Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 30. července 2014

Černo a smutek nad Benghází • Autor: Globe Media /  Reuters
Černo a smutek nad Benghází • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Ostravský DJHezké ráno, vážení čtenáři.Vítejte ve středě 30. července, svátek slaví Bořivoj. A protože jde o prvního DJe, kterého dnešní obsluha DJ pultu má od návštěvy festivalu Colours of Ostrava, bude dnešní „vysílání“ prošpikováno výběrem z letošního ročníku festivalu. Začínáme Iyeokou a Simply Falling. Dnešní DJka vám přeje den plný zážitků.

09:02
Co nás dnes čeká? Jaké události jsou plánovány na dnešní den?Bude jednat vláda. Na programu má kabinet Bohuslava Sobotky například návrrh novely vládního nařízení o soustavě oborů vzdělání v základním, středním a vyšším odborném vzdělávání, senátní návrh zákona o Národním parku Šumava a o změně zákona o ochraně přírody, návrh víceletého programu podpory dalšího uplatnění udržitelných biopaliv v dopravě na období 2015 - 2020, národní zprávu pro účely společné úmluvy o bezpečnosti při nakládání s vyhořelým palivem a o bezpečnosti při nakládání s radioaktivními odpady, či jmenování předsedy Krajského soudu v Brně.Poslanci by měli schvalovat vyšší zdanění cigaret, výjimky pro některé nekvalifikované učitele a celkovou novelu služebního zákona. A sněmovní výbor pro evropské záležitosti bude jednat o koncepci působení ČR v EU a fiskálním paktu.Ústavně-právní výbor má zase na programu novelu senátního jednacího řádu, poslaneckou novelu zákona o církevních restitucích a takzvaný změnový zákon k celkové novele služebního zákona.Pokračuje 40. letní filmová škola Uherské Hradiště, na dopoledne se chystá například beseda s Mylene Bressonovou, manželkou francouzského režiséra Roberta Bressona. Startuje čtyřdenní cyklomaraton zdravých a handicapovaných cyklistů napříč Českou a Slovenskou republikou, pořádaný občanským sdružením Cesta za snem.Pokračuje soud v kauze bývalého šéfa Hospodářské komory Petra Kužela, který je obžalovaný z podvodu. Údajně obohatil komoru o 480.000 korun v souvislosti s pořádáním seminářů, které se však nikdy neuskutečnily. Za podvod mu hrozí až tři roky vězení.V rámci mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby se večer v pražském kostel sv. Šimona a Judy představí polský Orkiestra Historyczna, který zahraje sonáty barokního houslisty a skladatele H. I. F. Bibera „Od krčmy k oltáři“.A nyní už John Grant a jeho Pale Green Ghosts.

10:30
Lékaři probudili Michala Hrůzu z umělého spánku„U zpěváka Michala Hrůzy došlo k probuzení z umělého spánku. Jeho stav je stabilizován,“ vzkázal management Michala Hrůzy na zpěvákově webu.V umělém spánku byl Hrůza udržován poté, co ho 17. července ostravské Stodolní ulici napadla dvojice mladíků.Informace, jak přesně se rvačka udála, se rozcházejí, nejčastější verzí ale je že se mladíci ve věku 18 a 19 let prali a Hrůza je chtěl od sebe oddělit.Když se mu to nedařilo, rozhodl se zavolat policii, jenomže v tu chvíli se mladí muži vrhli na něho. Po bitce zpěvák zůstal na ulici ležet s rozbitou hlavou.Útočníci momentálně sedí ve vazbě, jsou obviněni z ublížení na zdraví, vydírání a výtržnictví. Hrozí jim až 12 roků vězení.Festivalový koncert Michala Hrůzy se nakonec vzhledem k jeho zranění neodehrál, poslechněte si tedy jeho písničku Napořád alespoň tady.Dnešní DJka také doporučuje fotoreportáž Milan Jaroše ze středeční Ostravy.A dále čtěte reportáž ze Stodolní ulice a míst, do nichž se její alternativní noční život přelévá.

11:30
Libye pod palbouIslamistické skupiny ovládly po několika dnech bojů armádní základnu ve východolibyjském Benghází, informovala agentura AFP.Tvrdé boje se v Libyi odehrávají už čtrnáct dní a soustřeďují se vedle Benghází i na hlavní město Tripolis. Libyí zmítají nejsilnější boje od pádu Muammara Kaddáfího před třemi lety.Západní země z ní stahují své diplomatické mise i občany, české ministerstvo zahraničních věcí radí, aby se lidé návštěvě Libye zcela vyhnuli.Stav na pokraji občanské války je podle komentátorů na místě způsoben krátkou historií vlastní státnosti a skutečností, že Libye vznikla spojením několika nehomogenních regionů. Vedle čtyř znepřátelených milicí zde navíc operují i islamistické síly navázané na Muslimské bratrstvo a státní žoldácká armáda, vytvořená po Kaddáfího pádu z jednotlivých kmenových milicí, není schopna nastolit pořádek.Letiště v Tripolisu je od 13. července uzavřené, minulý týden zde přišla o život nejméně stovka lidí a dalších 400 lidí utrpělo zranění.

