Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 20. 9. 2012

Arktida vstoupila do nové klimatické éry • Autor: Globe Media /  Reuters
Arktida vstoupila do nové klimatické éry • Autor: Globe Media / Reuters

08:00102
 dní do konce roku a hlavní zprávou prohibiceDobré ráno, milí čtenáři, dnes je čtvrtek 20. září a zahájíme obvyklými údaji, jakými jsou odpočet dní: do konce roku zbývá ještě 102 dní, počasí: jasno až polojasno, během dne přibývání oblačnosti, maximální teploty mezi 15 až 17 stupni Celsia, a svátek slaví: Oleg, ale i Helmut a Světluše.Hlavní zprávou zůstává nadále prohibice. Šestý den od jejího vyhlášení na výrobce alkoholických nápojů dopadá čím dál více. Vláda se proto včera pozdě večer dohodla na vytvoření nových kolků na alkohol - podle premiéra Nečase by je státní tiskárna cenin měla mít vytištěné do konce příštího týdne. Pak přijde na řadu prokazování původu lihovin. Vláda se totiž dohodla na tom, že se vytvoří tzv. rodokmen neboli list původu nově vyrobeného alkoholu a teprve ten bude moci dostat nový kolek a jít do prodeje. Součástí rodokmenu bude laboratorně potvrzený vzorek o kvalitě použitého lihu z akreditované laboratoře.U lahví, které jsou nyní ve skladech, neboť byly staženy z prodeje, bude nutné prokázat jejich původ, v opačném případě budou zničeny. Přesný postup pro uvolnění zadržených zásob se ale ještě dopracovává.Ministři mají také za úkol informovat o postupu České republiky své kolegy v Evropské unii a uvědomit je o tom, že ČR má situaci pod kontrolou. EU už totiž začala uvažovat o tom, že rozšíří zákaz prodeje českých lihovin na celou EU.Tolik z posledních zpráv o prohibici. Během dne se k ní jistě ještě vrátíme. Zatím však první ranní píseň: Nouvelle Vague - Dance with Me.  

09:04
Německo se snaží zabránit promítání filmu Nevinnost muslimůUltrapravicová německá strana Za Německo je rozhodnutá promítat v zemi film Nevinnost muslimů, který uráží muslimy a vyvolal v muslimském světě vlnu násilí namířenou především proti Američanům. Populistické hnutí Za Německo uspořádalo v posledních měsících několik protiislámských demonstrací a nyní chce využít kontroverzního snímku a promítat ho v Berlíně. Německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich je rozhodnutý všemi prostředky promítání zabránit.Kvůli filmu se již objevila první žaloba. Herečka Cindy Lee-Garcia, která ve snímku vystupuje, zažalovala producenta snímku proto, že podle ní podvedl herce, když jim nesdělil pravý účel natáčení. Podle herečky věřili herci, že se podílejí na natáčení historického snímku o životě proroka Mohameda. Lee-Garcia dále žaluje server You Tube, který dosud nestáhl ukázky filmu.Zprávu přinesly servery CT24 a BBC.Pokud se Německu nepodaří zabránit promítání filmu, může se zřejmě rovnou připravit na zavření svých ambasád v muslimské světě stejně, jako to včera udělala Francie poté, co satirický list Charlie Hebdo nedbal na vyhrocenou situaci a znovu zveřejnil karikatury proroka Mohameda. A po ránu ještě trochu cukříčku: Nina Simone - I Want a Little Suger in my Bowl

10:15
Planeta se ohřívá, led v Arktidě odtává nečekaně rychleArktida vstoupila do nové klimatické éry. Mluví o tom odborníci poté, co zveřejnili nové satelitní snímky ledové pokrývky kolem severního pólu. Poslední snímky totiž ukazují, že se ledová krusta během letních měsíců zmenšila na necelé 3,5 milionu kilometrů čtverečních. Letní ledový průměr je přitom 7 milionů kilometrů čtverečních, a tak letošní stav je nejnižší za posledních 33 let, kdy probíhá satelitní měření. Zprávu přinesla ČT24.Ledová vrstva se také chová jinak, než tomu bylo dříve. Nyní její velká část v létě odtává a v zimě znovu zamrzne. Dříve však led pokrýval Severní ledový oceán na pólu i během léta. Vědci proto varují, že toto jsou jasné důsledky toho, že planeta se ohřívá, neboť v Arktidě se to projevuje nejdříve. Důsledkem jsou klimatické změny, letní úbytek ledu mění atmosféru. Na severní polokouli to poté přináší extrémní sucha a vedra a opakované záplavy. Vědci také upozorňují na to, že žádný z modelů vývoje situace v Arktidě nepředpokládal, že odtávání bude postupovat tak rychle.DJka přidává píseň ze severu: Mari Boine - Kautokeino.

11:16
Nové kolky nezavádějte, žádají vývozciEvropská konfederace výrobců lihovin (CEPS) poslala dopis premiéru Petru Nečasovi, kterým ho žádá, aby zrušil zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu vyšším dvaceti procent. CEPS argumentuje především tím, že během zákazu prodeje přichází Česko denně o 25 milionů korun na daních. Dále také upozorňuje na to, že současným opatřením se situace neřeší, pouze vhání zákazníky do rukou nelegálních výrobců - tedy se děje přesně to, čemu se vláda snaží zabránit.Výrobci lihovin nesouhlasí ani s rozhodnutím vlády zavést nové kolky, dokonce vyzývají premiéra, aby se nezaváděly, neboť to bude drahé a neefektivní. V dopise stojí, že nové kolky budou nadále umožňovat, aby se na trh dostávaly nelegální výrobky. Podle konfederace je jedinou zbraní posílit systém kontrol a zvýšení trestů za padělání alkoholu.Zprávu o dopise CEPS zveřejnila Česká televize.Stížnosti a argumenty výrobců ovšem nebudou vyslyšeny. Ministr financí Kalousek ještě v noci podepsal vyhlášku, kterou se nové kolky zavádějí. Opatření platí od příští středy. DJka si nemůže pomoct a přidává jednu obecnou protialkoholicku písničku: Jaromír Nohavica - Pijte vodu.

12:20
Kdo co prožral, zlí fabrikanti a obyčejní lidéMinistr financí Miroslav Kalousek obhajoval dnes na konferenci TOP 09 s názvem Nebojte se reforem svůj reformní daňový balíček. Slovník mu byl vlastní: „Prožrali jsme to, proflákali. Zlaté časy v Evropě skončily.“Kalousek obhajoval především novou daň pro lidi s vyššími příjmy. Popřel, že by to byla milionářská daň, jak ji nazývají novináři, neboť jde o daň z příjmu, nikoli z majetku. Proto se tomu také - slovy ODS - říká solidární příspěvek. Podle Kalouska bez této „změny parametrů“ nejde dělat seriózní konzervativní politika. Upozornil na to, že několik států Evropské unie má již teď problém s financováním svého provozu a další se do problémů dostanou.Při obhajování reformního balíčku, který smetla opozice spolu s rebely ODS, nezapomněl upozornit, že existuje také socialistická varianta o zlých fabrikantech a bankách, kteří by to měli zaplatit. Jak Kalousek ale vysvětlil, stejně by to nakonec zaplatili obyčejní lidé, neboť jiní tu u nás ani nejsou.Zprávu přinesl server iDnes, který na seminář propašoval svého zpravodaje. Jeho přítomnost v sále prý ministra financí velmi rozčílila.Pro všechny něco na uklidnění: Zuzana Navarová - Lišaji

13:15
Šíření zpráv o konci světa se ZAKAZUJEPetrohradští poslanci přišli s dalším kuriozním zákazem: chtějí úředně posvětit zákaz zpráv o konci světa, který má podle mayského kalendáře nastat letos v prosinci. Zatímco Mexiko na této předpovědi vydělává a těší se, že do země přitáhne tisíce turistů, petrohradští poslanci v tom vidí samá negativa. Podle nich negativní předpověď způsobuje u lidí depresi, hysterii a sklony k většímu zneužívání drog a alkoholu. Zákazem tak chtějí své občany chránit a hlavně zamezit šířící se „mediální hysterii“.Petrohradští poslanci jsou v poslední době známi hlavně kvůli zákonu zakazujícímu šíření propagace homosexuality mezi mládeží - jinými slovy zákazu osvěty a informací a také několika žalobám proti Madonně.Ne vážně, Madonnu si k obědu nepustíme. Raději něco z Kainara a dobrou chuť: Karel Plíhal - Nebe počká.

14:45
Z vězení ven a zase zpátkyPrezident Klaus neudělil milost Romanu Smetanovi. Informuje o tom ČTK. Prezident k tomu prý nevidí důvod, navíc Smetana ani jeho rodina není v tíživé sociální situaci. O milost pro bývalého řidiče požadalo hnutí Nezávislí v Olomouckém kraji. Předtím ho z výkonu trestu propustil svým rozhodnutím bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Nejvyšší soud však nedávno jeho rozhodnutí zrušil.Roman Smetana, kterému ještě nebyl stanoven nástup výkonu trestu, rozhodnutí odmítá. Tvrdí, že dobrovolně nenastoupí. Připomeňme, že již jednou se dobrovolně zatknout nechal. Poté, co odmítl vykonat 100 hodin veřejně prospěšných prací, odsoudila ho soudkyně a manželka politika Ivana Langera (ODS) Markéta Langerová ke sto dnům vězení. Smetana se nástupu vyhýbal, poté se však na pražské odborářské demonstraci dobrovolně udal policistům. Nyní mu zbývá odsedět ještě 67 dní.Bývalý řidič Smetana je trestán za něco, co v demokratických zemích nebývá zvykem - za svobodu slova a projevu. Znechucen korupcí a politickou situací pomaloval předvolební plakáty politických stran, nejvíce pak ODS. Soudem uloženou škodu zaplatil. Přesto půjde ještě znovu do vězení. Navíc ho zřejmě čeká prodloužení trestu za maření výkonu úředního rozhodnutí.DJka posílá panu Smetanovi pěknou písničku a doufá, že se nenechá zlomit. Neboť to nemá věru lehké: Řidič ten tvrdej chleba má.

15:35
Brusel trvá na svém, zakažte vývoz alkoholuPokud česko nezakáže vývoz tvrdého alkoholu ještě dnes, udělá to Evropská komise sama. Jak informoval Český rozhlas, komisi nestačí, že vláda schválila nové kolky a požaduje okamžitý zákaz vývozu. EK má pravomoc kvůli riziku ohrožení veřejného zdraví porušit principy vnitřního trhu a sama zamezit vývozu alkoholu do členských zemí EU. V těch ostatně panuje velká nervozita. Dovoz a prodej českého alkoholu již včera zakázalo Slovensko, před jeho prodejem také varovalo Německo. Pokud česká vláda nerozhodne sama, svolá EK pravděpodobně expertní komisi, ta návrh posoudí a případně schválí.

16:09
Ruský patriarcha vydává knihu o judu. V japonštiněPatriacha Kirill přišel s nečekanou věcí - během své návštěvy v Japonsku představil knihu o judu, jejímž autorem je on sám. Nečekané na knize není jen fakt, že o patriarchovi se do teď netušilo, že se v soukromém životě zabývá judem, ale také skutečnost, že ji vydal jen v japonštině. Mnozí se ptají proč? Proč ne v ruštině, proč v zemi, kde se judo zrodilo? Patriarcha zatim mlčí. Podobnou knihu o tomto bojovém umění napsal před lety prezident Vladimir Putin.Že by nějaká souvislost? Malá ukázka Putinova černého pásku. A nyní už hudební doprovod. Zemfira - Štastje moje

17:42
Pěkný podzim i večerA pozitivní zpráva na závěr. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil měsíční výhled počasí. Podle toho bychom měli ještě zažít docela teplý a slunečný konec září. Tato předpověď se však netýká této soboty, kdy začíná astrologický podzim - bude oblačno a deštivo. DJka přeje čtenářům, aby jim ani sobotní déšť nezkazil víkend, loučí se a přikládá na závěr písničku: Bonobo - Days to Come.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].