Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Time: Putinovi hackeři naruší prezidentské volby v USA a podkopou víru v demokracii

A nešpehujte nás... • Autor: Profimedia.cz
A nešpehujte nás... • Autor: Profimedia.cz

Týdeník TIME se obává, že se Putin prostřednictvím najatých hackerů pokouší vlámat do amerických prezidentských voleb. “Je velmi nepravděpodobné, že by Rusové byli schopni skutečně ovlivnit samo sčítání hlasů, protože naše (americká) volební infrastruktura je decentralizovaná a volební zařízení nejsou přístupná z internetu,” píše týdeník. “Podle více než desítky vysoce postavených představitelů však Rusové mohou rozsévat zmatek a nestabilitu během kampaně i v průběhu hlasování, podkopat víru v konečný výsledek a s ní i v demokracii”.

TIME tvrdí, že americké zpravodajské služby a bezpečnostní složky již od jara vidí důkazy o aktivní ruské snaze zasáhnout prezidentské volby. A americká vláda prý stojí před dilematem, jak na situaci reagovat. V Bílém domě proběhlo na dané téma několik schůzek, na nichž se zvažovalo, zda se situací otevřeně seznámit veřejnost a popsat, co přesně americká bezpečnostní komunita o ruských snahách ví. Obama a jeho bezpečnostní tým se ale údajně obávají nebezpečné konfrontace v dosud nijak smluvně neregulovaném virtuálním prostoru. A tvrdí, že eskalace konfliktu s sebou nese obrovská rizika - včetně zranitelnosti americké elektrické rozvodné sítě, energetického sektoru a dopravní infrastruktury. FBI v každém případě “v srpnu před nebezpečím varovala všech 50 států a ty předložily důkazy o významném počtu nových průniků do jejich volebních systémů”, sdělil týdeníku zdroj na ministerstvu vnitřní bezpečnosti.

Co konkrétně hrozí? Hackeři se mohou pokusit vnést zmatek do voličských seznamů, do systémů oznamujících výsledky voleb i do médií. Důsledkem může být chaos. Cílem ovšem není zvolení konkrétného kandidáta, ale právě podkopání důvěry ve volby jako základní pilíř demokracie. Putin už v minulosti legitimitu amerických voleb zpochybňoval - a za pozornost jistě stojí, že Donald Trump již nyní naznačuje, že výsledek voleb bude zmanipulovaný.

Americká vláda se snaží přesvědčovat veřejnost, že do výsledků voleb nelze zvenčí zasáhnout. “Každé z více než 9000 volebních míst používá zařízení, jež nejsou připojena k internetu, okrsky výsledky počítají a hlásí nezávisle a většina z nich má fyzickou i elektronickou zálohu pro případ, že by byl nutný přepočet,“ prohlásil před dvěma týdny šéf vnitřní bezpečnosti Jef Johnson.

Podle zdrojů týdeníku TIME varovali své ruské protějšky soukromě i nejvyšší američtí představitelé: John Kerry na problém upozornil Sergeje Lavrova 27. července v Laosu a Barack Obama mluvil s Vladimirem Putinem o kybernetické bezpečnosti soukromě mezi čtyřma očima 6. září během zasedání zemí G20 v Číně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].