moravska_nova_ves12

moravska_nova_ves01
Autor: Kateřina Malá

Po týdnu od tornáda je obec Moravská Nová Ves jako vyměněná. Všude se pracuje a je to znát. Kostel má strženou i střechu na věži, která tornádo přežila, ale zůstala poničená. Dál se uklízejí dvory a dál se spravují střechy na domech.

Reklama
Reklama

 

moravska_nova_ves02
Autor: Kateřina Malá

V celé Moravské Nové Vsi je spousta dobrovolníků. Buď přijeli po domluvě za konkrétními lidmi, nebo jen tak - a na místě zjistili, kdo jejich pomoc potřebuje nejvíc. Sjíždějí se sem ze všech koutů země a místní jsou tou pozorností a pomocí potěšeni.

 

moravska_nova_ves03

V klubovně, která bývala nejdřív garáží u domu Zlaty Maděřičové (ve skupině žen druhá zleva) a později centrem její komunitní nadace, je dnes denní místnost, kam si dobrovolníci i obyvatelé domů mohou přijít udělat kávu. Právě tu probíhá psychoterapie – paní Maděřičová sehnala přes výzvu na Facebooku dvě terapeutky a ty přijely odlehčit emocím. Zlata Maděřičová pozvala sousedky. Říkají, že po terapii jim bylo líp.

 

moravska_nova_ves04

Emocemi je obec napěchovaná. Myslíte si, že jste to nějak zvládli, ale pak, když sledujete, jak četa hasičů a dobrovolníků strhává váš dům, zase se všechny ty nepříjemné pocity ozvou. Tady skupina hasičů a dobrovolníků ručně dodělává, co stroj s domem rodiny Kvintových nemohl, aby nepoškodil sousední dům, který k zemi jít nemusí – rozebírají zbytky zdí u pokoje, který si jeho osmnáctiletá obyvatelka nedávno vymalovala, a rodiče jí do něj s velkou slávou pořídili novou plovoucí podlahu.

 

moravska_nova_ves05

Jan Němec přijel z Rožnova pod Radhoštěm, postavil si tu mezi troskami domů stánek s přístrojem na kávu a dvěma pípami, lidé si sem chodí pro pivo, limonádu nebo kávu a taky buchty. Ty napekla pro místní i dobrovolníky a hasiče jeho kamarádka, když už byl na jižní Moravě, se pro ně na otočku zajel do Rožnova. Jan Němec pracuje jako „ajťák“ a říká, že když viděl, co se stalo, přemýšlel, jak by pomohl. „Nejsem žádný tesař, tak jsem si řekl, že udělám aspoň něco,“ říká.

 

moravska_nova_ves06

Mezi domy prochází muž s batohem a s dvěma školními dětmi. Nechtějí se fotit a nechtějí zveřejnit jméno, chtějí pomáhat anonymně. V batohu má tento ředitel firmy z Roudnice nad Labem sto tisíc korun v dvoutisícovkách a jde v ulici dům od domu – nepředstaví se, řekne, že chce pomoci, a vytáhne z batohu bankovku. „Ale já ani nevím, kdo jste,“ usmívá se překvapeně obyvatelka domu s dvoutisícovkou v ruce. „Já taky nevím, kdo jste, ale snad vám to trochu pomůže,“ usměje se muž a jdou s dětmi zase dál. Vysvětluje, že děti má s sebou proto, aby viděly, co se v životě může stát za neštěstí, a v praxi zažily, že je dobré nebýt k tragédii jiných lhostejný.

 

moravska_nova_ves07

Lenka Šteinerová je z Konic a je masérka, tedy kromě toho, že má vlastní farmu s koňmi a jezdecký klub v Polomí na Olomoucku. Hned po tornádu dala na své stránky výzvu pro lidi ze zasažené oblasti, že mohou přivézt své děti, na jak dlouho bude potřeba: pořádá jezdecké tábory, ale děti s poničeným domem přijme zdarma. Sem do Moravské Nové Vsi přijela na výzvu zmíněné Zlaty Maděřičové, že by bylo dobré upracovaným obyvatelům lidem srovnat záda. Tak tu večer masíruje na židli v klubovně unavené lidi, přes den pomáhá s uklízením suti a všeho, co je potřeba. Vzala s sebou i dva malé syny, o které se jí spolu s dalšími dětmi z postižené oblasti přes den stará místní Hnutí Brontosaurus. Spí s dětmi ve spacácích u Maděřičových.

 

moravska_nova_ves08

Ve všech vesnicích zasažených tornádem jsou centra, kam jezdí lidé s pomocí, firmy nabízejí techniku a své zaměstnance, přivážejí materiál, starají se i o jídlo pro místní; to vozí i jednotlivci.

 

moravska_nova_ves09

Bagry, nakladače, hasiči. Někteří už nemusí shánět jen latě a tašky na novou střechu, ale budou stavět komplet znovu.

 

moravska_nova_ves10

Před obecním úřadem Moravské Nové Vsi bez střechy, hned vedle místa, kde je improvizovaná jídelna, v níž hasiči nabírají z várnic lidem jídlo, se rožní vepřové. Čtyři přátelé z Křepic a z Klobouk u Brna sehnali čtyři prasata, zabili je a nachystali na oheň, oslovili lokální pivovary, které jim přidaly bečky s pivem, a přijeli do Moravské Nové Vsi. Petr Nekvapil vyrábí bazény, Petr Charvát je realitní makléř, Michal Tesař má autoservis a Tadeáš Peša z Křepic se živí jako truhlář. „To bylo takový nárazový, přemýšlel jsem, co a jak, a napadlo mě tohle,“ říká Tadeáš Peša.

 

moravska_nova_ves11

Hasiči, kam se podíváš. Tihle přijeli z Ústeckého kraje. Spí v Hodoníně na žíněnkách ve sportovní hale. Ráno vždy dostanou na starost jednu ulici, tu projdou, uklidí, pomáhají lidem, pak jdou do další. „Náš odřad je předurčen k demoličním pracím,“ říká podporučík Josef Choreň (první zprava). „Tady už to není záchranářská práce, tady už je to teď hlavně na práci řemeslnickou.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte