Zkusme na chvíli přemýšlet o budoucnosti. A nastínit scénář, který nás může čekat za pár let. Je to sice riskantní, protože politické předpovědi se většinou mýlí. Ale zkusme to.

Nejdříve si shrňme dění posledních dní. Když se podíváme na jednání o radnicích, je patrné, že hnutí ANO je poměrně vítaný partner. Má šanci zasednout ve vedení řady krajských či okresních měst. Mnohdy v koalici se stranami, které jsou zastoupené ve vládě Petra Fialy. A ne vždy je to proto, že neexistuje jiná alternativa. Politici na komunální úrovni si zkrátka tu a tam jsou bližší než na centrální úrovni. Někde byl úspěch ANO tak drtivý, že bez něj prostě vládnout nejde. Například v Ostravě je pozice Tomáše Macury z ANO neohrozitelná. A zaslouženě, je to schopný primátor.

Pojďme dál. Voliči v senátních volbách v Kroměříži měli o víkendu těžkou, ale přesto jasnou volbu. Do druhého kola se totiž dostala zástupkyně ANO Lucie Pluhařová a královna dezinformační scény Jana Zwyrtek Hamplová, která vystupuje na proruských demonstracích. Podobně složitou situaci měli voliči na Karlovarsku, kde proti sobě stály političky ANO a SPD. To jsou důsledky stále vyhrocenější politické atmosféry a ta se bude s velkou pravděpodobností ještě zhoršovat.

A tady už pojďme k onomu možnému budoucímu scénáři. Může nastat situace, kdy budou zastánci demokracie stále častěji před volbou menšího zla. A klasické demokratické strany se ocitnou v roli, kterou mají politická uskupení v Ostravě, tedy že tu bude jedno obří…

1_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte