0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ19. 12. 201211 minut

DJ čtvrtek 20. 12. 2012

Snadný přístup ke zbraním, proč ? • Autor: Globe Media /  Reuters

08:00
Dobré ráno a odsouzený LessyMé poslední vysílání roku 2012 právě začíná. Možná to bude poslední vysílání vůbec. Ale obávám se, že z toho konce světa nic nebude a zítra půjdeme normálně do práce. Každopádně já mám lístky do divadla, takže doufám, že nepropadnou.No jo, konec světa… Pořád nerozumím tomu, proč se na něj někdo připravuje. Jakoby vytvoření tříměsíční rezervy vepřových konzerv mělo nějaký efekt.

  • V roce 1890 se narodil Jaroslav Heyrovský, český chemik a držitel Nobelovy ceny za chemii.
  • Dvaapadesáté narozeniny slaví korejský filmový režisér Kim Ki-duk. Gratulujeme!
 Obvodní soud pro Prahu 7 uznal bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho vinným pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby.  Minulý rok v září totiž své tiskové mluvčí dal dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka. Mluvčí je měla následně předat novinářům. Rozsudek zatím není pravomocný a protože má trest formu trestního příkazu, nehrozí Lessymu nepodmíněný trest.Cvičme v rytme!

09:00
Ilegální vejce. Ilegální sýry. Legální kanon.Svět a sociální sítě žijí vraždou amerických školáků. Facebook je zavalen výmluvnými obrázky, které uživatele informují o tom, že za oceánem existuje velká země, ve které si můžete přes internet koupit protiletadlový kanon a pokud máte větší jezírko, tak i kapesní křižník. Ilegální jsou naopak plesnivé sýry a Kinder vejce. První patrně kvůli tomu, že pochází z Francie (surrender monkeys!), druhé kvůli nebezpečným malým částem. Je to ale trochu jinak.Ne, v USA nemůžete koupit zbraň přes internet. Respektive můžete, ale jen ve svém státě a vyzvednout si ji můžete jen u licencovaného prodejce. FedEx vám ji nepřiveze do práce. Pokud žijete v Kalifornii a chcete zbraň třeba z Texasu, tak je rychlejší se přestěhovat. Automatické zbraně jsou sběratelskými kousky, které stojí tisíce dolarů a jsou přímo v evidenci federálních úřadů. Jejich majitelé taky, a to včetně otisků prstů. Do legálního oběhu od roku 1986 nepřibyla žádná automatická zbraň. Poloautomatických zbraní jsou dostupné desítky typů (pušky, pistole, brokovnice…) a dají se při splnění určitých administrativních podmínek koupit snadno. Přesto jsou zapovězené bývalým kriminálníkům, lidem s psychickými problémy apod. A každý stát to reguluje různě.Našinec si může po získání zbrojního průkazu (což je snazší, než udělat autoškolu) koupit totéž, co průměrný Američan. Civilní verze naší slavné armádní pušky Vz. 58 stojí v trochu lepší verzi kolem čtyřiceti tisíc. Těžká odstřelovací puška, kterou normálně potkáte u vojáků v Afghánistánu, potom přijde na zhruba čtvrt milionu. V USA je tedy snadnější se ke zbrani dostat. V tom, co je civilistovi dostupné, se ovšem příliš nelišíme.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

10:00
Čeští telekomunikační úpířiČeská republika má mnoho zvláštností. Jednou z nich jsou patrně i nejdražší služby mobilních operátorů v celé Evropě. Blog predrazenevolani zveřejnil další ze svých přehledů o tom, jak tři největší čeští mobilní operátoři využívají faktu, že u nás prakticky neexistuje alternativa v podobě virtuálních operátorů a zákazníci tudíž platí, co jim operátor naúčtuje. Rozdíly mezi velkou trojkou jsou minimální. Roamingové poplatky, u kterých to vypadalo, že budou v EU zrušeny, nakonec budou platit nejméně do roku 2022. Tím se nám uzavřela cesta k výhodným tarifům virtuálních operátorů z okolních zemí, kteří třeba na Slovensku nabízejí volání za 2,50 Kč do 26 zemí Evropy. Volání do vlastní sítě nabízí Tesco mobile u našich východních sousedů za 0,25 Kč. Neomezené volání má český T-mobile v nabídce 3× dražší než na Slovensku.Ale zase nás může hřát u srdce fakt, že díky naší štědrosti mohou čeští operátoři točit krásné televizní reklamy, které jsou v podstatě krátkými groteskami se skoro filmovou kvalitou. Takže ta přidaná hodnota tam někde je. A ne že ne.

11:07
Assange na balkoněJulian Assange, který se od června skrývá před britskými úřady na ambasádě Ekvádoru v Londýně, se chystá promluvit. Ke svým fanouškům a médiím hodlá promluvit z balkonu, což už v minulých šesti měsících jednou udělal. Co přesně dychtivým davům hodlá sdělit není jasné. Pravděpodobně ale opět vyzve k ukončení diplomatické zákopové války mezi Velkou Británií a Ekvádorem. Jihoamerický země mu udělila politický azyl, britské úřady ho naopak hodlají při první příležitosti zatknout a vydat do Švédska, kde čelí obvinění ze sexuálního deliktu. V praxi se tato patová situace projevuje tím, že kolem ekvádorského velvyslanectví v centru Londýna neustále hlídkují policisté a čekají, zda-li Assange nezkusí proklouznout.Ja dlouho asi Assange na ambasádě bude? Zešedivět tam nemůže, protože už šedivý je. Možná ho Ekvádorci zkusí propašovat v pytli s diplomatickou poštou nebo kopou tajný tunel… Každopádně je nereálné, že by jeho dnešní balkonový projev cokoliv změnil na postoji britských úřadů.

12:00
Program na zítřekK obědu si dáme něco lehce stravitelného. Dostal se ke mně neoficiální program zítřejšího výjimečného dne pro ČR. U jiných států budou prý upraveny příslušné body programu, které se týkají místních celebrit a politiků. Delegace pravděpodobně bude mít více členů, aby to všechno zvládli. Posuďte sami:05:00 - Budíček
06:00 - Příchod Mayské delegace
07:00 - Příchod mimozemšťanů
08:00 - Příchod vedoucích představitelů EU
09:00 - Příchod Svatých a nebeské delegace
10:00 - Hymna na počest konce světa - Stairway to Heaven,Highway to Hell
11:00 - Uvítací řeč pronesená organizátory Ivo A. Bendou, Petrem Hájkem a Adamem B. Bartošem
12:00 - Vyhodnocení vývoje lidstva v posledních třech tisíciletích
14:00 - Tisková konference
16:00 - Vyjádření Tomio Okamury
17:00 - Začátek estrády
17:10 - Dan Nekonečný
17:30 - Tombola o hodnotné ceny
18:00 - Odchod mayské a mimozemské delegace
19:00 - Ohňostroj
21:00 - Odchod nebeských delegací
22:00 - Ukončení slavnosti a závěrečné slovo Václava Klause
23:00 - Konec světa

13:05
Za bezohlednou jízdu tři roky vězeníVloni v květnu došlo na silnici R7 u Slaného neudrželi na uzdě své závodnické choutky ruský podnikatel Igor Bobrov a zastupitel Prahy 7 Tomáš Vavřinec (ODS). Riskantním předjížděním donutili k úhybnému manévru protijedoucí vůz, který po smysku skončil převrácený mimo vozovku. Jeho řidič zemřel v nemocnici, spolujezdkyně přežila s těžkým zraněním. Oba pánové zřejmě v běžném provozu testovali limity svých sportovních vozů Nissan GT-R, ale za nehodu prý nemohou. Bobrov, který stíhal Vavřince, si nehody protijedoucího vozu nevšiml. Soud na to měl ale jiný názor a dnes mu udělil trest tří let odnětí svobody (zatím nepravomocně). Vavřinec v celém případu od začátku figuruje pouze jako svědek, s čímž Bobrov nesouhlasí a tvrdí, že by měl stát před soudem právě on. O rozsudku informovala ČTK.Člověku se z obou pánů dělá nevolno. Svou bezohledností způsobili smrtelnou nehodu a následně se zmohli pouze na vzájemné osočování, kdo vlastně jel víc na krev a kdo řidiče malého Renaultu vyděsil natolik, že skončil v kotrmelcích mimo vozovku. Bobrov si možná odsedí tři roky (hrozilo mu šest let) a pan Vavřinec zítra bude vyhlašovat v pražském Hiltonu vítězku své soutěže Miss Motorsport 2012

14:11
Peake navštívila generální štábMinistryně obrany Karolína Peake (Lidem) dnes navštívila Generální štáb AČR. Jeho náčelník, generálporučík Petr Pavel, ji seznámil se současným organizačním schématem armády i změnami plánovanými na příští rok. Stranou prý nezůstaly ani zahraniční mise a nástin hlavních úkolů, které armáda plní. Peake během setkání vrátila také ke kontroverznímu odvolání generála Picka a kritice opozičních poslanců. „Musím říct, že je to právě osoba náčelníka Generálního štábu AČR a  celé vedení GŠ, které je tou skutečnou zárukou kontinuity a stability armády," nechala se slyšet. Prioritou podle ní bude schválení novely zákona o vojácích z povolání a další plánované reformy resortu, které připravoval její předchůdce. Odpoledne se má Peake sejít s premiérem Petrem Nečasem, kterého chce informovat o tom, koho by si přála na pozici prvního náměstka. Více na Army.czMinistryně byla seznámena s tím, jaké má armáda úkoly. Tomu říkám začít od Peaky…

14:59
Putin podporuje zákaz adopce ruských dětí do USARuský prezident v dnešním projevu podpořil zákon, který má znemožnit americkým občanům adopci ruských dětí. Jak již avizoval včerejší DJ, zákon je jakousi odvetou za tzv. Magnitského zákon, jenž minulý týden podepsal Barack Obama a jenž zakazuje vstup ruským občanům, kteří mají na svědomí smrt ruského právníka Sergeje Magnitského. Ten za odhalení korupce sahající až do nejvyšších pater politiky zemřel ve vězení na následky mučení. Putin ve svém projevu neopomněl zmínit, že i v USA se porušují lidská práva a konkrétně ruských dětí, jelikož některé z nich zemřeli poté, co byli adoptováni americkými rodičemi. Měl na mysli Dímu Jakovljeva, jenž skutečně zemřel v autě, kde ho jeho adoptivní rodiče nechali několik hodin zamčeného.Po něm se také neoficiálně jmenuje one ruský zákon zakazující adopci do USA.Jestli toto má být adekvátní trest pro USA, tak by se pan Putin a navrhovatelé zákon měli pořádně zamyslet. Kdo bude ze všech nejvíc potrestán, jsou ony ruské děti v přeplněných sirotčincích, jež nikdo nechce. Zvlášť o tělesně postižené děti nemá nikdo z Rusů zájem. Ročně je do zahraničí adoptováno 3 400 dětí, z toho jedna třetina Američany. Jinými slovy, je to ta nejhloupější odveta, kterou si Kreml na Ameriku mohl vymyslet.    

15:05
Peake byla odvolánaDnes to tedy odsejpá. Ráno byla Karolína Peake na generálním štábu, aby se seznámila s nejvyššími důstojníky naší armády. Odpoledne měla Petru Nečasovi předložit svůj návrh na obsazení postu prvního náměstka resortu.Před půl hodinou ale premiér podal návrh na její odvolání z funkce a prezident Klaus mu promptně vyhověl.Tak tomu říkám rychlost. „Křehká dívka“ Peake nestihla obejít ani půl svého úřadu a už končí. Ministryně rychlého nasazení. A vysazení. Jsem zvědavý, koho kličkující Nečas vytáhne z klobouku jako dalšího. Každopádně si snad s dotyčným před jeho jmenováním promluví lépe, než se současnou novou bývalou ministryní. Aby věděl, co může čekat. Dost možná si ale tímhle veletočem uřízl větev i sám sobě, což musí dobře vědět. Aby jeden naše politiky pochopil, musel by jim občas skutečně vidět do hlavy.
Tematická píseň ZDE… a k tematu komentář od Jardy Spurného.

16:15
Revoluční písně z oběžné dráhySeverokorejský satelit Unha-3, který Pchjongjang před pár dny s velkou pompou dostal na oběžnou dráhu, má možná problémy. Tvrdí to americký astronom Jonathan McDowell, podle kterého umělá oběžnice Země z nejpokrokovějšího státu nejspíš nevysílá revoluční písně (jak bylo avizováno) a nejspíš ani není dost stabilní. Sluneční světlo, které se od ní odráží, má totiž  proměnlivou intenzitu. To je prý způsobeno tím, že se pohybuje ve více osách, což nesvědčí o tom, že by ji Severokorejci měli pod kontrolou.Ať už družice o velikosti pračky funguje či ne, na oběžné dráze bude řadu dalších let. Jen by mě zajímalo, kdo otáčí desky v jejím palubním gramofonu…

17:05
Benedikt XVI píše pro Financial TimesAgentura AP informuje o tom, že papež Benedikt XVI napsal článek pro sekulární noviny. Na názorové dvoustraně Financial Times se objevil jeho text upozorňující na to, že by křesťané v období Vánoc měli přemýšlet o životě a „zpytovat svědomí“. Jejich angažmá ve veřejném životě a politice by prý mělo přesahovat jakékoliv ideologie a měli by bojovat proti chamtivosti a zneužívání.Tak určitě.

17:30
A to je všechno váženíUvidíme se v příštím roce. Budu se těšit. Buďte zdrávi a ať vám nezaskočí kapří kost…DJ Kormac na závěr


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].