54_KULTURA2_Apple Corps
„Vždycky nám nejlépe vycházelo, když jsme nic neplánovali.“ (The Beatles ve studiu, leden 1969)

Pokud člověk pomyslí takřka na jakékoli prvenství v populární hudbě, nejspíš bude spojené s The Beatles. Stali se největší kapelou všech dob a určili, co dělá kapelu kapelou: image gangu, nezařaditelnost a neustálá proměnlivost. Zahájili éru koncertů na stadionech a začali používat nahrávací studio k experimentům jako svébytný hudební nástroj. A více než padesát let po svém rozpadu si mohou připsat další prvenství díky novému dokumentárnímu triptychu The Beatles: Get Back režiséra Petera Jacksona, jehož délka se blíží osmi hodinám.

Nikdy dřív neměl divák šanci pozorovat kapelu tak zblízka. Navíc v období, které zdaleka není nejšťastnější. Ve studiu jim to drhne po tvůrčí i osobní stránce, na povrch vyplouvají staré křivdy a vládne apatie. Sice to mezi nimi občas stále jiskří kreativně, ale poprvé se mluví o rozchodu, zatímco tam někde venku je svět, který o ničem z toho nic netuší. Šílí ze svých idolů a čeká, s čím novým přijde neslavnější čtveřice popu. Je to jako zkoumat kapelu pod mikroskopem. To vše dělá z dokumentu událost sezony, o níž se zhusta píše a diskutuje a není určená jen skalním fanouškům.

Trilogie The Beatles: Get Back je pozoruhodná nejen formálně, ale i okolnostmi vzniku. Peter Jackson ji sestříhal z 50 hodin filmového a 150 hodin zvukového záznamu, které byly pořízeny během tří lednových týdnů roku 1969. Kapela se tehdy sešla, aby místo studiových hrátek secvičila nový živý repertoár a odehrála jej s velkou slávou buď v rámci…

1_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte