0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ30. 7. 20129 minut

DJ středa 8. 8. 2012

David Rath • Autor: Milan Jaroš

08:008
. srpen a vlak plný liberDobré ráno, milí čtenáři, léto pokračuje a událostmi nehýří. Nehýří jimi ani Wikipedie, takže si můžeme maximálně připomenout, že je středa 8. srpna, do konce roku zbývá 145 dní, do konce prázdnin mnohem méně a svátek má Soběslav. Kdybychom chtěli být trochu bulvární, mohli bychom si též připomenout, že v roce 1963 se v Anglii stala tzv. Velká vlaková loupež. Jeden z nejslavnějších zločinů 20. století, hodný zločinného doktora Moriartyho, provedlo 15 lidí, když pomocí falešné signalizace zastavili královský poštovní vlak, omráčili posádku a odpojili vagón převážející 2,63 milionu liber, s nimiž se jim podařilo uprchnout. Téměř všichni zločinci byli nakonec dopadeni a dostali vysoké tresty. Zajímavé je, že ale z ukradených peněz se podařilo nalézt pouze 330 tisíc liber.Skoro to svádí k tomu pustit si tzv. pěknou vlakovou písničku. Ale kdepak, pustíme si pomalou, něžnou a romantickou ranní písničku: Nicola Conte - Awakening. Pěkný den všem!

08:40
Vynese dnes soud rozsudek nad Pussy Riot?V Moskvě dnes proběhne další soudní jednání s trojicí punkerek z formace Pussy Riot. Dívky by na něm měly pronést závěrečné slovo. Soud by se poté měl odebrat k poradě a vynést rozsudek. Je možné, že ho vynese již dnes, záleží to na tom, zda soudkyně stihla rozsudek sepsat. Obžaloba požaduje pro dívky tři roky vězení, pohybují se ovšem v kategorii výtržnictví motivovaného náboženskou nesnášenlivostí, za který by jim mohlo hrozit až sedm let za mřížemi. Advokát dívek Mark Feigin, který pro ně samozřejmě požaduje úplné osvobození k tomu smutně říká, že podle ruských a především politických zvyklostí se udělené tresty od požadovaných většinou neliší. Dodává, že je smutné s tím bojovat, změnit by to mohla jedině nějaká mimořádná událost.Dalším smutným zvykem v Rusku je, že za urážky vlivné církve se prostě platí, Pussy Riot nejsou první, kdo na srážku s ní doplatil. Většinou však umělci vyvázli s pokutou či podmínkou.Naše moskevská spojka, kolegyně Naďa Straková, se toulá v těchto dnech někde v sibiřské tajze, DJka bude tedy výsledek procesu sledovat pouze z dálky. O tom, že proces s Pussy Riot režíruje sám Putin si štěbetají vrabci na střeše, redakci Respektu však zajímá otázka, proč se vlastně kvůli několika punkerkám pustil do procesu, který mu ve světě výrazně poškozuje pověst. Pussy Riot drží DJka palce a posílá píseň v pomalejším rytmu: Zion Train - For the Revolution. 
 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:45
Kriminalista Ondráček: Vyšetřování Opencard někdo zdržovalHospodářské noviny přinesly dnes velký rozhovor s bývalým vyšetřovatelem kauzy Opencard Zdenkem Ondráčkem. Ten byl v roce 2010 na počátku vyšetřování případu a nyní potvrzuje slova šéfa protikorupční policie Tomáše Martince, který obvinil své předchůdce z toho, že vyšetřování kauzy někdo záměrně zdržoval. Jak říká, jen pro to nemá důkazy. Podle Ondráčka byly z počítačů magistrátu vymazány důležité emaily, které policie hledala. Ondráček také říká, že na něj vyšetřování v prostorách magistrátu působilo tak, jako když úředníci byli na příchod policie připraveni. Tvrdí, že se mu to později potvrdilo z neoficiálního zdroje. Celé vyšetřování bylo totiž pozdrženo, původně plánovaná prohlídka kanceláří, při které měly být zadrženy důležité důkazy byla stanovena na 3. března, z rozhodnutí Ondráčkových nadřízených byla však odložena o šest dnů. Během této doby vymazal IT pracovník všechny důležité emaily.V kauze Opencard jde o zbytečně utracené miliony korun, které snadno vydělaly firmy s anonymními vlastníky.Že je pražský magistrát prolezlý korupcí je všem jasné, jen pro to najít důkazy. Bob Marley - Bad Boys

10:46
Lidská práva a plyšoví medvídciOchlazování švédsko-běloruských vztahů dále pokračuje. Poté co v pátek Minsk vyhostil švédského velvyslance Stefana Erikssona kvůli jeho údajným kontaktům z opozicí, odvolal dnes všechny diplomatické zaměstnance své ambasády ve Stockholmu. A to samé požaduje po Švédsku, švédská ambasáda v Minsku má být vyklizena do konce srpna.Příčinou celého incidentu jsou dva švédští zaměstnanci reklamní agentury Studio Total, kterým se v červenci podařilo proniknout malým letadlem nad běloruské území a v tichosti vysadit 800 plyšových medvídků s výzvami k dodržování lidských práv. Stroj unikl pozornosti běloruské armády a po akci přistál v Litvě. Následkem toho proběhly v běloruské pohraniční stráži a protivzdušné obraně personální čistky.Ještěže švédští aktivisté byli vedeni lidskoprávními motivy a ne jinými. Jako například tento medvídek: Lucie - Medvídek. 

11:30
Move onDJka se přesune do redakce a tak pro ukrácení dlouhé chvíle přidává skladbu z výborné (a oblíbené ) kompilace remixů klasických songů. Tentokrát Oscar Brown Jr. - Brother Where Are You?

12:30
Policejní razie v kancelářích CzechInvestServer ihned.cz přinesl informaci, že v kancelářích státní agentury pro rozvoj investic CzechInvest probíhá od rána policejní razie. Informaci potvrdil ministr průmyslu a obchodu Kuba, který ale neměl žádné další informace. Překvapením je tak razie zřejmě pro všechny kromě policie. Do budovy prý ráno přišli policsté, kteří sdělili části zaměstnanců, že mají opustit budovu, další se nesmějí dotýkat svých počítačů. Od rána také nefungují webové stránky CzechInvestu. Policie žádné další informace nezveřejňuje s ohledem na vyšetřování.Státní agentura má na starosti přitahování investorů do Česka a také rozdělování evropských dotací. ČSSD na konci července zveřejnila zprávu, podle které je šéf CzechInvestu Miroslav Kříž podezřelý, že se snažil zprivatizovat jednu z hlavních činností agentury.

13:20
Pussy Riot: Ukradli nám hlas!Moskevská soudní síň si vyslechla závěrečné hlasy trojice umělkyň z formace Pussy Riot: „Ukradli nám hlas. Odmítají nás vyslechnout. Slyšet znamená myslet. Naslouchejte nám a dovolte nám dialog se zemí, která je nejen Putinova, ale i naše,“ prohlásila dvadvacetiletá Naděžda Tolokonnikovová. Maria Aljochinová zase přirovnala probíhající soud ke stalinským procesům a způsobům. Řekla, že rozsudku se nebojí, neboť ji nemohou vzít vnitřní svobodu, pouze tu vnější. „Jednou se vlast za tento proces bude stydět,“ dodala. Ani nejstarší z trojice dívek Jekatěrina Samučevičová nesklonila hlavu, když odmítla přiznat vinu a řekla, že očekává odsuzující rozsudek, ale nebojí se ho. Podle ní Pussy Riot stejně nad Putinem zvítězily, neboť celý svět vidí, že proces je vykonstruovaný autoritářským režimem.Soudkyně komentovala výroky dívek tím, že „nejsme na divadle“. Rozsudek vynese až 17. srpna.Další píseň na podporu Pussy Riot: Thievery Corporation - The Richest Man In Babylon.

14:42
Rath zůstává ve vazbě, ale možná jen do úterkaS velkou pravděpodobností se bývalý hejtman středočeského kraje David Rath dostane již příští úterý na svobodu. 13. srpna mu totiž vyprší tzv. koluzní vazba, která na něj byla uvalena proto, aby neovlivňoval svědky, neuprchl či nepokračoval v trestné činnosti. Vazba by mohla být prodloužena v případě, že by o to požádalo státní zastupitelství, to tak však neučinilo. David Rath by tedy mohl být propuštěn na kauci, pokud se za něj někdo zaručí. Této možnosti se rozhodl využít poslanec Jiří Šlégr (LEV 21), který již za Ratha podepsal záruku. Podle svých slov mu chce umožnit kontakt s jeho dětmi a rodinami. „Pochybuji o tom, že by David Rath pokračoval v trestné činnosti, nebo uprchl ze země,“ řekl ke svému rozhodnutí Šlégr. Tento krok učinil po setkání s Rathovým právníkem.Rathovi také dnes zamítl soud další žádost o předčasné ukončení vazby, kterou podal jeho právník.Tak vida, bývalý hejtman David Rath už brzy vykoukne na svobodu. Pravděpodobně ale ne na dlouho, podle vyšetřovatelů existuje spoustu důkazů proti němu. Vinu také přiznala jeho spolupachatelka podnikatelka Ivana Salačová, která byla původně zatčena v první vlně zatýkání spolu s Rathem. Později byla jako první propuštěná na svobodu. Salačová uvažuje o spolupráci s obžalobou. A tak Davidovi zatím posíláme písničku, i když nevíme, jestli by se mu líbila: Tiger Lillies - Danced all Night

15:30
České mámy rapujíDJka si myslí, že je načase zpestřit si dusné odpoledne povedenou písničkou: Úlet roku 2012.

16:30
Skončí Parkanová na Ukrajině?Ukrajinský poslanec Volodymyr Olijnik nabídl dnes prostřednictvím médií politický azyl Vlastě Parkanové. Podle Olijnika je stíhaná nespravedlivě, neboť jednala se souhlasem vlády a státu. Olijnik přiznává, že jeho nabídka je tak trochu pomstou Česku za to, že poskytuje azyl dvěma ukrajinským politikům. Žije zde například bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn stíhaný na Ukrajině za zneužití pravomoci a nebo manžel vězněné Julije Tymošenkové. Podle Olijnika uplatňují čeští politici dvojí metr, když Parkanovou stíhají a jiným poskytují azyl.  Podle jeho slov je tedy Ukrajina připravena posoudit možnost politického azylu pro bývalou ministryni obrany.Emigrovat na Ukrajinu? Jako politické gesto je vcelku úsměvné. DJka si to tedy neumí ve skutečnosti představit. Takový nápad si zaslouží veselou písničku: Toy Dolls - Hanky Panky

17:20
Kruhy v obilí a návrat ptákůA krásná zpráva na závěr: Letový instruktor Zejda objevil při přeletu letadlem kousek od Jihlavy kruhy v obilí. Obrazce se objevily nedaleko vesnice Výskytná. Zejda si myslí, že by je měli prozkoumat ufologové. Obrazce se sice čas od času v polích vyskytují, většina lidí však nevěří tomu, že jsou to zprávy z vesmíru. A co vy?
DJka děkuje za pozornost, jako obvykle přeje všem čtenářům Respektu pěkný zbytek večera a tentokrát vlastně i léta, neboť bude mít dovolenou a dýdžejská služba ji čeká až v září. Na závěr téměř osmiminutová skladba od Cinematic Orchestra: Arrival of the Birds .A pro ty, co se zaposlouchali, ještě jedna: Lamb - Heaven.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].