Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

V noci bude zákaz vycházení, salámová metoda pokračuje

Spíš než nové restrikce může zabrat slibované plošné testování domovů důchodců

Praha v karanténě, jaro 2020 • Autor: Matěj Stránský
Praha v karanténě, jaro 2020 • Autor: Matěj Stránský

V Česku bude od středy kvůli koronaviru platit zákaz večerního vycházení, a to přinejmenším na týden. V neděli budou povinně zavřené obchody, v ostatních dnech budou otevřené jen do osmi večer. Nová opatření v pondělí odsouhlasila vláda v návaznosti na několik varovných vystoupení premiéra Andreje Babiše a končícího ministra zdravotnictví Romana Prymuly, podle nichž počty nakažených a nemocných dál rostou příliš rychle.

Jde o další krok na cestě, po které se země pohybuje už od léta. Vláda v reakci na čím dál horší čísla postupně přitahuje šrouby – ale opatrně a na etapy, zatímco problém ji předbíhá a dál přerůstá přes hlavu. Zákaz vycházení už nicméně zní jako opatření nového rázu, zvláště v kombinaci s novým upozorněním ze strany policejního prezidenta, že místo domluvy už začnou za porušování vládních nařízení padat pokuty.

"Občan bude mít po zastavení policejní hlídkou povinnost prokázat, kam jde,“ uvedl k noční uzavírce Prymula. Zákaz bude platit mezi devátou večer a pátou ráno, výjimkou budou jen cesty do práce, výkon povolání a neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku. Smyslem opatření má být ztížit lidem srocování, k němuž se podle Prymuly mnozí dál uchylují jako k náhradnímu programu po uzavření restaurací. Výjimku k opuštění domova přes noc budou mít pejskaři, ale jen do 500 metrů od bydliště, aby se venčení nestalo výmluvou.

Je ovšem krajně nejisté, že tato nová etapa bude tou poslední. Počty nakažených minulý týden dál stoupaly po exponenciální křivce, což zákonitě v dalším kroku přinese novou vlnu pacientů v nemocnicích, jimž už teď hrozí zahlcení. Dostupná data ukazují, že vlak je rozjetý už moc rychle na to, aby mírné přibrzďování stačilo.

Kvůli tomu také platí, že dřívější opatření zůstanou v platnosti delší dobu. To se týká například škol. „Situace je špatná a školy budou ještě několik týdnů zavřené,“ upozornil v pondělí vicepremiér Jan Hamáček. Stále neexistuje jasný jízdní řád, který by veřejnosti dával vodítko, jak se budou jednotlivé restrikce zapínat nebo vypínat a podle jakých kritérií. Není ani jasné, jak moc silnou v šíření viru hraje volný pohyb lidí v noci.

Větší nebo srovnatelný vliv než nové restrikce tak nakonec může mít nově avizované plošné testování lidí v domovech pro seniory, což je další krok, o kterém se rozhodlo v pondělí a který má začít fungovat v praxi příští týden. Podle Prymuly proběhnou testy „v plošném režimu“ metodou rychlejších antigenních testů.

V zařízeních, kde tyto pohotové, ale ne tak přesné testy naznačí větší výskyt nákazy, proběhne další testování standardní metodou PCR. Po plošném testování rizikových skupin mnozí odborníci volali jako po něčem, co už mělo běžet dávno. Efekt tohoto opatření může být rychlý hlavně v prevenci, kdy se nová ohniska nákazy pomohou odhalit včas.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].