Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 3. 10. 2012

Kde je tady zastávka autobusu? • Autor: Profimedia.cz
Kde je tady zastávka autobusu? • Autor: Profimedia.cz

08:00
Krásné ráno a rozhoupaná židle ministra DrábkaDobré ráno, milí čtenáři, dnes je středa 3. října a za okny je jasné a syrové podzimní ráno, které slibuje, že naplní dnešní předpověď. Podle té nás čeká nejteplejší den týdne, teploty by se měly držet mezi 18 a 22 stupni Celsia.Velký den dnes čeká dva zatčené úředníky ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku a Milana Hojera, které si policie v pondělí odvedla přímo z kanceláře. Dnes ráno by se totiž mělo rozhodnout, zda se z cely předběžného zadržení přesunou do vyšetřovací vazby. Napjatý musí být i ministr Jaromír Drábek, jehož další setrvání ve funkci je s osudem obou mužů úzce spojeno. Podle serveru iDNES.cz má však Drábek namále a židle se pod ním kýve tak, že už to neustojí. Server vypátral, že policie sledovala oba podezřelé muže řadu měsíců a má důkazy o jejich korupčním jednání.  Případ zřejmě souvisí s infromačním systémem pro vyplácení sociálních dávek. Připomeňme si, že zavedení tohoto systému způsobilo při vyplácení dávek značné problémy a ministr Drábek měl už v zimě co dělat, aby si svoji funkci udržel. Drábkovi jde po krku i opozice, která chce zřídit parlamentní vyšetřovací komisi, jež by prověřila všechny veřejné zakázky na ministerstvu.DJka přeje krásný den všem ostatním, kteří nečekají v policejních celách a přidává po ránu jednu jemnou skladbu: Stan Getz a Joao Gillberto: So Danco Samba 

09:08
Prohrál jsem, ale neodstoupímGruzínský prezident Michail Saakašvili zatím nehodlá podlehnout tlaku vítěze parlamentních voleb a vypsat v zemi předčasné volby. Jak potvrdil blízký spolupracovník prezidenta Giga Bokeria, Saakašvili setrvá ve funkci až do řádných prezidentských voleb v říjnu 2013. Je však rozhodnutý pověřit sestavením vlády politika, který bude vítězné opozici vyhovovat.K předčasnému odstoupení vyzval Saakašviliho vítěz a miliardář Bidzina Ivanišvili, který už se těší, až bude vládnout. Jeho uskupení Gruzínský sen získalo ve volbách 55.08 hlasů a Bidzina už si brousí zuby i na prezidetské křeslo. Mnozí varují, že jeho nástup do politiky může znamenat obrat v dosavadním prozápadním směřování Gruzie směrem ke Kremlu. Giga Bokeria poznamenal, že vítězná opozice se chová, jako by v zemi neproběhly demokratické volby, ale spíše převrat. Ivanišviliho chování označil za nebezpečné.A pokračujeme v ranní notě, po Joao Gillberto přichází na řadu Bebel Gillberto: Samba da bencao

10:05
Vznikne centrální evidence přestupků?Vláda má dnes projednat vznik centrální evidence přestupků. V praxi by to znamenalo, že by se vybrané činy, hodnocené jako přestupek - například drobné krádeže - evidovaly a pokud by je jejich pachatel v určeném období několikrát zopakoval, hodnotily by se jako trestný čin. Takovou evidenci přestupků by podle návrhu ministerstva spravedlnosti měl vést Rejstřík trestů a přístup k těmto informacím by měly mít pouze soudy, policie, správní orgány a Kancelář prezidenta republiky.  Podle bývalého ministra spravedlnosti, který zavedení evidence navrhl, lze takto rychle dosáhnout toho, aby pachatele přestupků jeho činnost „bolela“. Centrální evidence by měla ulehčit práci především soudům.Zní to trochu jako další pokračování českého trendu větší kriminalizace. A do třetice ještě jedna samba, tentokrát deštivá: Nerez - Samba v dešti.

11:01
O vazbě pro Šišku a Hojera rozhodne soudKrátce: Žalobce dnes dopoledne navrhl vazbu pro Vladimíra Šišku i Milana Hojera. O tom, zda do ní skutečně půjdou, rozhodne během dneška soud. Důvodem pro uvalení vazby jsou obavy z ovlivňování svědků.

11:30
V kyrgyzském parlamentu se bojujePůvodně pokojná demonstrace v kyrgyzském Biškeku se vymkla kontrole. Demonstranti, požadující zestátnění důlní společnosti Kumtor, se po projevu opoziční strany Vlast vymkli kontrole a rozhodli se ovládnout parlament silou. K tomu vyzýval i vůdce strany Sadyr Žaparov. Na náměstí před parlamentem se tak v současné chvíli střílí a policie zasahuje proti demonstrantům slzným plynem. Dav odpovídá kamením a dýmovnicemi.Důlní společnost Kumtor vlastní kanadská firma Centerra Gold, jejíž zaměstnanci opakovaně stávkovali za zvýšení mezd. Dnešní demonstrace měla být upozorněním na sociální útlak, kterému zaměstnance společnosti vystavuje.

12:07
Šiška půjde do vazbyObvodní soud pro Prahu 2 rozhodl o tom, že na náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku bude uvalena vyšetřovací vazba. S ním zatčený ředitel odboru informatiky Milan Hojer bude vyšetřován na svobodě. Zprávu jako první přinesl server IHNED.cz.

13:10
Al-Arabíja: Asad destabilizuje celý regionTelevizní stanice Al-Arabíja zveřejnila tajný dokument, podle něhož se Bašár Asad snaží o destabilizaci celého regionu. Zprávu přinesla ČTK.Al-Arabíja vysílá pořad, v kterém zveřeňuje uniklé a ověřené tajné dokumenty. Podle posledního z nich měl být v Sýrii v dubnu vydán rozkaz k zabití libanonského duchovního a vytvoření chaosu v zemi. V květnu pak v Libanonu skutečně došlo k zabití sunnitského duchovního, který nezastavil vojenské hlídce. Za vrahy byli dosud považováni libanonští vojáci. Nutno dodat, že televize sice dokumenty ověřuje, jejím zdrojem je však syrská opozice. V situaci, kdy není možné ověřit z nezávislých zdrojů ani počty mrtvých v zemi mohou být tyto informace klidně jednou ze zbraní povstalců.

14:10
Vážíte si svých poslanců?Čeští poslanci se dnes sešli se svými slovenskými protějšky a svorně si postěžovali, že si jich lidé neváží. Zprávu o tom přinesla ČTK. Debata se rozproudila na jednání rozpočtového a finančního výboru. Sociálně demokratický poslanec Alfréd Michalík si posteskl, že být poslancem je dnes vlastně hanlivý výraz, že poslance lidé považují za někoho, kdo škodí. Slováci si stýskali stejně, přestože si prý snížili platy i imunitu, veřejnost je nemá ráda. Předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS) kromě vtipkování ale uznal, že si za to poslanci mohou sami tím, co mnozí předvádějí během svého mandátu.To je zajímavá otázka do diskuze. Vážíte si poslanců? A čím si poslanci zavinili, že mají v očích veřejnosti špatnou pověst? Třeba tím, že už si čtrnáctkrát neodhlasovali omezení imunity? Všem poslancům, kteří se litují pěkná písnička: Sto zvířat - Dáma s čápem.

15:15
Drábek rezignovalMinistr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek oznámil dnes odpoledne na tiskové konferenci, že rezignuje na svou funkci. Důvodem je uvalení vazby na jeho náměstka Šišku. Drábek svou funkci opustí na konci října.Drábek uvedl, že je sice přesvědčen o Šiškově nevině, nechce však čekat na vynesení rozsudku.

15:45
Koncese na alkoholPremiér Petr Nečas oznámil, jaká opatření vláda plánuje po metanolové aféře. Jedním z opatření je zavedení koncese na prodej alkoholu. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba dostal za úkol vypracovat pravidla. Nemělo by se jednat o navýšení byrokracie, koncesi by mělo být možné získat při splnění určitých podmínek. Při jejeich porušení by však mělo být snadné o koncesi zase přijít. Zúžení prostoru černého trhu chce vláda zajistit novými ochranými prvky na kolcích a také jejich přísnější evidencí. Za ztrátu již koupených kolků by hrozily velké pokuty. Zároveň by měl vzniknout nový policejní tým pro potírání černého trhu. Jednotlivé návrhy mají ministři předložit vládě do 17. října, ta je pak projedná jako celek.

16:30
Joch opět poradcemJeden den ho vyhodí premiér, druhý den už má novou práci. O bývalého premiérova poradce a šéfa Občanského institutu Romana Jocha je zájem. Jak dnes informoval první náměstek primátora a radní pro rozvoj Tomáš Hudeček (TOP 09), domluvil se s Romanem Jochem, že k němu v brzké době nastoupí na poloviční úvazek jako jeho poradce.Jochův blog, jenž svými výroky o kremlofilní bábě, Jamesi Bondovi a „cry, baby“ pobavil českou veřejnost a rozlítil premiéra má úspěch. Takže DJka přidává jednu starou hitovku a věří, že nikdo ze zúčastněných nepláče: Guns N´Roses: Don´t Cry.

17:20
Případ kladenského krokodýlaZpráva je to sice včerejší, ale jako závěrečná se hodí. Tohle se stalo včera v Kladně: Na konečné autobusu přišel krokodýl. Čekající cestující se však vyděsili, že by rovněž nastoupil a rychle zavolali policejní hlídku. Ta krokodýla obklíčila a kolem křoví, kde se schovával, natáhla policejní pásku s nápisem „policie“.Krokodýl policejní pásku respektoval a na místě setrval. Mezitím se policii podařilo vypátrat, že krokodýl unikl z cirkusu, který ještě den předtím stál poblíž. Pro krokodýla si nakonec přijel jeden ze zaměstnanců cirkusu a odchytil ho. Při zásahu nikdo nebyl zraněn. Uf!Co dělá takový krokodýl v cirkuse, je však záhadou. Klape tlapou, nebo něčím prolézá? DJka se s přáním pěkného večera loučí a přikládá píseň formace, která u nás 10. října vystoupí a jejíž koncert už je dávno vyprodaný: Dead Can Dance: Anabasis.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].