Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ středa 12. 12. 2012

Ravi Šankar • Autor: Profimedia.cz
Ravi Šankar • Autor: Profimedia.cz

08:0012
. 12. 2012Dobré ráno, milí čtenáři. Vítejte v neopakovatelném dni s datem 12. 12. 2012. Kombinace dvojek a jedniček považují mnozí za téměř magickou formuli (určitě je to větší hit než 11. 11. 2011, což taky nebylo špatné) a dnes se tak bude po celé zemi konat zřejmě obrovské množství nejrůznějších akcí. S programem na večer tak jistě nebude problém. A do konce světa zbývá už jen 9 dní. Apokalypsa to prý být nemá, spíše transformace.Počasí zůstává zimní - oblačno, místy polojasno, postupně od západu zataženo s postupujícím sněžením. Teploty se budou držet na minus 6 až minus 2 stupních, na horách kolem minus 9.DJka přeje všem příjemný den a po ránu tematicky islandská čarodějka: Big Time Sensuality

08:30
KLDR odpálila raketu. Tentokrát nevybuchlaPodle světových agentur odpálila v noci na dnešek KLDR balistickou střelu, které se podařilo vynést na oběžnou dráhu předmět - s největší pravděpodobností se jedná o družici. O tom, že KLDR se chystá odpálit střelu se spekulovalo již delší dobu, přesto  Severní Korea nakonec všechny zaskočila. Podle pozorovatelů se totiž zdálo, že země má s raketou technické problémy. Noční odpálení střely bylo proto poměrně nečekané. Akci hned odsoudila Čína, která trvá na tom, že by KLDR měla dodržovat zákaz odpalu balistických střel, který vzešel z rezoluce OSN.  Japonsko hned vyzvalo ke schůzce Rady bezpečnosti OSN, ta by se měla za zavřenými dveřmi uskutečnit dnes odpoledne. V Jižní Korei svolal prezident mimořádnou bezpečnostní schůzi.Jak Respekt již dříve psal, režim Kim Čong-una se snaží tímto způsobem provokovat a upozorňovat na sebe. Odpálení rakety není náhodné - blíží se roční výročí úmrtí Kimova otce Kim Čong-ila, v Jižní Korei se za pár dnů budou konat prezidentské volby a Barack Obama zahájí své druhé funkční období. Podle expertů je však s podivem, že se start rakety podařil - je to od roku 1998 teprve popáté, pokusů však bylo mnohem více. Severní Korea se tím také snaží poukázat na to, že zdokonaluje svůj jaderný arzenál.

09:00
Zemřel Ravi ŠankarV jižní Kalifornii zemřel jeden z nejznámějších indických hudebníků Ravi Šankar. Bylo mu 92 let.Ravi Šankar byl výraznou (nejen) hudební osobností - narodil se v roce 1920 a jako velmi mladý muž pobýval v Paříži, navštěvoval salón Gertrudy Steinové, seznámil se s Henry Millerem. Již v 25 letech napsal nejznámější indickou národní píseň, v padesátých letech minulého století pak jezdil po světě a otevíral indickou hudbu veřejnosti. Jistě ovlivnil i Beatles, George Harrison ho označil za „kmotra světové hudby“. Pro Indii byl Šankar „národním pokladem“ a za své celoživotní dílo a propagaci indické hudby získal nejvyšší ocenění Bhárat ratna čili Klenot Indie.  Je mimo jiné otcem nadané hudebnice a zpěvačky Norah Jones.Zde se svou druhou dcerou Anouškou Šankar.

09:20
Anouška Šankar a Norah JonesDJka se vydá do sněhu a náledí a přesune se do redakce. V mezičase ještě hudební spojení obou Šankarových dcer: Anouška Šankar a Norah Jones: Easy

10:21
USA vyjádřily podporu syrské opozici. Rusko se divíK velkému překvapení Ruska oznámily Spojené státy, že uznávají sjednocenou syrskou opozici za jediného legitimního zástupce syrského lidu. Včera to oznámil prezident Barack Obama. Podle USA je syrská opozice nyní dostatečně kompletní a zastupuje dostatečné množství syrského obyvatelstva.Rusko je postojem USA poněkud rozčarováno a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že USA tímto krokem odhalily, že vsází na vojenské vítězství povstalců nad Bašárem Asadem. Dále Lavrov prohlásil, že tento postup odporuje dohodě, kterou spolu USA a Rusko učinily v létě, a to že dojde k politickému předání moci v Sýrii.Pro syrskou opozici to v praxi znamená vyšší podporu a také větší tlak na Bašára Asada. O podpoře by se mělo dnes odpoledne diskutovat na konferenci, která se bude konat v marocké Marrákeši. Zúčastnit by se jí mělo zhruba 70 států sdružených ve skupině Přátel Sýrie.

11:12
Okénko 12. 12. 2012: One Day On EarthDnešním dnem pokračuje a zároveň končí projekt, který začal v roce 2008. Studenti filmu i dokumentaristé z celého světa zachytí střípky dnešního dne na planetě zemi a poskládají je v jeden film. Stejně jako to udělali 11. 11. 2011 a 10. 10. 2010. Chtějí tím zachytit fascinující rozmanitost jediného dne na zemi a dát tak odpověď na otázku: Kdo jsme?. Projekt podporuje OSN ve spolupráci s neziskovými organizacemi. Tak trochu to připomíná film Baraka. Trailer One Day On Earth 2012 zde .

12:10
Poslanec Šincl nechce být solidární a raději by si zvedl platPoslanecká sněmovna právě projednává návrh zákona, kterým se stanoví platy poslanců. Ve hře je zvýšení platů poslanců a zrušení zdanění náhrad poslancům, senátorům a ministrům. Nejvýrazněji zatím vystoupil poslanec Ladislav Šincl (ČSSD), který je za zvýšení platů a proti zdanění náhrad. Řekl, že nechápe, proč by zrovna poslanci měli být solidární. Sněmovna mu po jeho vystoupení tleskala. Zároveň se vysmál návrhům poslankyní Kateřiny Klasnové (VV) a Heleny Langšádlové (TOP 09), podle nichž by si poslanci neměli zvyšovat platy až do roku 2015 a být tak solidární se zbytkem společnosti, kterou nyní čeká sevření škrty, daňovými balíčky a dalšími reformními opatřeními. Šincl perlil i dále: Podle něj „ocení“ veřejnost na politicích úplně jiné věci, než je výše jejich příjmů.DJku by zajímalo, co tím poslanec Šincl asi tak myslel. Podle ankety iDNES.cz si už teď více než 90 procent lidí, kteří hlasovali, myslí, že poslanci si své platy nezaslouží. 

13:20
Pokusy na armádě a vojenský převratPolitici se nepřestávají trefovat do Karolíny Peake, která se stala novou ministryní obrany. Po „křehké dívence“ Václava Klause přichází na řadu „vojenský převrat“ Jeronýma Týce. Místopředseda sociálních demokratů se vyjádřil v tom smyslu, že pokud by se něco takového stalo v jiné zemi, došlo by k vojenskému převratu. Dále řekl, že tato vláda proslula „pokusy na lidech“ a jmenování Peake je „pokusem na armádě“. Zároveň mu prý vadí, že premiér jmenoval do funkce politického přeběhlíka ze strany, která neměla s ministerstvem obrany nikdy žádné úmysly.Hoši hoši, vám ta žena na obraně nějak leží v žaludku… Zajímavé je, že o Vlastě Parkanové se nikdo v podobném duchu nevyjadřoval. K tématu čtěte též sloupek Jaroslava Spurného. To be a Woman

14:47
Jak zachránit platy soudcůPoslanci nakonec smetli návrh zákona o zvýšení platů představitelů státní moci ze stolu. Kvůli tomu jsou však v ohrožení platy soudců a státních zástupců. Od ledna by totiž neexistoval předpis, podle něhož se mají soudcovské mzdy vyplácet. Problém byl v tom, že poslanci se pokusili do návrhu o výplatách soudců propašovat i zrušení zdanění poslaneckých náhrad. Tím by se jim od ledna zvedly platy o tisíce korun.Vláda přitom chtěla návrhem zákona řešit právě platy soudců a státních zástupců, nikoli poslanců. Ministr Kalousek sdělil serveru iDNES, že vláda se kvůli řešení této situace sejde ještě dnes. Zatím má možnost předložit nový návrh týkající se platů soudců v režimu legislativní nouze, který by se schvaloval během jednoho dne a nebyly by možné pozměňovací návrhy. Kateřina Klasnová (VV) uvedla, že za těchto podmínek by VV návrh podpořily.

15:10
Odpolední pauzaDoprostřed pracovního odpoledna, jedna píseň pro perfektní den: PJ Harvey - A Perfect Day, Elise.

16:15
Rozpočet jde do třetího kolaPoslanecká sněmovna  pustila návrh státního rozpočtu do třetího čtení. To by se mělo konat příští středu a poslanci by měli rozhodnout o všech vznesených návrzích. Jednat by se mělo ještě o návrzích na různé přesuny financí, například sportu, platy učitelů či sociální služby.

16:51
Něco se stane. Ale co?Nedá se nic dělat, také se tím musíme zabývat. Řeč je o konci světa. Tedy alespoň o tom, co si o něm kdo myslí. Agentura SANEP zveřejnila výsledky průzkumu, který zjišťoval, co si o předpovězeném konci světa myslí Češi. A ti si z převážné většiny (téměř 73 procent) myslí, že se nestane vůbec nic, že život půjde dál. Mnohem zajímavější je proto názor zbývajících třiceti procent. Tato skupina si totiž myslí, že něco se 21. prosince určitě stane. Jde o to, co.Idealisté, kterých je 9,5 procenta, doufají, že se stane něco, co změní myšlení lidstva k lepšímu. Milovníci katastrofických scénářů (0,8 procenta) očekávají přírodní katastrofu, jejíž výsledek je nejasný - buď ovlivní další vývoj lidstva pozitivně, nebo negativně. Absolutní pesimisté (0,5 procenta) to vidí černě - apokalypsa prostě přijde. Vesmírní optimisté a milovníci jiných civilizací (1,2 procenta) doufají, že se konečně potkají se zástupci mimozemských civilizací. Zbytek populace pak tvoří ti, kteří si myslí, že se něco stane, jen nevědí co a ti, co nevědí a nemyslí si vůbec nic.A jak jste na tom vy?  We No Who U R

17:20
Závěrem…Den s magickým datem se kloní ke svému závěru stejně jako dnešní dýdžejská služba. Dýdžejka se loučí a přeje pěkný dvanáctkový večer. Na závěr poselství ze severu: I Come From The Other Side.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].