Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Klaus a Evropský parlament a Západ Západu

Z obálky týdeníku Euro na nás shlíží Václav Klaus a praví: Vraťme Západ Západu. Svět je dnes daleko socialističtější a nesvobodnější, než jsme si v okamžiku pádu komunismu představovali.

V rozhovoru Klaus dále praví, že Východ už také není Východ a že „považuje za ambici naší doby vrátit Západ na Západ, jak jsme ho znali“.

clip image002 • Autor: Respekt
clip image002 • Autor: Respekt

Tak zaprvé – není jen důležité, co se říká, ale také kdo to říká. Podstatnou součástí, možná dokonce nejdůležitějším pilířem Západu (tak, jak jsme ho znali) je spolehlivý neosobní právní řád a právní stát a spolehlivě fungující justice. To my v Česku ještě nemáme. Takže by bylo lepší to nejprve dobudovat, a pak teprve radit Západu, aby zůstal Západem.

Západ „tak jak ho známe“ ví, že korupce je mor a je třeba s ní neustále bojovat. V posledním roce se u nás leccos změnilo, ale čeká nás ještě dlouhá cesta.

Malý efektivní stát – budiž, ale česká byrokracie není malá a efektivní, daně se zvyšují, ekonomika je v recesi. Zvětšuje se i stát. Ať se Klaus nezlobí, ale on je toho všeho prezident. Ať tedy rezignuje, anebo mlčí, než začne poučovat Západ.

K Západu by mělo patřit – pokud možno – oddělení politiky a byznysu a neustálá snaha o omezení role prostředníků mezi politikou a byznysem. Česká politika se přitom stále více inspiruje Ruskem, které k nám vyváží svou podnikatelsko-politickou kulturu a spoustě z nás se to líbí nebo je nám to jedno. Možná Klaus vidí ten svůj oblíbený Západ v Rusku? Vyhrocený individualismus, sobectví, agrese, starání se o jen sebe, neexistence veřejného prostoru, jiné právo pro elity a pro obyčejné lidi a k tomu baťuška a jeho dvorec oligarchů.

Je podstatou starého dobrého Západu individualismus, osobní zodpovědnost a svoboda? Jenže co vůbec tuší Klaus o „světě venku“, když je celý život placen z našich daní a ani na vteřinku to nebylo jinak?

Co vlastně Klaus tím Západem myslí, není v rozhovoru bohužel vůbec rozvedeno. Obraz je smíšený. Rostoucí houšť pravidel a předpisů – ano, zde lze souhlasit. Zvýšená ochrana zákazníka a spotřebitele? Někdy možná, ale ve státě, který nechává otravovat lidi jedovatým alkoholem a neumí ani nastartovat registr vozidel, by možná více státní kontroly neškodilo.

Přehnaná politická korektnost a genderová rovnost apod.? Ano, pokud je opravdu přehnaná, což zrovna u nás v Česku jistě není.

Silná moc odborů? Jenže moc odborů se na Západě spíše oslabuje s tím, jak roste podíl služeb. Byla tu ve 20. století na Západě období, kdy byly odbory daleko silnější.

Je tu každopádně ten velice podstatný jev, který se v posledních letech na Západě dynamicky mění. Je to rostoucí příjmová nerovnost a ztenčování se střední třídy. Je to ten pravý Západ a západní kapitalismus, nebo počátek jeho zániku? Co s tím? Neobsahuje v sobě ten pravý Západ potenciál zániku?

Jistá je jedna věc. Současná západní společnost dbá o veřejný prostor, úzkostlivě si ho střeží a také si pěstuje živoucí občanskou společnost. V Česku podle mne převládá klausovský názor, že veřejný prostor a občanská společnost jsou něco jaksi nezápadního a socialistického.

Mimochodem v rozhovoru pro časopis Euro Klaus také připouští, že by mohl kandidovat do Evropského parlamentu. Kdyby se to stalo, přijde mi to jako skvělá zpráva.

Zvolen by byl jistě bez větší námahy. Jeho provokativní hlas je v Evropě určitě potřeba a ostatní europoslanci by se museli namáhat, aby se vůči němu vymezili. Klaus je pilný a pracovitý a určitě by byl v debatách aktivní a připravený.

Pokud by jako kritik všech evropských integračních procesů vystupoval přímo v jámě lvové, je to daleko skvělejší než tak činit ze zákrytu české pícky. Paradoxně by Klaus mohl i přitáhnout pozornost české veřejnosti k evropskému politickému dění.

Když se autor Auditu ocitne v bruselské euročtvrti, propadne strachu z toho, že kdyby tu pobýval déle, stane se také euroskeptikem. Vždycky si musím zopakovat, že EU je veškerý život mezi Tallinem a Lisabonem. Američané si také nepletou Ameriku s Washingtonem DC. Co by ale ten pobyt v euročtvrti asi udělal s Klausem? Třeba by se mu tam mohlo zalíbit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].