Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 5. 6. 2013

Turecko nepřestává demonstrovat (Istanbul) • Autor: Profimedia.cz
Turecko nepřestává demonstrovat (Istanbul) • Autor: Profimedia.cz

08:00
Slunce, obnovená doprava a kulminace LabeTakové překvapení - modré nebe a slunce nad námi, DJka se nemůže zdržet komentáře. Alespoň zde v hlavním městě jsme neviděli slunce pořádně od pátku. A podle webových kamer svítí i na mnoha dalších místech republiky. Průtok vody ve Vltavě byl dnes ráno 2500 kubíků za minutu. Další pozitivní (pragocentrickou) zprávou je, že metro už zastavuje v pěti dosud uzavřených stanicích - Muzeu na trase A a na trase B ve stanicích Smíchovské nádraží, Kolbenova, Vysočanská a Českomoravská. Obnoven by měl být provoz autobusů na Strakonické ulici a některých vlakových spojů, například S41 z Roztok do Libně a S8 z Hlavního nádraží do Vraného nad Vltavou.Povodňové ohrožení trvá dosud na 25 místech Česka, dnes ráno ubylo 10 míst. Zprovozněno bylo také 40 úseků silnic, jež byly uzavřené kvůli vodě. Také v Plzeňském kraji se hladiny řek snižují. Nejhorší situace je v tuto chvíli zřejmě v Mělníce, kde hrozí protržení hráze a zaplavení čtvrti Mlazice. Průtoky dál stoupají na Labi , které by mělo kulminovat odpoledne v Litoměřících, pozdě v noci pak v Ústí nad Labem a Děčíně. Obyvatelé Terezína se museli všichni evakuovat již včera.Dešťové zpravodajství hlásí, že Čechy dnes čeká den bez deště, pršet bude jen na Moravě.Máme středu 5. června a svátek má Dobroslav. DJka přeje všem pokud možno příjemný den! Blue Soul

09:00
Turecko nepřestává demonstrovatTureckem se dál rozlívá vlna demonstrací proti premiérovi Erdoganovi a jeho vládě tvrdé ruky. V noci na dnešek se protestovalo v Istanbulu, Ankaře a městě Hatay u syrských hranic. V obou metropolích použila policie slzný plyn a nejsou hlášeni zranění, zásah proti demonstrantům ve městě Hatay byl zřejmě tvrdší, neboť je odtamtud hlášeno nejméně pět zraněných. Demonstranti v Istanbulu a Ankaře se znovu pokoušeli dostat k sídlu premiéra a jeho vládní islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje.Premiér Erdogan, který je tureckých premiérem již od roku 2003, reaguje podle svědectví na prostesty poměrně hystericky. V poslední době se  jeho role v čele státu posouvá od „služby“ spíše k „vůdcovství“, chystá se kandidovat na prezidenta a přestává brát ohledy na občany i opozici. Podle některých politilogů by však mohly mít demonstrace svůj účinek. Pokud budou protestující vytrvalí, může to znamenat i Erdoganův brzký konec.Ten však sebou může nejprve přinést spoustu násilí, jak ho v poslední době známe například z Arabského jara. 

10:00
Čínské solární panely versus evropské vínoČína, na kterou chce EU od zítřka uvalit antidumpingové clo na dovoz solárních panelů, začíná zvažovat odvetu. Zatím to vypadá, že se rozhodla zaměřit na víno a pohrozila Evropské unii, že pokud opravdu zavede speciální clo na solární panely, musí čekat odvetu. Čínští pověřenci už prý začali zkoumat možnosti uvalení dovozních přirážek na evropská vína.Část zemí EU v čele s Francií a Itálií se cítí čínským importem solárních panelů do Evropy ohrožena. Podle nich prodává Čína, která evropskému trhu se fotovoltaikou dominuje, panely o 88 procent levněji. Brusel se proto chystá od zítřka zavést clo 11,8 procenta, pokud by se do dvou měsíců s Čínou nedohodne na úpravě ceny, zavede od srpna clo 46,7 procenta s platností na dalších pět let. Zřejmě se pak ale může připravit na obchodní válku.V roce 2011 dovezla Čína do Evropy solární panely za 21 miliard eur a podle statistik ovládá více než 80 procent trhu. Stejně expanzivní byli čínští výrobci také v USA, kde už nyní kvůli tomu čelí obchodním sankcím.V Evropě je proti zavedení cla 14 států Unie včetně Česka.

10:30
K tanci a poslechu…Pro zpestření dynamická dopolední píseň: Lust For Life

11:10
Situace na Labi Mělník: podařilo se zpevnit protipovodňovou hráz, které nyní nehrozí protržení, jak se zdálo ráno. Přesto však skrze ni stále prosakuje voda a čtvrť Mlazice je stále v ohrožení.Roudnice nad Labem: Právě zde dochází k tzv. ploché kulminaci, což znamená, že se hladina drží na stejné úrovni. Aktuálně je to zhruba metr pod úrovní hladiny při záplavách v roce 2002. Protipovodňové zábrany situované v Havlíčkově ulici u řeky nápor vody nevydržely, neboť byly dimezovány pouze na dvacetiletou vodu. Současný stav však odpovídá stoleté vodě.Lovosice: Hrozí zaplavení chemičky Lovochemie. Protipovodňová hráz se drolí a podnik zvažuje řízené zaplavení. Továrna je prázdná, byla evakuována už v neděli. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka tvrdí, že únik chemických látek nehrozí, neb byly i s hnojivy uklizeny do bezpečí.Litoměřice: Řeka by zde měla kulminovat odpoledne na 9 metrech, což je jen o dva metry méně než v roce 2002.Děčín: Voda stále stoupá. Před městem se utrhly dva zajištěné prázdné plynové zásobníky, které měří mezi 12–15 metry. V současnosti už jsou v Německu. Děčín se připravuje na kulminující vodu až v noci.

12:00
Zastavte drony, vyzývá Naváz ŠarífPákistánský premiér Naváz Šaríf ve svém prvním proslovu před pákistánským parlamentem vyzval Spojené státy, aby ukončily útoky bezpilotních letounů - dronů - na pákistánském území. Apeloval  na to, že Pákistán respektuje suverenitu jiných (USA) a ti by také měli respektovat jeho suverenitu. „Tato kampaň musí skončit,“ řekl.USA používají drony pro útoky na teroristy, především členy Tálibánu, kteří se v Pákistánu ukrývají. Například minulý týden zabily drony druhého nejvýše postaveného představitele radikálů Valího Rahmána. Často se však stane, že namísto teroristů zasáhnou letouny civilisty. Drony se vůbec stávají velmi diskutovanou záležitostí, do „války s terorismem“ vstoupily zpočátku s Georgem Bushem mladším, který je ale ještě tolik nevyužíval. Naplno se tak začaly používat po roce 2009 a hned o rok později uskutečnily v Pákistánu 122 útoků, při nichž zahynulo 849 lidí. Letos bylo těchto útoků „jen“ 12 s 69 oběťmi. V současnosti jsou bezpilotní letouny symbolem druhé fáze války s terorismem. Zda se jejich využívání změní, či nikoli není zatím jasné. Barack Obama sice hovoří o tom, že je nutné najít cestu, jak tuto válku ukončit, je však zřejmé, že drony mu nad nepřáteli nabízí výraznou převahu.Více k tématu čtěte v textu Jiřího Soboty Cesta z bludného kruhu v aktuálním vydání Respektu.

13:00
Rusko školí syrské vojákyRusko, které se nijak netají s podporou syrského režimu Bašára Asada, začalo s výcvikem syrských vojáků. Ve městě Tver, kde je vojenská akademie vzdušné a kosmické obrany, se syrští vojáci učí pracovat se systémem protivzdušné obrany S-300 a dále s raketovými systémy S-200 a S-125. Rusko podepsalo smlouvu o dodání systému S-300 do Sýrie ještě před vypuknutím konfliktu. Kvůli vojenské situaci v Sýrii však dosud systém nedodalo, i když Bašár Asad minulý týden naznačoval, že část dodávky už do Sýrie dorazila. I přes tlak Západu nevyzbrojovat diktátorský režim Rusko zdůraznilo, že necouvne a protivzdušný systém S-300 Asadovi dodá.Raketový systém protivzdušné obrany S-300 dokáže zneškodnit cíle ve vzdálenosti 150 kilometrů a ve výšce 30 kilometrů. Dokáže zároveň útočit na šest objektů najednou, umí zasáhnout rakety krátkého i středního doletu a útočit i na pozemní a podmořské cíle. Rusové jím například vyzbrojili separatistickou Abcházii po válce v Gruzii, vzhledem k jeho účinosti ho chtěl koupit také například Írán. Ten měl však nakonec smůlu, neboť Rusko respektovalo výnos Rady bezpečnosti o zákazu prodeje zbraní tamnímu režimu a kontrakt zmrazilo.

13:45
K tanci a poslechu 2…Sice staršího data, zato povedená… Bossa Nova

14:10
Praha 1 hlásí minimální škodyStarosta Prahy 1 Oldřich Lomecký už začal bilancovat škody po povodni. Oproti povodním v roce 2002, kdy voda napáchala v městské části škody za 400 milionů korun, je Praha 1 tentokrát zasažena minimálně. Podle Lomeckého vyčlenila Praha 1 zatím na opravy a likvidaci následků jeden milion korun. Lomecký odmítá kritiku magistrátu, s níž přišli někteří jiný starostové, podle něj magistrát začal se stavbou protipovodňových zábran včas. Díky nim je totiž 99 procent území Prahy 1 před velkou vodou chráněno, zasaženy byly pouze Sovovy mlýny, Lichtenštejnský palác a Střelecký a Slovanský ostrov. S tím se však při povodních prý počítá. „V tuto chvíli nepotřebujeme žádnou finanční pomoc, naopak jsme připraveni ji poskytnout obcím položeným severně od Prahy,“ řekl Lomecký.

15:15
Česko už není jedničkou, nahradilo ho PolskoOd roku 2006 bylo Česko pro německé investory jasnou jedničkou. To se však letos změnilo. Na první příčce se usadilo Polsko, Česko zůstalo druhé. Podle společného průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory a dalších německých investičních komor se Česko začíná pomalu propadat a dohánějí ho ostatní středo- a východoevropské země. Zvláště co se týče transparentnosti, byrokracie, právní jistoty a flexibility na trhu práce - v těchto oblastech se Česko umístilo až v dolní třetině hodnotící škály. Investorům také nepřijde zcela stabilní politická situace, spokojeni nejsou ani s dostupností tuzemských profesionálů. Na druhou stranu 84 procent německých investorů nelituje toho, že zde investovali. Zásluhu na tom má především předvídatelnost české hospodářské politiky či dobrá platební morálka.  Výzkumu se kromě obchodní komory zúčastnilo okolo 1700 německých podniků.

16:15
Veganská strava ve škole ano, ale vlastníÚstavní soud odmítl stížnost rodičů, kteří si stěžovali na školní jídelnu, která nechtěla jejich dítěti připravovat veganskou stravu. Rodina z Břeclavi se na soud obrátila poté, co jí školní jídelna vyšla vstříc pouze tím, že umožnila, aby si dítě nosilo do školy vlastní jídlo, které mu potom ve škole ohřáli. Matka dítěte s tím však nebyla spokojená a argumentovala tím, že  jí nutnost připravovat jídlo s sebou v noci či ráno zasahuje do soukromého života. Ústavní soud však potvrdil, že neexistuje povinnost zcela vyhovět požadavkům rodičů na odlišnou stravu.Ombudsman Pavel Varvařovský již dříve upozorňoval na to, že školy by školákům-vegetariánům měli vycházet vstříc a alespoň jim umožnit přinesení vlastního jídla, které jim potom připraví. Tomu však břeclavská základní škola vyhověla.

17:10
K tanci a poslechu 3…Na závěr něco jazzovějšího - úžasný saxofonista Jan Garbarek. Pěkný zbytek dne!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].