Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ úterý 10. 7. 2012

Čína zatlouká další hřebíček do rakve Tibetu • Autor: Globe Media /  Reuters
Čína zatlouká další hřebíček do rakve Tibetu • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré ránoDobré ráno, milí čtenáři, dnes je úterý 10. července, svátek slaví Libuše, Amálie či Amelie a podle všeho nás čeká další slunečný den. Předpovědi sice hovoří o mírném ochlazení (pouhých 25 stupňů), Djka však má pocit, že město stejně jen tak nevychladne. Jedině snad, že by se naplnila pranostika našich předků, kteří tvrdili, že prší-li na den Sedmi bratří, déšť je pak trvanlivý a a sedm neděl dovrší. A to bychom zase nechtěli. DJka tedy přeje všem úspěšný den a když už je dnes Amélie, pustíme si k tomu písničku z povedeného stejnojmenného filmu.

08:44
Ke smrti soudce StudničkyDJka se ještě vrátí ke včerejší události. Včera okolo jedné hodiny byl ve svém domku ve Frenštátě pod Radhoštěm nalezen mrtvý soudce Miloslav Studnička (64). Tento nález vyvolal zděšení, neboť existuje podezření na násilnou smrt. Policie teprve rozjíždí vyšetřování a nechce tudíž zveřejnit žádné informace, hovoří se však o tom, že soudce byl buď zavražděn nebo spáchal sebevraždu. Soudce Studnička soudil závažné trestné činy a vloni na podzim vyvolal pozdvižení vysokými tresty v kauze Vítkovských žhářů. Ty poslal do vězení na 20 a 22 let. Také z tohoto důvodu se objevují spekulace o tom, že by jeho smrt mohla souviset s jeho profesí a být pomstou za nějaký rozsudek.Pokud by se potvrdila souvislost s nějakým případem, který Studnička soudil, byla by to špatná zpráva pro ostatní soudce. V médiích se již objevila informace, že Studničkovi kolegové se obávají o své rodiny. Vysoce postavení činovníci v justici o tom však zatím nechtějí vůbec spekulovat. Zaperlil tedy jedině nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který řekl, že pokud by se potvrdilo, že byl Studnička zavražděn proto, že byl soudce, byla by to velká ztráta pro české soudnictví. A pokud by se to nepotvrdilo, ztráta by to nebyla? DJka přidává ještě jednu příjemnou ranní písničku.

09:40
Bývalý izraelský premiér byl odsouzen za korupciBývalý izraelský premiér Ehud Olmer, který musel v roce 2009 rezignovat kvůli podezření z korupce, si dnes vyslechl rozsudek. Soud ho uznal vinným v jednom bodě obžaloby, a to, že podporoval firmy, které zaměstnávaly jeho přátele. Zařídil totiž dosazení 260 členů své bývalé pravicové strany Likud do Centra pro malé a středně velké podniky.Ehud Olmer byl přitom souzen ještě pro podezření ze zpronevěry, zneužití důvěry a daňových úniků. Jednalo se o podezření, že vzal 150 tisíc dolarů od amerického podnikatele Morise Talanského, kterému měl výměnou umožnit přístup k veřejným zakázkám. V druhém bodě pak čelil žalobě z toho, že si prostřednictvím cestovní agentury Rishon Tours nechal několikanásobně proplácet údajné služební cesty. V obou těchto bodech byl zproštěn obvinění.Olmerovy kauzy tím však nekončí. Nyní se rozbíhá další proces - Olmer, společně s dalšími patnácti lidmi, figuruje v nějvětší korupční kauze Izraele, kauze Holyland. Ta se týká výstavby jeruzalemského sídliště. Olmer, který byl tou dobou starostou Jeruzaléma, měl od investorů údajně přijmout úplatky až ve výši 18 milionů korun. Na bývalého starostu a premiéra přišlo anonymní udání, on sám všechno popírá. 

10:40
Čína chce zaplavit Tibet turistyČína se rozhodla zatlouct další hřebíček do rakve tibetské kultury. Pod hlavičkou zvýšení příjmu z turismu plánuje totiž výstavbu obrovského zábavního komplexu pro turisty. Rozpočet na park o rozloze 800 hektarů je zhruba 5 milard dolarů a kromě atrakcí v něm bude i dvacet modelových vesniček. Tématicky by se měl park zabývat historií Tibetu, ovšem s čínskou linkou. Hlavním tématem by měl být totiž život čínské princezny Wen-čcheng, která se v 7. století provdala za tibetského krále z dynastie Jarlung.Tento plán se setkal s nevolí Tibeťanů a ochránců životního prostředí. Tibeťané se právem obávají, že podobná atrakce ještě více naruší místní kulturu. S překvapivým prohlášením přišel náměstek primátora Lhasy Ma Sin-ming, který tvrdí, že park vlastně odlehčí přetíženým historickým památkám ve Lhase a nebude jen továrnou na peníze. Čína plánuje, že do roku 2015 zvýší tato atrakce návštěvnost Tibetu na 15 milionů turistů. Což je ovšem paradox, protože ještě nedávno nesměli do Tibetu žádní turisté.Čína postupuje v destrukci tibetské kultury a způsobu života skutečně systematicky. Loni otevřela nejvyšší železniční spoj z Číny do Tibetu, čímž výrazně ulehčila dostupnost, nyní chce Tibet zaplavit turisty. DJka souhlasí s tvrzením, že zábavní park bude definitivním hřebíčkem do rakve Tibetu.

11:15
Pěkná písničkaProtože redakce Respektu se odebírá na velkou poradu, přidává DJka na překlenutí písničku: Bonobo - Days to Come.

12:08
V Egyptě pokračuje poměřování sil mezi armádou a islamistyPoslanci egyptského parlamentu dnes poslechli výzvy svého prezidenta Mursího a sešli se k prvnímu zasedání. Obešli tak předchozí rozhodnutí ústavního soudu, který vyšel vstříc armádě a parlament rozpustil pro neústavnost voleb. Prezident Mursí však vydal dekret, kterým parlament znovu svolal. Své rozhodnutí obhajoval tím, že je třeba, aby se parlament sešel a hledal cestu, jak současnou situaci vyřešit. Dnešní zasedání parlamentu trvalo pouhých pět minut. Islamisté chystají v Egyptě další „milionový pochod“ na podporu prezidenta. Pochodem chtějí také oslavit prezidentův návrat k moci, neboť armáda se ho snažila odstavit.Současná situace v Egyptě je považována za novou krizi. Navenek probíhá boj o moc mezi islamisty, z nichž vzešel prezident a kteří nyní drží parlament a armádou. Obě skupiny se snaží udržet si vliv při rozhodování o nové ústavě. Tu mají Egypťané schválit v referendu a poté by se do šedesáti dnů měly konat nové volby.

12:46
Výbor doporučil vydat Parkanovou trestnímu stíháníSněmovní imunitní a mandátový výbor, který dnes potřetí jednal o vydání, či nevydání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkánové, doporučil sněmovně Parkanovou vydat k trestnímu stíhání. Pro vydání hlasovalo deset členů výboru, jeden byl proti a čtyři se zdrželi hlasování. Parkanová sama k tomu uvedla, že závěr jednání bere na vědomí a že bude věřit, že poslanci budou rozhodovat na základě věcných argumentů. Sněmovna by o vydání Parkanové mohla hlasovat už zítra. Podle předsedy imunitního výboru Bohuslava Sobotky je většina deseti hlasů docela výrazná.Jaký verdikt v tomto případě padne se dá jen tězko odhadnout. Víme, že jednoznačné pro zní ze strany ČSSD, koaliční poslanci jsou buď proti, anebo si nejsou jisti. Jak se zachovají komunisté se neví. A tak si zatím pustíme odpolední písničku: Where the Wild Roses Grove.

14:05
Kalousek: část poslanců TOP 09 bude hlasovat pro vydání ParkanovéNa doplnění k předchozí zprávě: Místopředseda strany TOP 09  a ministr financí Miroslav Kalousek sdělil novinářům, že část poslanců TOP 09 podpoří vydání Parkanové k trestnímu stíhání. Podle Kalouska to však bude menšina, které se nelíbí poslanecká imunita jako taková. Ministr financí neopoměl dodat, že on ani další poslanci jeho strany nepochybují o tom, že v policejní zprávě jsou nezpochybnitelné lži. Řekl, že je na ně možné ukázat. Také dodal, že pokud sněmovna Parkanovou nakonec vydá, navrhne úplné zrušení poslanecké imunity jako takové, neboť podle něj nemá smysl, aby existovala, když nechrání poslance před „policejní šikanou“.

14:26
Soudce Studnička zahynul nešťastnou náhodouPolicie zveřejnila informaci, že soudce Studnička zahynul s největší pravděpodobností nešťastnou náhodou. Pitva prokázala, že upadl do bezvědomí a zastavilo se mu srdce. Další rány mu zřejmě posmrtně způsobili jeho psi. Na tiskové konferenci to dnes odpoledne uvedli vyšetřovatelé i státní zástupce. Výsledek pitvy tak vylučuje, že by smrt souvisela s jeho soudcovskou profesí.

15:40
Další pokusy o řešení syrské krizeZvláštní zmocněnec OSN pro řešení syrské krize Kofi Annan se snaží postavit na nohy mírový plán. Ten ztroskotal hned na počátku poté, co podařilo domluvené příměří dodržet pouhý den. Také pozorovatelé OSN museli ukončit svoji misi o měsíc dříve, neboť na ně byl podniknut útok. V Sýrii se každý den bojuje, přestřelky se přelévají i různě přes hranice, naposledy se střílelo na Libanonsko-Syrské hranici. Kofi Annan se ve spolupráci s Ruskem snaží dostat do vyjednávání i Írán. Podle něj Íránci podporují mírové řešení krize. Rusko chce zase uspořádat mezinárodní konferenci s účastí Íránu i exilové syrské opozice. Proti účasti Íránu na předchozích mírových konferencích ovšem protestovaly západní mocnosti, exilová opozice zase nechce vyjednávat, dokud Bašár Asad neodejde.Annanova pozice tak není vůbec jednoduchá. Přesto se mu včera podařilo dohodnout s Asadem další pokus o zahájení příměří. To by mělo začít na malém prostoru, nejdříve by měla přestat útočit armáda a do šesti hodin po ní povstalci. Tento režim by se měl postupně rozšiřovat až do zahájení mírového dialogu.Rusko dnes zároveň vyslalo do oblasti čtyři armádní plavidla. Na základnu v syrském Tartúsu pluje torpédoborec a stíhač ponorek Admiral Čabaněnko a čtyři doprovodné lodě určené k přepravě vojska. Cestou se mají připojit ještě další plavidla z baltické flotily.

16:30
Ruská Wikipedie stávkuje na protest proti cenzuřeRuská verze Wikipedie dnes nefunguje. Protestuje totiž proti novému zákonu, který mají ruští zákonodárci projednávat. Norma je sice zaměřena na boj proti dětem škodícím stránkám, například weby informující o drogách, sebevraždách, dětské pornografii aj., ale lidé z Wikipedie i leckkteří uživatelé Internetu se obávají, že některé části v zákoně mohou být lehce zneužity a dovolí ruským zákonodárcům webové stránky cenzurovat, jinými slovy nechat zavírat stránky, které jim nebudou po chuti. Udělají to podle kritiků zákona tak, že stránky označí za dětem škodlivé a skrze telekomunikační společnosti je nechají jednoduše uzavřít.Pravdou zůstává, že stránky opozičních skupin, včetně médií často čelí útokům hackerů. A vždy se to děje v ne náhodnou dobu - před volbami, před protestním mítinkem atd. Opozičníci se také často scházejí domluvou skrze sociální sítě. Proto kiritici zákona vidí v této normě jisté nebezpečí.

17:05
Medvěd u Vizovic a So HighPo Vizovických vrších se toulá medvěd. Spatřil ho tam myslivec Alois Prachař, který byl právě na lovu divočáka. Podle něj jde o asi stokilového tříletého samce. Medvěd se šel prý nažrat kukuřice, o níž věděl, že je pod poklopem blízko kančího kaliště. Medvěd byl ještě před několika dny v Beskydech, kde ho zachytily migrační kamery. Nyní se tedy zatoulal na Zlínsko. Podle ekologa Milana Orálka je to přirozená medvědí migrační trasa. Medvěd ujde za noc klidně i pětatřicet kilometrů, jak Orálek dodává, je to prostě „agent chodec“.S medvědí zprávou se DJka dnes loučí a přidává pěkně roztančenou písničku: Mop Mop - So High. Krásný zbytek dne a díky za pozornost!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].