Martin Kuba
Martin Kuba • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Vládní strany obvykle poslední rok před volbami využívají státní aparát a státní finance k tomu, aby nahnaly politické body. Netřeba se nad tím pohoršovat, dělají to vlády všude na světě. Včera jsme se dověděli, co plánují do konce volebního období, což je něco přes rok, Nečasovi občanští demokraté. A zprostředkovaně také to, jak chce ODS reagovat na prudký propad preferencí z posledních měsíců.

Osmibodový program Agenda 2014 je ovšem třeba brát jako první výstřel k tomu předvolebnímu, protože většinu z toho ODS neprojednala s koaličními partnery ani s nestabilní a různě se proměňující skupinou ex-členů nejrůznějších stran, bez nichž Nečasova vláda ve sněmovně nic neprosadí. A u některých návrhů je pak jasné, že je prostě nemůže reálně stihnout.

V programu najdeme body, které by si samy o sobě zasloužily pochvalu, nebýt ovšem jiných okolností. Například nápad zavést sankce pro lidi, kteří úmyslně zdržují a prodlužují soudní řízení – bezva, snad jen kdyby si raději místo dnes navrhovaných sankcí premiér a ministr spravedlnosti za ODS před pár měsíci ověřili, zda zástupy těchto „zdržovačů“ náhodou nedostanou pardon v rámci prezidentské amnestie. Nebo zákon o státním zastupitelství. Opět něco, co by bylo možné pochválit, kdyby jej ovšem nenavrhoval ministr Blažek, který nastoupil po podivně vyhozeném Jiřím Pospíšilovi, který před tím dokázal situací žalobců po letech pohnout.


Nebo sliby surfující po nesouhlasné vlně, která se zvedla po výroku ekonomického experta ČSSD Jana Mládka o živnostnících jako parazitech. A opět: na papíře v pořádku, v souvislostech méně. Jednak – jak dnes v HN připomíná Jiří Leschtina – zde férovější podmínky pro podnikatele spolupředkládá Martin Kuba, který je spolu s knížetem z Hluboké Pavlem Dlouhým pomáhal v jižních Čechách zadusit. 

ODS oprašuje nápady, které ji kdysi přivedly do stejně temných vod jednociferných preferencí. 

Tweetni to

A zatímco ODS slibuje méně byrokracie a regulace pro podnikatele, ladem nechává ležet konkrétní návrh, který míří na jeden z největších problémů, jež komplikuje podnikání v Česku, a to na pozdní placení faktur. Už minulý týden měla do českého práva přejít směrnice EU, která určuje pro stát třicetidenní lhůtu pro zaplacení a pro firmy šedesátidenní, a z jejíž přijetí taková Hospodářská komora lobbuje už od roku 2011. Čili nikoliv výmysl bruselských byrokratů, ale něco, na co čeká onen bájný trh jako na smilování. Přesto novela obchodního zákoníku, jíž měla věc vstoupit v platnost, visí bez povšimnutí ve sněmovně. 

A konečně: ODS oprašuje nápady, které ji kdysi přivedly do stejně temných vod jednociferných preferencí. Kupříkladu změnu volebního systému tak, aby se i do sněmovny volilo většinově, nikoliv poměrně.

Nicméně za některá rozhodnutí je třeba největší vládnu stranu pochválit bez dodatků. Třeba za to, že na rozdíl od ČSSD ctila logiku voleb a sympatie voličů a do čela nově vzniklé Stínové asociace krajů vybrala jediného svého politika, který loni v krajských volbách uspěl a navíc neztratil úplně kredit: Jiřího Pospíšila. (Naproti tomu sociální demokraté si nově do vedení zvolili Milana Chovance, kterého právě Pospíšil v Plzeňském kraji porazil, byť mu to nestačilo na vládnutí.)

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1540

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte