Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Bílý komunismus

Předvolební kampaně pomalu začínají a stalo se jejich neodmyslitelným folklórem, že strany varují před návratem komunistů k moci. Někdo před levicí varuje přímo, jinému se ježí vlasy při pomyšlení, že by komunistům vydláždili cestu do vlády sociální demokraté. Je pravda, že je nutné na nebezpečí komunismu upozorňovat, a to už jen proto, že velká část lidí si jejich vládnutí nepamatuje a celá jedna generace ho ani nezažila. Otázkou ale zůstává, jak na to.

Kolos veřejné správy není tak flexibilní a rychlý jako jeden domovník s hráblem a smetákem. • Autor: Archiv
Kolos veřejné správy není tak flexibilní a rychlý jako jeden domovník s hráblem a smetákem. • Autor: Archiv

Než se budou tisknout drahé billboardy, je možné stejné poselství podat levněji a efektivněji. Jedním z možných nebezpečí návratu levice je převod soukromého majetku do státních rukou. To, že tato obava není úplně utopická, už dnes ukazují někteří sociálnědemokratičtí hejtmani v krajích.

Jak by to tedy vypadalo, kdyby se k moci dostali komunisté? Je to jednoduché. Stačí, abyste si vybavili pražské chodníky. Když úklid chodníků měli na starosti jednotliví soukromí majitelé nebo správci domů, kteří nesli zodpovědnost za možná zranění chodců, bylo prostě většinou uklizeno. Nechci se připojit k těm, kteří slepě říkají, že „dříve bylo všechno lepší“, nicméně tento týden v anketě Českého rozhlasu devadesát procent respondentů potvrdilo, že nejsou spokojeni s údržbou, kterou má nově v kompetenci město. Samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že podobná sněhová kalamita není v metropoli běžná, ale je prostě jasné, že kolos veřejné správy není tak flexibilní a rychlý jako jeden domovník s hráblem a smetákem. Ale jednu výhodu veřejné vlastnictví přece jen má – lidé mají na koho nadávat a život v ulicích se příjemně zpomalil.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].