12:00
Polední songHezké poledne! A MGMT k tomu.

12:27
Kdo je v Evropě nejzávislejší na Rusku?Eurostat přináší zajímavou infografiku, která přehledně ukazuje, jak moc je export jednotlivých evropských zemí závislý na Rusku. Podívejte se sami.

13:27
Rok od záhadných úmrtí Češek v EgyptěPřesně před rokem z Egypta přišla zpráva o úmrtí dvou českých turistek. Matka s dcerou z Karviné zemřely přímo v hotelovém pokoji. I když původní verze egyptských vyšetřovatelů pracovala s tím, že byly ženy otráveny, podle českých kriminalistů ženy zemřely po zásahu elektrickým proudem.Letos v únoru byl manžel a otec obětí Petr Kramný obviněn z vraždy a vzat do vazby, jistotu vyšetřování ale značně omezuje fakt, že se čeští vyšetřovatele stále nebyli schopni dostat přímo na místo činu - šetření přímo v hotelovém pokoji prý egyptská strana odmítá.Českými médii se tento týden šířila informace, že se tedy čeští kriminalisté chystají vybudovat maketu pokoje, to ale státní zástupce Vít Legerský v rozhovoru pro Český rozhlas popřel. „Stavění nějakého fiktivního pokoje by nám nemohla dát nějaká relevantní data,“ řekl rádiu. Jednou ze stálic ostravského festivalu se stala Lucie Redlová a uskupení MDŽ, s nímž někdy vystupuje. Jeho součástí je i Jitka Juranská. Pojďme si ji pustit.

14:31
Vyšší platy pro soudceÚstavní soud zrušil část zákona, v níž byla výše platu soudců stanovena jako 2,75násobek průměrné měsíční mzdy. Nově si tedy přijdou soudci na trojnásobek průměrné mzdy státních zaměstnanců. Verdikt začne platit na konci roku.Jedny z největších ovací v Ostravě získala nenápadná italská kapelka Assurd, vystupující se zpěvačkou Enzou Pagliara.

15:34
Apple přišel o šest milionů. Kvůli podvodu s kreditkouČasopis Forbes přinesl zprávu o čtyřiadvacetiletém mladíkovi z Floridy, kterému se podařilo jednoduchým podvodem s kreditní kartou připravit firmu Apple o šest milionů korun.Ke krádeži údajně došlo tak, že si muž nakoupil v desítkách obchodů zboží na kartu, na které neměl žádné peníze.Pokud se člověk pokusí takovou kartou zaplatit, běžně je transakce odmítnuta.Podle Forbese ale našel mladík kličku, která zamítnutí transakce obešla. Zamítnutí bankou může být (při nejmenším v USA) podle časopisu obejito tím, že prodavačka zadá do terminálu číselný kód, který zákazník dostane od banky v případě technických potíží.Jakkoliv to zní nepravděpodobně, podle Forbese je důležitý počet číslic, nikoliv konkrétní čísla, která kód obsahuje.„Je jedno, jaký kód prodavačka zadá, zamítnutou transakci autorizuje jakákoliv kombinace čísel, pokud jich je správný počet,“ cituje časopis newjerseyského státního zástupce. Zloděj tedy údajně prodavačkám tvrdil, že si potřebuje zavolat do banky – a potom jim předával smyšlený kód o správné délce. Transakce tak byly autorizovány – a on si domů odnášel zboží, které nezaplatil.

16:00
Volají poslanciSněmovna schválila vládní návrh novely, která počítá se zvýšením spotřební daně na cigarety a alkohol. Krabička cigaret by tak měla zdražit až o čtyři koruny. Důvodem zvýšení spotřební daně je oslabení koruny vůči euru.I letos do Ostravy dorazili zástupci Islandu, jmenovitě kapela Emiliany Torrini.

16:17
David Duchovny si představuje, že je RusHlavní hrdina seriálu Akta X se americké veřejnosti zpovídá z reklamy, v níž otevřeně sní o tom, jaké to je být Rus.Idylické záběry herce v roli ruského kosmonauta, hokejisty, malíře, herce, trenéra baletu a dobrodruha brázdícího sibiřskou krajinu končí slastným přípitkem ruským pivem.„Jsem hrdý na své ruské kořeny, stejně jako na ukrajinské, skotské, židovské a polské – a jsem hrdý, že jsem Američan,“ řekl herec americké on-line televizi TMZ.com.I když o tom lze po shlédnutí reklamy s úspěchem pochybovat, Duchovny trvá na tom, že nejde prý o vyjádření žádného politického názoru.

17:00
Důchodcům se vrací sleva na dani Ústavní soud vyhověl stížnosti senátorů a zrušil část zákona, která pracující seniory připravila o slevu na dani.Přicházeli tak o možnost odečíst si jako poplatníci 24 840 korun ze základu daně. Podle soudu je však takové omezení diskriminační, slevu na poplatníka si penzisté budou moci odečíst už za letošní rok.Letošní Colours of Ostrava i dnešní DJ končí americkou peckou v podobě The National. Hezký večer.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].