Mardi Gras in New Orleans

Každý rok v úterý před Popeleční středou píšu na svůj Facebook vzkaz: „Všude jinde je obyčejné úterý, jen v New Orleansu je ten nejlepší den v roce.“ Takzvané Tlusté úterý, Fat Tuesday, je posledním dnem období karnevalu, tady známého jako Mardi Gras. Následně vždy připojuju fotky bláznivých lidí v bláznivých kostýmech s maskami zakrývajícími oči.

Letos můj vzkaz provázely fotky archivní. Mardi Gras tak, jak jej známe, tedy ve formě neřízeného veselí, obrovských průvodů s davy v okolí, letos nebylo. Není divu – vždyť už vloni se pár týdnů po skončení karnevalu začalo spekulovat, že v období, kdy celé město do posledního koutku zaplnili turisté z domova i ze světa, se už koronavirus vesele šířil. Když starostka New Orleansu na podzim 2020 oznámila, že průvody ruší, lidé nadávali, spílali a nechápali. Ale řeknu vám, to letošní Mardi Gras bylo možná tím nejhezčím za celou dobu, co na jihu Louisiany žiju.

Děti mají celý týden prázdniny, a když ukládám dceru v pondělí večer do postele, šeptám jí do ucha, že zítra budeme mít tu nejlepší karnevalovou oslavu. Ještě sama nevím, co vymyslím, ale vím, že s něčím přijít musím. Na Mardi Gras se čeká celý rok. Padá původní plán obléknout se do kostýmů a vydat se alespoň na malou procházku čtvrtí Bywater, která je známá tím, že v ní žije mnoho umělců, hudebníků a jinak kreativních duší a kde vždy někomu ze dveří hraje hlasitá neworleanská hudba zvoucí ke spontánnímu tanci uprostřed úzké ulice. Předpověď počasí totiž i tady hlásí mráz…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte