Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Vidlemi

Rozpad VV je odrazem rozpadu tuzemské politiky

Jaký má smysl věnovat pozornost odchodu Karolíny Peake z Věcí veřejných a počítat poslance, kteří se přidají na její stranu? Padne vláda? Nepadne? Jak to bude s reformami? A neohrozí nás celá krize návratem komunistů? A jak se liší sociální demokraté od ODS nebo TOP 09?

Možná za to mohou v poslední době hlavně VV, ale zdaleka to není jen jejich chyba. Tuzemská politika se stala čistým nástrojem boje o moc. Úplně opustila vize, ideály a věcnost. Dokonce ani to poslední, co vláda ještě dělá – slavné škrty – nemá ani vizi, ani věcnost.

Kdy jsme naposledy slyšeli od politiků – a nejen vládní koalice – věcnou debatu o vymahatelnosti práva, vzdělanosti nebo vědě? Kdy jsme slyšeli věcnou debatu o zákonech a normách, které by měly v těchto ohledech zlepšovat kvalitu života? Kdy jsme vůbec slyšeli od politiků debatu o kvalitě života?

Věci veřejné dotáhly tuto přehlíživost mocným vůči občanům do obrazu téměř absurdního divadla. Vůbec nevíme, co ta strana chce, kdo ji ovládá, kam směřuje. Jen jasně vidíme, že se všichni chtějí udržet zoufale u moci. Podobně jako jejich kolegové z jiných stran – ale konání VV je tak jasně vedeno sobeckými zájmy a stupiditou, že dává nahlédnout i tomu největšímu ignorantovi do komnat, v nichž se dělá česká politika. Peníze, funkce, lži, úplatky, to je vše, co si o VV budeme pamatovat. Ani záchvěv myšlenky o prosazování práva nám v paměti nezůstane.

Věci veřejné se rozpadají a to je ilustrace stavu tuzemské politiky. Rozpadá se. Rozpadá se koalice, rozpadá se schopnost opozice přinést změnu, rozpadá se smysl politiky. To je znamení, že politikům tento stát už nepatří, už nejsou schopni jej spravovat. Možná řada z nich zůstane i po nových volbách na vysokých politických postech. Ale tento stát jim už nepatří. To si všichni uvědomme. Říká pan Patizon.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].