Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Energetická nezávislost na Rusku bude nákladná

Samozřejmě, že že sankce vyvolají protiopatření a budeme muset něco obětovat - takhle to politici mají voličům prodávat

Ilustrační foto • Autor: Karel Cudlín
Ilustrační foto • Autor: Karel Cudlín

V České republice se hojně diskutuje o sankcích vůči Rusku, jestli jsou moc měkké - či naopak. Jako obvykle lépe přilákáte pozornost, když řeknete něco radikálního, jako třeba že obchod s Ruskem je zanedbatelný a směřuje tam pouhých pět procent našeho vývozu.

Samo o sobě je také zajímavé, jak se politici (a to nejen v České republice)  tváří, že sankce lze vymyslet tak, že to nebude nikoho bolet a že to nebude nikoho nic stát. Samozřejmé přece je, že sankce vyvolají protiopatření, budou bolet a budeme muset něco obětovat. Takhle to také politici mají voličům prodávat.

Zanedbávanější otázkou je energetická závislost Evropy na Rusku, což je téma z hlediska poškození zájmů a ambicí agresivního Ruska daleko zásadnější. Ale i to bude nákladná věc. A čím by se to mělo stát rychleji, tím to bude dražší a opět tomu bude třeba nějaké pohodlí obětovat.

Buď se to projeví v cenách energií (minimálně pro domácnosti), nebo to zaplatí daňový poplatník. Bezbolestně to zařídit nejde. Říká to nějaký politik? Jistě – úkolem politika je být principiální a minimalizovat náklady, ale nikoli mluvit principiálně a tvářit se, že to žádné náklady nepřinese.

Bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer napsal v článku pro Project Syndicate, že z krátkodobého pohledu má možná Putin navrch, ale že bude-li klesat poptávka po ruských energiích, bude to pro ruský rozpočet, který je závislý na vývozu do Evropy, fatální.

To je sice z dlouhodobého pohledu pravda, ale jak se k tomu staví německá politika a tamější strana Zelených? Ruší se jednostranně jaderné elektrárny a zvyšuje se závislost na spalování uhlí a ruském plynu. Další možnost je rychlá podpora těžby břidlicového plynu, což určitě němečtí Zelení také vítat nebudou.

Výrokem týdne je názor německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, který cituje agentura Bloomberg.  Ten tvrdí, že EU by měla vzít svoji zkušenost s pomocí Řecku jako návod k pomoci Ukrajině. Myslel to Schäuble jako vtip, nebo vážně? Lze srovnávat člena měnové unie se zemí se samostatnou měnou? Politiku v Řecku možná brzy převezmou extremisté. Je to snad recept pro Ukrajinu, které dýchá Putin do zad?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].