Gymnaziální třída na průmyslovce, Pod Táborem Praha 9
Nejsme namyšlení ani méněcenní. (Studenti pražského Geografického gymnázia) • Autor: Matěj Stránský

Studenti prvního ročníku Geografického gymnázia v pražské čtvrti Hrdlořezy se na první pohled v ničem neliší od jakýchkoli jiných středoškoláků – sedí v lavicích, upírají tázavé pohledy směrem k novinářské návštěvě sedící za katedrou a někteří se u toho jemně chichotají. Rozhodně nic nenapovídá tomu, že jsou součástí experimentu pražských politiků, který má pomoci vyřešit jeden z palčivých problémů hlavního města. Škola, ve které se nacházíme, byla po celou svoji více než sedmdesátiletou historii zeměměřickou průmyslovkou, v tomto školním roce však poprvé otevřela také gymnaziální třídu. Cílem pokusu, za kterým stojí politici z pražského magistrátu a ke kterému se škola sama přihlásila, je zvýšit počet míst na gymnáziích, protože zájem o ně je velký a volných míst je stále větší nedostatek. Stávající gymnázia většinou nemají na navyšování kapacit místo a postavit nová na zelené louce by trvalo roky, a tak se politici uchýlili k trochu nezvyklému řešení.

Žáci sedící ve třídě si nezvyklost své situace dobře uvědomují, stejně jako předsudky, které v mnoha lidech automaticky vyvolává slovní spojení „gymnázium na průmyslovce“. „Hned na začátku nám říkali, že jsme pokusní králíci. My jsme ale gympl jako každý jiný. Záleží to přece na nás, jakou budeme odvádět práci,“ říká jeden mladík ze zadních lavic a několik hlav souhlasně přikyvuje. Zároveň je ale zřejmé, že pro většinu přítomných nebyla zdejší škola první volbou. Při dotazu, kdo se původně hlásil jinam, na „tradiční“…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte