Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 30. 10. 2012

Hurikán Sandy si tedy zařádil. • Autor: Globe Media /  Reuters
Hurikán Sandy si tedy zařádil. • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Marťani se nevylodili, zato Sandy útočíDobré ráno, milí čtenáři, DJka vás vítá v předposledním říjnovém dnu. 30. říjen je zároveň 303. dnem roku, takže se dá říct, že do konce roku už mnoho dní nezbývá. V tento den v roce 1938 zachvátila území Spojených států panika. Jeden z otců žánru sci-fi H. G. Wells tehdy zinscenoval svoji Válku světů jako realistickou rozhlasovou reportáž tak obratně, že obyvatelé Ameriky uvěřili, že se na zemi vylodili Marťani, kteří se chystají zničit naší civilizaci. Dnes, o 74 let později, prožívají obyvatelé Spojených států situaci mnohem reálnější. Marťani se nevylodili, zato v noci udeřila na východní pobřeží USA očekávaná superbouře Sandy. Zasaženy jsou New Jersey, Pensylvánie, Západní Virginie, Connecticut a New York. Ve všech těchto místech Sandy zabíjela - zatím je hlášeno třináct obětí. Nejvíce utrpěl New York, zároveň však mají zasažené oblasti nejhorší už za sebou. Podle starosty New Yorku už začíná opadat voda. Sandy se dále pohybuje směrem na Kanadu.Na úvod je to poměrně dramatická zpráva, stejně jako chvíle, které prožívají lidé v Americe. Server České televize přinesl zprávu o tom, že Sandy zaplavila i sociální sítě. Ty jsou plné videí, fotografií a diskusí o superbouři a jejích následcích. DJka se tedy bude jistě Sandy ještě dnes věnovat. Zatím ranní písnička s přáním příjemného dne v poklidném středoevropském prostoru: PJ Harvey - Down By The Water. 

09:00
Další bouřlivé téma: ODSPremiér Petr Nečas neprožívá jednoduché chvíle. Pět dnů do sjezdu, který rozhodne o jeho dalším setrvání ve funkci předsedy ODS a tím i premiéra země.  Jeho podpora v regionech je zatím 4 :  3 v jeho prospěch. Zatím  ho nominovali na předsedu ve čtyřech krajích - ve Zlínském, Jihomoravském, Moravskoslezském a na Vysočině. Zády se k němu obrátil kraj Královéhradecký, Liberecký a Pardubický. Tam ovšem nepodpořili žádného kandidáta. Petr Nečas má ovšem dnes ještě jiné starosti. Znovu se má sejít ODS, aby opět jednala s šesticí „vzbouřenců“ proti konsolidačnímu a daňovému balíčku. Nečas se, jak známo, s rebely sešel již několikrát, zatím vždy bez výsledně. Jako kompromis navrhl udržet DPH v horní hranici na 20 procentech a dolní na 15 procentech. V roce 2014 by se spodní hranice vrátila na 14 procent. Jeho návrh však rebelům zjevně nevyhovuje a stále opakují, že jejich cílem je dodržet pravicovou politiku strany a nezvyšovat daně. Naposledy je podpořil i prezident Václav Klaus, který si během nedělního ceremoniálu předávání státních vyznamenání neodpustil kritiku vlády premiéra Nečase. Kritizoval zvyšování daní, které je podle něj neefektivní. Žádný efektivní návrh však sám nepřinesl.Rebelové tvrdí, že jim nejde o pád vlády a svržení premiéra. Proti tomuto tvrzení však včera večer navrhla domovská organizace vůdce rebelů Petra Tluchoře Praha-východ na předsedu ODS ministra spravedlnosti a dosavadního místopředsedu Pavla Blažka. Nečas to komentoval tím, že je to zlomyslnost, Blažek řekl, že takovou nominaci odmítá.  Premiér to teď prostě nemá lehké. A tak posíláme písničku: Bobby McFerrin - Sing!

10:25
Kdo přijde po Lichovi?Pražský Dopravní podnik bude mít již brzy svého šéfa. Do závěrečného kola výběrového řízení postoupili z jedenapadesáti uchazečů tři: Radek Šmerda - bývalý ministr dopravy, Milan Křístek - manažer T-Mobile a Jaroslav Ďuriš - šéf Dopravníého podnikuv Českých Budějovicích. O vítězi rozhodne devítičlenná komise, v nichž jsou zastoupeni tři členové za ODS (Josef Nosek, Andrea Vlásenková, Václav Skurovec), tři za TOP 09 (Jiří Pařízek, Petr Vychodil, Martin Dlouhý) dva za ČSSD (Vojtěch Kocourek, Jan Blecha) a Jiří Čada za odboráře. Zprávu přinesl server Česká pozice.Server také přinesl spekulace o tom, že nejpravděpodobnějším vítězem je Milan Křístek, neboť se Šmerdou, coby dočasným ministrem dopravy (04–06/2011) a náměstkem na ministerstvech dopravy i vnitra, by mohla mít problémy TOP 09. O Ďurišovi se zase říká, že má vazby na odvolaného šéfa Dopravního podniku Martina Dvořáka i bývalého předsedu dozorčí rady DP Jiřího Nouzu. Ten takové kontakty popírá.Podle serveru ČTK by měl být nový ředitel DP znám do konce října, což je zítra.

11:20
Rebelové ustoupili ze dvou požadavkůOkénko ODS: Podle informací České televize rebelové ustoupili ve dvou ze čtyř požadavků: zachování daňových úlev pro pracující důchodce a dosavadního paušálu pro živnostníky. Na ostatních změnách se s nimi však vyjednavači nedohodli. Další jednání proto proběhnou ještě v klubu ODS.DJka neví. Jsou taková jednání k nečemu? Raději trochu funku: James Brown: Get Up Offa That Thing

12:05
Polsko stále hledá příčinu havárie u SmolenskaPolský deník Rzeczpospolita přišel s informací, že polští vyšetřovatelé našli na vraku prezidentského letadla havarovaného u Smolenska stopy výbušnin. Zprávu však uveřejnil bez udání zdroje. Informace, že na vraku byly stopy nitroglycerinu a trinitrotoulenu tak rozdmýchává spekulace, že za pádem prezidentského speciálu, při kterém zemřelo 96 čelních představitelů Polska, je cizí zavinění. Tento názor je například podporován částí pravicové strany Právo a spravedlnost, v jejímž čele stojí bratr zemřelého prezidenta Lecha Jaroslaw Kazcinsky. Ten propaguje názor, že za neštěstím stojí Rusko a že se jednalo o atentát.Polští experti jsou však k této verzi skeptiční a opatrní zůstávají i v hodnocení poslední informace o výbušninách. Je známo že Rzeczpospolita přinesla v minulosti několik mylných informací. Ke zprávě by se dnes měla vyjádřit polská vojenská prokuratura.

12:25
PoledníPadlo poledne a DJka si odskočí na oběd. Pro tuto chvíli přidává jednu lehce zasněnou skladbu: Tuatara - Dreamscape. Dobrou chuť.

13:35
ODS chce přerušit schůzi sněmovnyODS se podařilo dohodnout s koaličními partnery na přerušení schůze Sněmovny. Důvodem je nedostatek hlasů k prosazení daňového balíčku. Ani setkání pracovní skupiny ODS totiž nevyřešilo situaci s rebely, kteří v dalších dvou požadavcích neustoupili. TOP 09 i LIDEM souhlasily, Karolína Peake k tomu však řekla, že pokud by tento stav měl trvat déle než týden, nemá smysl agonii prodlužovat. Petr Nečas tedy doufá, že se mu na kongresu podaří získat podporu své strany a daňový balíček prosadit po kongresu. Trpělivost už dochází i TOP 09, ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že je rozhodnutý prosadit DPH v původním návrhu 20 a 15 procent. Pohrozil také, že pokud by občanskodemokratiční rebelové prosadili změny s pomocí opozice, jeho strana vládní koalici opustí.Přerušení schůze poslanecké sněmovny se dotkne i hlasování o církevních restitucích a důchodové reformě.Poslanecká sněmovna v tuto chvíli nejedná, po pauze se koalice pokusí přehlasovat opoziční strany a schůzi přerušit.

13:59
Nový Fenomén je tady!Další díl speciálu o světě technologických novinek připraveného ve spolupráci s týdeníkem The Economist je tady! Máte jedinečnou šanci si jej koupit na stáncích nebo v Respektstoru. Víc o obsahu podzimního dílu najdete zde.

14:28
Šťovíček kalí zrcadloPředsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová se chystá navrhnout své straně vyloučení poslance Milana Šťovíčka. Bývalý starosta Litvína je jedním z poslanců, kteří po rozvratu VV a jejich odchodu do opozice podpořili vládu. Také nyní nezastírá Šťovíček svůj kladný postoj k vládním návrhům včetně daňového balíčku. Jeho straně se to však nelíbí. Její předseda Radek John k tomu říká, že VV jsou v opozici, nesouhlasí s postupem vlády a jako takoví chtějí být stranou, která je jasně a čitelně v opozici. „Pan Šťovíček nám tu čitelnost kazí. Kalí to zrcadlo, takže to grémium musí vyřešit,“ říká John. Gremium strany, které o osudu Šťovíčka rozhodne, má zasedat ve středu.

15:30
Namísto vypsání referenda, pokutuje plzeňská radnice občanyPlzenští radní dávají nadále najevo, co si myslí o možnosti vyhlásit refendum o stavbě obchodního centra na místě bývalého domu kultury. Přes překážky, které radnice házela aktivistům pod nohy, se jim podařilo do daného termínu sesbírat okolo 20 tisíc podpisů. Přitom k vyhlášení referenda jich bylo potřeba zhruba okolo 13 tisíc. Radnice podpisové archy přijala, namísto vyhlášení referenda však začala některým lidem rozesílat napomenutí. Více než tisíc lidí totiž podepsalo archy neoprávněně - buď neměli trvalé bydliště v Plzni či byli podepsáni vícekrát. Organizátoři podpisové akce o tom však věděli a radnici na to také upozornili. Radní, kterým se do vyhlášení referenda o o stavbě obchodního centra nechce, se hájí tím, že pokud přijdou na přestupek, musí lidi také potrestat a že zvolili měkčí variantu - přestupkový zákon jim totiž umožňuje uložit pokutu až do výše tří tisíc korun. Aktivistům v čele se zmocněncem referenda Martinem Markem se to však nelíbí - podle nich radnice zbytečně utrácí peníze. Radniční napomenutí jsou navíc podle nich protiprávní, neboť neobsahují předepsané náležitosti jako třeba datum spáchání přestupku či doložení úmyslu podepsat arch jako neoprávněná osoba.Protože radnice se vypsání referenda dále brání, rozhodne o něm do 5. listopadu krajský soud.V celém případu jde však především o pozemky, na kterých by mělo obchodní centrum vyrůst. Respekt o celém případu informoval v článku Kateřiny Šafaříkové Cokoli, jen ne obchoďák.

16:30
Neznáš Puškina? Tak se vrať domůOd 1. prosince budou muset pracovní imigranti přicházející do Ruska skládat zkoušky z ruského jazyka a historie a také ze zákonodárství. Zkoušky budou povinné, budou-li migranti žádat o pracovní vízum. Má to být obrana proti cizincům, kteří v Rusku pracují a nechtějí se adaptovat ruské kultuře, míní autoři zákona a hlásí kolegyně Naďa Straková. Migranti si za zkoušky budou platit sami. Podle autorů normy budou z povinnosti zkoušku absolvovat sportovci, umělci a top manažeři, kteří investují do tamní ekonomiky.Jenže jako každý podobný zákon v Rusku má i tento nárvh úskalí: otvírají se tím další možnosti ke korupci  - zkoušky si budou moci určitě žadatelé časem koupit. A teď už jednoho protirežimního zpěváka, kterému činovníci často ruší koncerty. Jurij Ševčuk a Eto vsjo.

17:10
Tak to bychom měliNa závěr dne malé shrnutí: Koalice přehlasovala opozici, přerušila schůzi sněmovny a odložila zásadní hlasování na příští úterý. Polská prokuratura popřela existenci výbušnin na vraku vládního letounu. Sandy dále devastuje východní pobřeží USA. Nyní zuří nad Pensylvánií. Sedm milionů Američanů je bez proudu. V New Yorku zaplavila voda metro, vybuchující transformátory zapříčinily rozsáhlé požáry ve čtvrti Queens. V New Jersey se protrhla hráz a voda zaplavila několik měst. Bouře má v současnosti rychlost okolo 100 kilometrů v hodině. Barack Obama vyhlásil v New Yorku a New Jersey stav katastrofy.DJka se schválně vyhnula podrobnému sledování katastrofy. Ostatně, věnují se tomu jiné servery v on-line reportážích, některé, řekněme, dost vydatně za použití dramatických výrazů. DJka doufá, že Sandy si už nevybere další oběti na životech a obyvatelé Ameriky se rychle vzpamatují. S tím se loučí a na závěr dne píseň: The Cinematic Orchestra - To Build a Home.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].