2021 American Music Awards - Fixed Show
Strasti dospívání zahrané ve všech žánrech. (Olivia Rodrigo při předávání American Music Awards, listopad 2021) • Autor: Getty Images for MRC

Ve výroční zprávě o posluchačských zvycích uplynulého roku společnosti Spotify se nachází výstižná věta: „Pokud se v roce 2020 celý svět obrátil hlavou dolů, pak v roce 2021 jsme si už zvykali vidět věci vzhůru nohama.“ Uplynulých dvanáct měsíců to popisuje dokonale.

Po prvním roce pandemie nastala mírná úleva, přišlo vydechnutí a s ním méně času stráveného v izolaci. Z hlediska populární hudby to znamenalo, že některé věci se odehrávaly jako dřív, a některé naopak vůbec. Během letní sezony se sice nesměle vrátily koncerty, ale obří festivaly ani velká světová turné stále nepřipadaly v úvahu. Do toho vtrhla záplava nových alb, která hudebníci vytvářeli nejen v lockdownu, ale dokonce ještě před ním – pouze zjistili, že nemá smysl je déle skladovat a čekat, až se vrátí jakýsi předpandemický normál. To by se také nemuseli dočkat.

Ta nejsilnější hudba roku 2021 neoslovovala davy, protože žádné davy se ani nemohly scházet. Tento stav charakterizovalo i to, že s výjimkou Kanye Westa se opravdu největší komerční jistoty současnosti odmlčely, a také Taylor Swift se věnovala opětovnému nahrávání a vydávání svých starých alb. Se stagnujícím koncertním průmyslem a celebritami první ligy v hibernaci se tak najednou otevřel prostor zkoumat, co se děje na menších scénách, v místech, kde tvoří nováčci, pro něž není živé hraní zas tak podstatné. Když přestaly zářit ty největší hvězdy, najednou vyniklo světlo těch ostatních a jejich sdělení.

Bez možnosti srocovat davy promlouvala…

1_obalka_R51_52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R51_52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte