Babiš dal opozici termín kvůli Dukovanům. Její lídři mu zopakují, že Rusko ani Čínu nechtějí
 
Jaderná elektrárna Dukovany
Reaktorový sál, Dukovany • Autor: Matěj Stránský

Předsedové opozičních stran dostali podle informací Respektu termín schůzky, na níž mají s premiérem Andrejem Babišem debatovat o tom, jak pokračovat v zakázce na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Konat by se měla 27. ledna. Premiér si od jednání slibuje, že na ní s opozicí najde shodu ohledně dalšího postupu v tendru, opozice očekává, že ho přesvědčí o ústupku z dosavadní vládní linie.

Podle ní se tendru na dostavbu mají účastnit i z bezpečnostního hlediska rizikoví uchazeči z Ruska a Číny. Vláda má přitom delší dobu zprávu tajných služeb, která je označuje jako problematické. Jejich představitelé tak chtěli Moskvu a Peking z tendru vyřadit. Tento požadavek měla projednávat na konci listopadu Bezpečnostní rada státu, která však byla na poslední chvíli zrušena.

Reklama
Reklama

Ministr průmyslu Karel Havlíček dlouho argumentoval, že v soutěži je nejlepší mít všechny zájemce kvůli snížení ceny. Na to, aby Rusko i Čína zůstaly ve hře, tlačí dlouhodobě Pražský hrad: prezident Miloš Zeman veřejně řekl, že by zakázku přímo dal ruskému Rosatomu. Pozice premiéra Babiše byla dlouho nejasná, ale v listopadu řekl portálu iRozhlas, že tendr není připraven a vláda by o něm neměla jednat před volbami.

Jak nedávno zjistil Respekt a Aktuálně.cz, krátce poté odjel na jednání do Ruska Zemanův poradce Martin Nejedlý, popřel nicméně, že by v Moskvě řešil jádro. V zákulisí se mluví o tom, že Babiš Rusko ani Čínu údajně v tendru nechce, ale je pod tlakem prezidenta, který bude po letošních volbách rozhodovat, zda ho znovu pověří sestavením vlády. Schůzka s opozicí se tak premiérovi může hodit: umožní s odvoláním na nesouhlas účastníků tvrdit, že na Rusku a Číně není větší politická shoda.

Čtěte také: Babiš vystrašil ČEZ. Proč tak najednou

“To co prosazujeme stále. Dostavbu a vyřadit z tendru firmy ze zemí představujících bezpečnostně strategické riziko, tedy z Ruska a Číny,” řekl Respektu předseda ODS Petr Fiala na otázku, co bude na jednání s premiérem prosazovat. Podobně mluví i někteří další opoziční lídři. “Otázka bezpečnosti je zásadní, tendru by se nemělo účastnit Rusko ani Čína, a to ani v konsorciu,” souhlasí předseda lidovců Marian Jurečka. A stejně tak mluví i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: „Vytrvale prosazujeme vyloučení ruských a čínských firem z tendru na dostavbu, včetně jejich účasti na subdodávkách klíčových částí zakázky a včetně jejich účasti skrze konsorcia. A nejinak tomu bude i na tomto jednání.“

Není přitom vyloučeno, že právě ohledně konsorcia opozice Babiše nepřesvědčí. Vláda totiž v poslední době pracuje s variantou, že Rusko a Čína by mohly být součástí širšího sdružení uchazečů, Rusko například v tandemu s Francií. To by sice byl ústupek opozici, ale jen částečný, aby s ním neměl problém ani Hrad. Rusko by v téhle variantě mohlo dodat například reaktor a být tak nadále součástí hry. “Že by dodávali reaktor, řídící systém nebo turbínu, to určitě ne,” upřesňuje lidovec Jurečka.

Lze tedy očekávat ještě komplikovaný spor s nejasným výsledkem. Někteří představitelé opozice zřejmě budou chtít po vládě, aby jim předložila zprávu tajných služeb k jádru a analýzu společnosti Ernst and Young, o kterou se ministerstvu průmyslu opírá při tvrzení, že zakázka na dostavbu je nutná. Oba dokumenty ministři nicméně dosud utajovali a není jasné, zda tentokrát opozici vyhoví.

Část vládních politiků a energetické společnosti ČEZ zároveň naléhá, aby byly nabídky uchazečů předloženy do sedmi měsíců, což by opět mohlo vyhovovat Rosatomu - v kuloárech se spekuluje, že může mít nejvíc připravenou nabídku. Ani s  tím ale opozice nesouhlasí. Část by nejraději tendr odložila nebo alespoň  prodloužila dobu na předložení nabídek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte