0:00
0:00
26. 5. 20253 minuty

Ranní postřeh Daniela Hůleho: Přijímačky jsou pouhý vrchol problémů českého školství

Každé všední ráno najdete na webu Respektu postřeh osobností k aktuálním událostem

České školství je jako mozaika, která se rozpadá. Máme data, víme, kde tlačí bota, ale změny přicházejí jen po kouskách, nebo spíš vůbec. Přes čtyři tisíce základních škol „řízených“ 2,5 tisíce obcemi – to je v rámci EU unikátní chaos. Tak roztříštěný systém nejde řídit, natož reformovat odspodu. Bez systémových změn zůstane školství věčným pacientem, který přežívá, ale neuzdravuje se.

Příliš mnoho dětí nedokončí základní školu nebo nepokračuje na střední. Prodloužení povinné docházky na 11 let (9+2) by zajistilo, že méně dětí propadne sítem. To není jen o číslech – jde o spravedlnost. Znevýhodněné děti by dostaly šanci, společnost by byla vzdělanější a stát by nesl nižší náklady na dávky či nezaměstnanost. Ekonomické přínosy jsou zřejmé, ale chybí vůle.

Decentralizace je klíčovou překážkou. Kraje a obce si hrají na svém písečku, zatímco ministerstvo školství (MŠMT) jen rezignovaně přihlíží. Posílení odpovědnosti ministerstva by školství posunulo – koordinace škol by vedla k omezení segregace a obecně výběrovosti škol a snížení regionálních rozdílů. Klíčem je změna výběru ředitelů: dnes je to často o tichých dohodách, kde kvalita ustupuje známostem. Posílení role České školní inspekce (ČŠI) by přineslo transparentnost. Stejně tak centrální dohled nad spádovými obvody by zastavil manipulace, které odsouvají romské či „problémové“ děti do segregovaných škol.

↓ INZERCE

Každý má na školství názor – prošli jsme jím, máme v něm děti, a naše zkušenosti nás formují. To plodí desítky iniciativ, ale zároveň brzdí změny. Každý chce svou pravdu, a tak se systémové reformy rozplývají v debatách. Přitom znevýhodněné děti potřebují jasnou podporu: sociální pedagogy a asistenty s pevným místem v zákoně i rozpočtu. Právě takovou dílčí změnu by mohl přinést zákon, který se má v příštích dnech opět projednávat ve sněmovně, kde ale chybí odvaha jej podpořit. Menstruační chudoba? Pilotní projekty, například Člověka v tísni nebo Ostravy, ukazují, že vložky na školách snižují absenci dívek, což lze snadno zavést jednoduchou úpravou přílohy vyhlášky, ale ministr školství za STAN to neudělá – STAN jde s tímto tématem radši do voleb.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc