Jan Blatný a Andrej Babiš
Jan Blatný a Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš

Známý americký politolog Fareed Zakaria upozorňuje ve své nové knize, že pandemie koronaviru má i jednu přednost: dává nám šanci lépe odhalit naše slabosti a připravit se na jejich odstranění. Může se to projevit různě, třeba - a to možná ani Zakaria netušil - na osobě ministra zdravotnictví. Ten český, Jan Blatný, neměl ještě čas dostatečně předvést svoji kompetenci na úkolu, pro jehož zvládnutí byl do vlády před několika dny přijat. Ale něco už přece jen stihnul: dát české veřejnosti lekci, jak se ve významné veřejné funkci nevyplatí mít strach a lhát.

Týdeník Reflex přišel ve čtvrtek s tvrzením, že nově jmenovaný ministr Blatný se zřejmě shoduje s lékařem Janem Blatným, který před dvěma lety podepsal petici Milionu chvilek pro demokracii vyzývající premiéra Babiše k odstoupení. Blatný pak ale opakovaně podpis popřel - a teprve v pátek v podvečer po zvyšujícím se tlaku médií přiznal, že v tom popírání lhal.

Reklama
Reklama

Nečekaný školitel Blatný tak učebnicově předvedl, jak by se neměl ministr chovat, a to nejen za epidemie, ale i mimo ni. Petici podepsal jako občan před dvěma lety, kdy o pandemii nikdo nic netušil a Babiš čelil naprosto přirozené kritice kvůli zneužití dotace na stavbu Čapího hnízda. I kritik takové vlády se přitom může za mimořádné situace vyvolané pandemií nechat najmout jako její člen. Ne každý by to udělal, ale výjimečná situace logicky vytváří výjimečné pohnutky.

Čtěte také: Nový ministr musí mít odvahu říkat pravdu

Jan Blatný měl po svém jmenování otázku na podpis petice očekávat, srovnat si priority a připravit odpověď. Pokud by to udělal a podpis hned s věcným vysvětlením přiznal, všichni aktéři z toho mohli vyjít dobře. On jako Babišův kritik, který teď dává před spory přednost službě společnosti při řešení pandemie. Ale také premiér Babiš, který mohl demonstrovat, že mu kritik ve vládě nevadí, protože i pro něj je přednější boj o veřejné zdraví. Ostatně to také už ve čtvrtek Babiš pro iDnes.cz sdělil.

Blatný ale přijal kriticky důležitou funkci ministra jako naprostý amatér a hlupák. Nic si nerozmyslel a po první citlivé otázce se choval jako zbabělec a lhář. Sebe, ale hlavně vládu tím vystavil krajně nepříjemné situaci. On ať si buduje pověst, jakou se rozhodne mít, avšak Česko si teď nemůže dovolit, aby se jeho momentálně nejdůležitější administrátor projevoval jako lhář, jemuž se nedá nic věřit.

Naštěstí Blatnému celá věc rychle došla a v pátek v podvečer podpis pod peticí přiznal. To je klíčové: z pohledu vlády a řešení pandemie je lhostejné, proč přesně před dvěma lety petici podepsal a zda tyhle výhrady k vládě trvají. Podstatné je, že chybu snad včas odčinil a může ve vládě s otlučeným, ale v zásadě čistým štítem pokračovat. I pro něj tak platí Zakariovo poučení a doufejme, že svoji pandemickou lekci vezme vážně. Další výměna ministra po pár dnech by z hlediska reputace vlády a politiky byla zoufalá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte