry. Nesmí cestovat a pokud by se obvinění prokázalo, hrozilo by mu až deset let vězení. Podivné obvinění přišlo ve chvíli, kdy se Navalnyj minulý týden pustil do šéfa vyšetřovatelů Bastrykina a obvinil ho z toho, že je zahraniční agent a že si v Česku vydělal spoustu peněz. Není to poprvé, co byl Bastrykin nařčen. Před lety se stejným odhalením přišel ruský poslanec Alexandr Chinštejn, ale i tehdy Bastrykin všechno popřel a aféra utichla. Bastrykina navíc chrání imunita a jeho vyšetřování by musela schválit sněmovna.Alexandr Bastrykin, blízký to spolupracovník prezidenta Putina, vede proti Navalnému vyšetřování a viní ho ze zpronevěry a machinací v období, kdy byl poradcem gubernátora Kirovské oblasti. Dvě předchozí vyšetřování však žádné podvody neodhalily a usoudily, že se trestný čin nestal. Moskevské ústředí pod vedením Bastrykina však jejich závěry neuznalo.Média nyní spekulují o tom, proč přesně se činovník blízký Kremlu rozhodl proti bloggerovi vytáhnout.Těch důvodů by se jistě našlo spoustu, Navalnyj má jako blogger velmi zvučné jméno. Naposled se vyjadřoval k soudnímu procesu s Pussy Riot. Thievery Corporation - The Mirror Conspiracy

13:00
Historické okénko: Prvovýstup na K2K polednímu klidu pohled do historie: Před 62 lety, tedy v roce 1954 dobyla dvojice italských horolezců druhou nejvyšší horu světa - K2. Tzv. druhá hora zleva v asijském pohoří Karákorám má jmen více: říká se jí královna hor, Čhogori (Velká hora), nejkrutější či nejvražednější. O její dobytí se pokoušela první expedice již v roce 1909. Studená a strmá osmitisícovka však na svůj vrchol jen tak někoho nepustí. V počtu neúspěšných výprav a mrtvých daleko přesahuje Mont Everest. Zemře celá třetina horolezců, kteří se ji pokusí zdolat. Nakonec ji v roce 1954 překonala italská expedice Abruzziho pilířem a teprve o 23 let později se na ni podařilo vystoupit další expedici, tentokrát skupině sedmi Japonců. Z českých horolezců dosáhl vrcholu 31. července 1983 Josef Rankoncaj, který svůj úspěch zopakoval ještě jednou o tři roky později. Nadlouho byl také jediným člověkem, jemuž se výstup na Čhogori podařil dvakrát.Mari Boine - Goaskinviella/Eagle Brother

14:01
Pussy Riot nechávají hladovět, žádají přerušení procesu Tři členky Pussy Riot, které od včerejška soudí moskevský soud v Chamovnikách, dnes požádaly o přerušení procesu, jelikož jsou unavené, nevyspalé a hladové. Podle jejich výpovědi u soudu nedostaly Naďa Tolokonnikovová, Kaťa Samucevičová a Marija Aljochinová od včerejšího rána najíst, přičemž včerejší soud skončil kolem 22,00, do vězení je přivezli pozdě v noci a už ráno v časných hodinách je vezli k soudu na další přelíčení. Jen včera čekali na zahájení soudu ve skleněné kabince několik hodin, bez jídla a pití. Posedět si v takové kabince ve chvíli, kdy venku je 30 stupňů a klimatizace u soudu zrovna nefunguje, musí být opravdové peklo. Soudkyně Syrovová však prohlásila, že lékařské zprávy z vězení prý potvrdily, že se soudu účastnit mohou, a vyzvala dalšího svědka, který měl v chrámu Krista Spasitele při jejich punkové modlitbě utrpět újmu, k výpovědi, hlásí naše kolegyně z Moskvy Naďa Straková.Varování pro všechny - pozor, abyste neutrpěli újmu při sledování tohoto klipu.Britský herec Stephen Fry na svém Twitteru vyzval všechny, aby Pussy Riot co nejvíc podpořili. Doslova napsal: „Přerušuju pauzu od Twitteru a vyzývám všechny, aby podpořili Pussy Riot“.

15:01
Soud s Tymošenkovou odložen. Již počtvrtéVězněná Julije Tymošenková se již počtvrté odmítla dostavit k soudnímu jednání a soud tak musel znovu stání odložit. Tentokrát na 14. srpna. Julije Tymošenková se zařekla, že ji k soudu nedostanou ani silou. Prokuratura viní Tymošenkovou z toho, že zneužila svých kontaktů na bývalého premiéra Pavla Lazarenka a převedla na stát svůj půlmiliardový dluh. Pokud by jí bylo obvinění prokázáno, hrozilo by jí dalších 12 let vězení. Soud nyní navrhuje, aby se Tymošenková zúčastnila soudu prostřednictvím videokonference. To je ovšem možné pouze s písemným souhlasem obviněné. Tymošenková odmítá i tuto variantu, neboť by tím ztratila možnost těsného kontaktu se svými obhájci.Zda se toto obvinění zakládá na pravdě, či je to jen další z útoků nynějšího prezidenta a nepřítele Tymošenkové Viktora Janukovyče není zcela jasné. Podle všeho nemá čisté ruce nikdo z oligarchů podnikajících v divokých devadesátých letech. Ovšem poslanec Oleg Kalašnikov tvrdí, že Tymošenková je mezi zkorumpovanými číslo jedna.

16:00
Boje v SýriiJedenáctý den pokračují v syrském Halabu boje. Podle opoziční Syrské svobodné armády drží povstalci v rukou již 60 procent města. Syrská televize oproti tomu hlásí, že podniká hon na teroristické jednotky v různých částech města a působí jim nesmírné ztráty. Syrská vláda také obvinila povstalce z páchání strašlivých zločinů na civilistech v Damašku a Halabu. Ministerstvo zahraničí dokonce poslalo dopis OSN, ve kterém tvrdí, že povstalci používají civilisty jako lidské štíty a zabíjejí každého, kdo se k nim nechce připojit. 

16:55
Romney dál perlíAmerický republikánský kandidát Mitt Romney, který je na své první předvolební zahraniční cestě po Evropě, nepřestává perlit. Svoji dvoudenní návštěvu Polska završil tvrzením, že Polsko mělo vždy lepší vztahy s republikánskými prezidenty a také řekl , že Rusko je geopolitickým nepřítelem číslo jedna. Na začátku své cesty zase stačil urazit Británii a Davida Camerona tím, když komentoval přípravu a podobu olympiády a tvrdil, že nebude mít nikdy takovou úroveň, jako kdyby ji pořádala Amerika. Také stihl popudit Palestince, když řekl, že Jeruzalém je hlavní město Izraele. Podle některých komentářů to bylo zvláště nešťastné, neboť to může ještě zhoršit vztahy na Blízkém východě. Nepřesvědčil ani Poláky, ministr zahraničí Radoslaw Sikorský s ním nejprve jednal o situaci v Afghánistánu, a pak ho odmítl veřejně podpořit. řekl mu, že Polsko mělo dobré vztahy s USA, ať byli u moci republikáni či demokraté. 

17:30
Kde se potkávají řekyPoslední červencový den se nachýlil k pozdnímu odpoledni a dýdžejce padla. Díky všem za pozornost a pokud máte sedm minut navíc, poslechněte si velmi zajímavou skladbu: Jan garbarek - Where The Rivers Meet. Pěkný zbytek dne!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].