To, co se stalo tento týden, bychom neměli bagatelizovat. Lídr největší světové jaderné mocnosti veřejně pohrozil použitím jaderných zbraní. Vladimir Putin ve svém středečním moskevském projevu prohlásil, že Rusko využije k obraně své země „všechny zbrojní systémy, jež jsou mu dostupné“. A zdůraznil, že „neblafuje“.

I když možná přece jenom blafuje. Putinova výhrůžka není v souladu s tradiční sovětskou vojenskou doktrínou, která kdysi vylučovala, že by země jaderné zbraně použila „jako první“. Ruská armáda teď ale pod Putinovým vedením zvažuje scénáře, jež s nasazením nukleárních zbraní počítají. Zároveň ovšem Putin ví, že Západ má svůj vlastní mohutný jaderný arzenál. A ví, že již od roku 1945 brání všem mocnostem v použití jaderných zbraní doktrína „vzájemně zaručeného zničení“. Podobné hrozby musí navíc popuzovat Čínu, Indii a všechny další země, které se pokoušejí kormidlovat někde mezi Ruskem a Západem.

Konec dohody

Co tedy vyplývá z toho, že se Putin ke svému výroku přesto odhodlal? Především, že se pro něj válka vyvíjí velmi špatně. Ukrajinské jednotky tento měsíc uštědřily ruské armádě sérii dechberoucích porážek. Putinovou první reakcí bylo slavnostní otevření ruského kola v Moskvě, při němž obyvatele nabádal, aby si „odpočinuli“ a užívali života. O několik dní později, když si uvědomil, že „odpočinková“ strategie nefunguje, oznámil televizní vystoupení v hlavním vysílacím čase – a pak se k němu jednoduše nedostavil. Svůj projev přednesl až…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte