Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika, Společnost

Policisté se na Homolce nebáli. Ale kde zůstali kmotři?

Začal soud za korupci při nákupu gama nože

Autor: Profimedia.cz
Autor: Profimedia.cz

Na haléř přesně 5 664 175 korun, neboli čtyři procenta ze sumy, kterou před skoro pěti lety zaplatila pražská Nemocnice Na Homolce za speciální gama nůž. Tolik měli inkasovat jako úplatek někdejší ředitel nemocnice Vladimír Dbalý a primář chirurgie Michal Toběrný za prosazení nákupu. Oba muži jsou s několika dalšími lidmi obviněni za tři zakázky špitálu z korupce, podvodu a nehospodárné správy majetku za necelých sto milionů korun.

V pondělí začal soud. Žalobci jsou přesvědčeni, že důkazy jsou stejně silné, jako to bylo v případě Davida Ratha. Z toho, co víme, neboť existuje korunní svědek, byly zabaveny peníze jak z korupce, tak z předražených zakázek; policie má k dispozici deník hlavního obviněného, do nějž si zapisoval údaje o svých aktivitách včetně těch korupčních. Dbalý před soudem tvrdí, že zápisky pořizoval „pod vlivem alkoholu a kokainu a jejich psychedeličnost nemůže brát nikdo vážně“.

Jedno ale v případu chybí: mnoho indicií naznačovalo, že by v případu nemocnice Na Homolce mohli být obviněni muži jako Ivo Rittig, Martin Barták (někdejší ministr obrany) nebo Marek Šnajdr (bývalý náměstek ministra zdravotnictví). Připomeňme si úryvek staršího článku z Respektu:

Koncem dubna 2009 už členové kabinetu Mirka Topolánka věděli, že jim do konce vládnutí chybí jen pár dnů. Na předposledním zasedání odhlasovali ministři třímiliardovou dotaci do státních nemocnic. Peníze našli v rezervním fondu z privatizací a rozdělili je mezi čtyřiadvacet konkrétních projektů sepsaných lidmi z ministerstva zdravotnictví – od nákupu gama nože pro Homolku přes speciální přístroje pro ostravskou fakultní nemocnici až po přestavbu pavilonů v několika fakultních nemocnicích. „Škrty ve zdravotnictví zpomalily modernizaci nemocnic, museli jsme najít peníze mimo rozpočet,“ říkal tehdy do médií náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr, který projekt prosazoval u poslanců i ve vládě.

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Tolik citace. Peníze, které Vladimír Dbalý použil v roce na zakázky, za něž je stíhaný – nákup gamma nože a digitalizaci chorobopisů, obojí dohromady skoro za tři sta milionů korun –, pocházejí z tehdejší vládní dotace. Policisté pracovali s verzí, že poměrně velká část třímiliardové dotace byla použita k dalším korupčním zdravotnickým nákupům a že šlo o velké zločinné spiknutí. Ne nutně ministrů, ale lidí, kteří měli ve zdravotnictví vliv. A právě v té souvislosti padala výše zmíněná jména.

Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová naznačovala před rokem a půl, že „vyšetřování případu nemocnice Na Homolce je jen začátkem“. Čeho, to neřekla, ale od té doby nebyl nikdo nový obviněn. Buď běží vyšetřování dál, nebo se ztratilo v zákoutích důkazů, indicií a spletenců, kdo co vlastnil, o čem rozhodoval a co podepsal. Zatím jsme tedy na nějakém začátku a možná na něm zůstaneme.

Přesto je vyšetřování velkým úspěchem. Trestní oznámení na obchody v nemocnici Na Homolce vyšetřovala policie už v roce 2010 a se státními zástupci (vrchním státním zástupcem byl ještě Vlastimil Rampula) vyšetřování odložili. „Byl to předčasný, nedůvodný a nezákonný krok,“ komentovala to později Bradáčová a vyšetřování se v roce 2013 rozjelo znovu. V jeho sítích zatím uvízlo sedm lidí, kteří stojí před soudem, a třeba Dbalému a jeho náměstkovi Toběrnému hrozí až dvanáct let vězení, ostatním osm.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].