Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková u soudu
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková u soudu

Je to nadčasový příběh a jediný důvod, proč o něm psát dnes je, že pokračuje soud s šéfovou Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou a lidmi, kteří za velmi pochybných okolností umožnili fungování dvou solárních elektráren, na jejichž dotacích by majitelé – rodina severočeského magnáta Zdeňka Zemka - dostala do roku 2030 skoro dvě miliardy korun. Ale ty dvě miliardy jsou jen kapka z hromady peněz o něž v tomto byznysu jde. Upozorňuje pan Patizon.

Množství peněz, které dostanou zbytečně majitelé solárních elektráren se dá spočítat a jde o slušné živobytí. Nebudeme plnit tento blog množstvím čísel, ale zaručujeme, že jde o poměrně přesné výsledky. A když mluvíme o solárních baronech, máme na mysli majitele velkých slunečních elektráren, kteří do příběhu vstoupili v době, kdy už veděli o jak lukrativní záležitost jde. Nemáme na mysli malé provozovatele, kteří vyrábějí elektřinu „pro svou potřebu“.

Tedy když spočítáme peníze – jen ty co jsou navíc nad dotací, která byla v letech 2009 a 2010 do budoucna optimální – dojdeme skoro ke dvěma stovkám miliard korun. Tolik dostanou (dostali) v letech 2011–2030 solární baroni „navíc“ než by získali, kdyby na sklonku minulé dekády zareagovali politici a jednoduchou úpravou zákona a snížili dotace do budoucích solárních elektráren. Upřesněno - jde o především šest set vyvolených firem, provozujících velké elektrárny, často s majiteli skrytými za akcie, jejichž vlastníci byli nezjistitelní, nebo za firmy v daňových rájích, a nejčastěji za s.r,o., které vlastní skryté persony či firmy.


Trocha historie. Že jsou dotace nastaveny zbytečně vysoko se vědělo v ERÚ i mezi politiky už na sklonku roku 2008. Přesto politici celý rok neudělali vůbec nic, aby dotace snížili. Celý rok se množily žádosti o licence a do byznysu vstupovali velcí hráči, počínaje společností ČEZ a konče už zmíněnou rodinou Zemků. Bude to složité, pokud vůbec, prokázat, že politici šli svou nečinností úmyslně na ruku solárním baronům. A ještě horší bude prokázat, co se léta povídá, že některé elektrárny vlastnili skrytě politici, kteří svou nečinností připravovali budoucí zisky sami sobě.

39 profil vitaskova
39 profil vitaskova • Autor: Respekt

Loni se ukázalo, že zbytečné dotace zatěžují finančně odběratele elektřiny, protože dotace za soláry se projevovaly v ceně elektřiny. Na to nejvíce doplácely velké průmyslové firmy s velkou spotřebou a ty začaly protestovat, že zásluhou drahé elektřiny ztrácejí konkurenceschopnost.

Politici se opět rozhodli – třeba loni uvolnili z rozpočtu na dotaci ceny elektřiny skoro dvanáct miliard korun, aby průmyslu skrytě pomohli. Což samozřejmě zase platí daňoví poplatníci, a jak upozorňuje pan Patizon, dokonce i ti, kteří elektřinu nepoužívají. Další skrytá cena za zisky pro velké majitele solárů.

Samozřejmě, že se na dotacích zaplatí zbytečně moc, se ví už dlouho. Veřejnost tedy začala být zvědavá, komu se ty dotace platí. Jenže majitelé velkých solárních zdrojů byli často skrytí. Politici tedy s velkým humbukem schválili zákon, který je měl odhalit. Jinými slovy, zákon, který přikázal všem akciovkám zaknihovat majitele podílů.

Bezva. Zákon platí od tohoto léta. Ale problém je v tom, že řada neprůhledných velkých solárních zdrojů byla vlastněna eseróčky. A na ně se zákon samozřejmě nevztahoval. Takže zase nevíme nic. A navíc, i původní majitelé skrytých akcií prostě své akcie převedli na skryté společnosti a ty už své majitele prokazovat nemusí.

Je to nadčasový příběh a Alena Vitásková má „smůlu“. Pokud soud prokáže, že elektrárny rodiny Zemků dostaly licenci neoprávněně a pokud se prokáže, že ona později zahradila možnou cestu k odebrání licence těmto elektrárnám, bude asi následovat přísný exemplární trest. Pokud tedy soudce dá věc do souvislostí. A ta souvislost říká, že udělování licencí solárním elektrárnám a vše, co se kolem toho dělo, bylo jedním z největších zločinných spolčení, které tato země zažila.

Mimochodem, vinu na situaci nesly dvě největší tehdejší strany ODS a ČSSD stejnou měrou, stejně jako svého času vychvalovaná a oblíbená úřednická vláda Jana Fischera.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte