IMG-2210

Stres ze splašených cen energií střídá úleva. V evropské energetice nastávají rozsáhlé změny a Fialova vláda k nim přidává vlastní, donedávna nemyslitelná opatření v podobě cenových stropů.

Kilowatthodina elektřiny bude od listopadu povinně nejvýš za šest korun, plyn za tři. Vše nad to dorovná za spotřebitele stát, peníze si zkusí aspoň částečně opatřit zdaněním elektráren, naftařských firem a bank.

Půjde o hodně drahou akci, která – kdyby na ni byl čas – by šla v mnoha ohledech vymyslet lépe. To hlavní, co je k ní třeba říct, je ale přiznání si, že rázný krok tohoto typu byl nutný. Zdrženlivost, váhání a řeči o těžké době veřejnost nezklidní a válku nevyhrají.

V nynějším spěchu už se na chystaných krocích sotva něco změní. Ale energetická krize nejspíš ještě nekončí, takže propříště pár tipů, co vylepšit.

Kde jsou úspory?

Zaprvé – pomoc je zbytečně plošná, svezou se i mnozí z těch, kteří by si poradili sami. Řeč je třeba o rodinách s vyššími příjmy v městských bytech, kde je spotřeba energií nižší než v domech. Stejná ochrana všech vypadá spravedlivě, ale zákonitě je velmi nákladná. Příští rok má vyjít na 130 miliard a vládní činitelé na rovinu přiznávají, že za číslo neručí a že ještě může růst. Nové daně ani často zmiňované dividendy z ČEZ vše nepokryjí, bylo by tedy dobré postupovat šetrněji.

Zadruhé – zvolený princip je svým způsobem zvrácený v tom, že nejvíc dostanou ti, kdo nejvíc spotřebují. Chybí přímé pobídky k šetření, navíc větší množství…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1045

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte