0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ26. 12. 20128 minut

DJ čtvrtek 27. 12. 2012

Zákon, který zakazuje Američanům adoptovat děti z ruských sirotčinců • Autor: Globe Media /  Reuters

08:00
Dobré ráno!A je to za námi… Myslí se tím samozřejmě svátky vánoční plné bramborového salátu a rodinných večeří. DJka doufá, že si je všichni pěkně užili. Dny, které zbývají do konce roku, se dají spočítat na prstech jedné ruky a nálada už není příliš pracovní. Respekt DJ vás bude přesto provázet dnes, zítra i na Silvestra.Krásný den s Evou Olmerovou…

08:20
Stav Bushe staršího se zhoršujeStav bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího se zhoršuje. Bush je již týden v nemocnici kvůli horečkám, včera lékaři rozhodli o jeho přesunutí na jednotku intenzivní péče. Horečka, kterou trpí se stále zvyšuje a lékařům se zatím nepodařilo odhalit příčinu. Podle agentury AP je osmaosmdesátiletý politik při vědomí a obklopen svojí rodinnou. Médiím to sdělil jeho mluvčí Jim McGrath.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:00
Okamura a Samková táhnou do bojeNa den po Vánocích si počkal senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Tomio Okamura, aby mohl podat stížnost k Ústavnímu soudu. Okamura si chce stěžovat na postup ministerstva vnitra a Nejvyššího správního soudu. Nelíbí se mu zejména výroky předsedy volebního senátu Vojtěcha Šimíčka, který řekl, že některé podpisové archy, které Okamura posbíral, byly celé zaplněné smyšlenými jmény a vyplněny jednou rukou. Okamura označil Šimíčkovo tvrzení za lež. Ústavní soud bude nyní muset rychle posoudit Okamurovu stížnost, neb volby se mají konat již 11. a 12. ledna.Pozadu nechce zůstat ani Okamurova advokátka a rovněž neúspěšná kandidátka Klára Samková. Ta se nijak nesnažila získat 50 tisíc podpisů, nýbrž se rovnou rozhodla přímou volbu prezidenta právně napadnout. U Ústavního soudu bude mířit na obecné principy a protiústavnost přímé volby.

09:45
Asad chce jednat s Brahímím, co tím však sleduje?Zpravodajské servery informují o tom, že syrský vůdce Bašár Asad poslal do Moskvy svého zástupce, aby jednal o možnostech řešení konfliktu. Sejít se má se zvláštním zmocněncem OSN a Ligy arabských států Lachdarem Brahímím. Ten přebral agendu po Kofi Ananovi, který kvůli nemožnosti prosadit mírové řešení krize ze své pozice odstoupil. O mírové řešení konfliktu se snaží též Brahímí, zatím však bezúspěšně. Je otázkou, co má Asad v úmyslu. Boje v Sýrii zatím nepolevují a na možné přelití konfliktu se už  začínají připravovat i další okolní země. Český rozhlas včera informoval o tom, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu se tajně sešel s jordánským králem Abdulláhem II.. Oba se obávají použití chemických zbraní a zasažení izraelského i jordánského území. V Jordánsku už školí tamní armádu česká protichemická jednotka. Přes probíhající boje oslavila včera syrská opozice malé vítězství - na její stranu přešel vrchní velitel vojenské policie generál Šalál. Ten přešel přes hranici do Turecka a přidal se k povstalcům, kteří odtamtud operují. Jako důvod uvedl, že vojenská policie už dávno neplní svoji funkci a stala se s ní horda zabijáků. Šalál údajně tajně pomáhal povstalcům už od začátku konfliktu.

10:40
Vítej zpátky, PavleJak krátká je paměť ODS? Zdá se, že velmi krátká. Deník Právo přišel s informací, že bývalý primátor a nezařazený poslanec Pavel Bém by se mohl v přístím roce znovu stát právoplatným členem ODS. Dosud má pozastavené členství. Právo píše o tom, že v jeho mateřské stranické buňce na Praze 6 už se o jeho návratu diskutovalo. Podle některých názorů pomáhá Pavel Bém koalici hlasováním o klíčových zákonech. Nový předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Marek Benda řekl, že by proti obnovení členství Pavla Béma nic neměl. Prý mu nic prokázáno nebylo a Bém byl pouze skandalizován zveřejněnými odposlechy s lobbistou Janouškem.Uf. Dýdžejka se tedy táže, proč nikdo nezačal vyšetřovat Bémovo působení na magistrátu.

11:45
Kdo může za smrt Magnitského? Zřejmě nikdo…Ruský soud se začal zabývat případem úmrtí právníka Magnitského. Ten zemřel v ruském vězení Butyrka po roce útrap a krutého zacházení. V případu byl obviněn jediný člověk - hlavní vězeňský lékař Dmitrij Kratov. Ruská justice však zůstane zřejmě věrna své pověsti a věrnosti Kremlu. Již v pondělí však prokuratura jeho obvinění stáhla. Podle advokáta, který zastupuje Magnitského rodinu se protistrana snaží Kratova očistit a vytvořit dojem, že za Magnitského smrt nikdo nemůže. Sedmatřicetiletý právník přitom zemřel v bolestech a bez pomoci za nejasných okolností.Za mřížemi skončil Magnitskij poté co odhalil daňový únik pěti miliard rublů a obvinil vysoké státní úředníky. Velmi rychle skončil sám ve vězení, kde zahynul. Jeho případ je považován za dobrou ilustraci poměrů v Rusku.

12:45
K oběduDJka dnes trochu zanedbává muziku, tak tu je k obědu islandská skupina Árstíðir. Dobrou chuť!

13:20
LIDEM se sejdou 3. ledna, podrobnosti tajíSchůzka, která rozhodne o budoucnosti vlády se má uskutečnit 3. ledna. Na tento den svolala vicepremierka a předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake setkání své strany. Peake poté, co ji premiér odvolal z pozice ministryně obrany avizovala, že ministři její strany odejdou z vlády 10. ledna. Nyní se má tedy o dalším setrvání v koalici jednat. Ostatní koaliční strany si myslí, že dohoda se stranou LIDEM je možná. Peake ke schůzce zatím více neuvedla, 10. leden tedy zatím platí jako den, kdy by mohla padnout vláda.Na druhou stranu odchod z vlády by pro LIDEm nebyl nijak výhodný, zůstali by malou nevýznamnou skupinou ve sněmovně.Kdo tedy vládu podrží? Proslýchá se, že „zachráncem“ by se mohl stát bývalý ministr školství Josef Dobeš a skupina poslanců kolem něj.

14:15
Skončí Erasmus kvůli úsporám?Výměnný studentský program Erasmus možná skončí. O jeho další existenci vede v současnosti jednání Evropský parlament. Evropská unie na něj ročně vydá zhruba 450 milionů eur, nyní však kvůli úsporným opatřením váhá, zda v programu pokračovat i nadále. Z pohledu studentů jistě úspěšný program oslaví v lednu 25 let své existence a od roku 1987 umožnil výměnný studijní program třem milionům vysokoškoláků. Na Českou republiku připadne letos z rozpočtu 12 milionů eur a program využije 7 tisíc studentů. Podle vedoucí oddělení Erasmu Barbory Nájemníkové zatím české stáže ohrožené nejsou.

15:20
Mnoho funkcí, bídná docházkaServer kohovolit.eu přišel s přehledem docházky poslanců do parlamentu. Nejvíce tento rok „chyběl“ při hlasováních sociálnědemokratický poslanec a  hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek, který se za poslední půlrok zúčastnil zhruba jedné třetiny hlasování. To ale není nic proti první polovině roku, kdy jeho přítomnost ve Sněmovně dosáhla pouhých tří procent. Hašek se drží ve skupině největší absentérů spolu se stranickým kolegou Josefem Tancošem či bývalým ministrem školství Josefem Dobešem.Podle Kamila Gregora ze serveru kohovolit.eu je důvodem bídné docházky mnohých poslanců velký počet jejich funkcí. Michal Hašek je toho důkazem. Stejně tak se to ukazuje i u dalších poslanců, například Karel Schwarzenberg (TOP 09) se zúčastnil 51 procent hlasování, ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) byl přítomen v 55 procentech.Na Michala Haška ovšem nikdo nemá. Jiří Crha z ODS o něm prý na podzim řekl, že má „více funkcí než japonská kalkulačka“.

16:10
„Nevidím důvod nepodepsat…“Těmito slovy ujasnil svůj vztah k zákonu o adopcích ruských dětí v USA ruský prezident Vladimir Putin. Ne, že by v tom neměl jasno. Zákon, který zakazuje Američanům adoptovat děti z ruských sirotčinců je součástí protiamerických sankcí a odvetou za tzv. americký Magnitského zákon.Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad zákazem adopcí lítost a zákon kritizoval třeba i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něj jím Rusko poruší mezinárodní úmluvy. V Rusku je přitom zhruba 740 tisíc sirotků a adopce do USA byly časté a pro mnoho sirotků znamenaly naději na nový život. Rusko se však ohání tím, že USA neřeší jejich zneužívání. Opírá se tak o několik případů ruských dětí.Americký Magnitského zákon, který přijal Kongres v prosinci, umožňuje odepřít vstup do země všem Rusům spojovaným s porušováním lidských práv a obstavit jim bankovní konta.

17:15
Zima v nedohlednuVšem, kteří se těšili, že zasvětí Silvestra zimním sportům, zkazí DJka náladu. Tedy pokud si ji už nezkazili sami čtením nějakého meteorologického webu. Ale je to tak. Zima nepřijde dříve než druhý týden v lednu, a to kdo ví jestli. Přes Silvestra se budou teploty držet od nuly do pěti stupňů. Čeká nás polojasno a déšť.Aby to zklamání nebylo takové, přidává DJka poslední podvečerní píseň, loučí se a všem našim čtenářům přeje, aby se jim v novém roce splnilo přání… Čekej tiše 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].