Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Podvody

Policie prohledala generální štáb kvůli zakázkám na mikrovlnné spojení

Státní zástupce: Bylo zahájeno trestní stíhání proti devíti osobám

Ilustrační foto • Autor: ČTK
Ilustrační foto • Autor: ČTK

Objednejte si k odběru newslettery a informační servis Respektu


Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu provedli prohlídky kanceláří na generálním štábu (a také v několika firmách). Věc oficiálně potvrdil Adam Borgula z pražského vrchního státního zastupitelství, které má na starosti dozor nad vyšetřováním závažných zločinů.

„Ve věci, v níž aktuálně provádí úkony trestního řízení NCOZ, vykonává dozor Vrchní státní zastupitelství v Praze. Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti devíti osobám, souvisí s veřejnými zakázkami Ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě. Zločin křivá výpověď a nepravdivý znalecký posudek,“ komentoval policejní zásah Borgula.

Nejsou známy přesné informace, jaké zakázky či zakázek se policejní zásah týká. Každopádně armádní mikrovlnné spojení umožňuje vojákům komunikovat mimo klasické mobilní sítě a umožňuje větší utajení. Z dříve uvedených informací ministerstva vyplývá, že jde s největší pravděpodobností o zakázky z doby před nástupem vlády Petra Fialy.

V dodávkách či údržbě mikrovlnných sítí figuruje podle dostupných dokumentů ministerstva několik firem. Například Tesla Praha, která je v současné době v insolvenčním řízení, společnost Jimi.cz, která podepsala zakázku na údržbu v hodnotě 80 milionů v roce 2019 (dnes též v insolvenci), či společnost Sec-Communication, která podepsala smlouvu o údržbě a dodávce dílů v roce 2018.

Podle serveru Seznam.cz se policie má zajímat o zakázku poslední zmíněné společnosti, kterou v roce 2018 vedl jako ředitel Jindřich Špringl, jenž byl loni obviněn v kauze Dozimetr. Nicméně zakázka pro firmu Sec-Communication měla hodnotu deset milionů korun a vrchní státní zastupitelství dozoruje vyšetřování trestných činů nad sto padesát milionů korun. Pravděpodobně tedy jde o souběh a podvody ve vícero zakázkách.

Podle informací Respektu patří mezi obviněné tři firmy a šest konkrétních osob, žádná z nich není příslušníkem generálního štábu nebo armády; zatím se nepodařilo zjistit, zda je mezi obviněnými někdo z civilních zaměstnanců ministerstva obrany. V současné chvíli probíhají výslechy obviněných osob či představitelů firem. Jaroslav Spurný


Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].