Ingrida Simonyteová, litevská premiérka
Ingrida Simonyteová, litevská premiérka • Autor: Matěj Stránský

Jaký mobilní telefon používáte, paní premiérko?

Používám iPhone.

Vaše vláda před pár dny vydala varování pro veřejnost před používáním čínských mobilních telefonů Xiaomi s argumentem, že cenzurují obsah. Neumožňovaly vyhledávat pro Čínu nepříjemná slovní spojení jako „svobodný Tibet“ nebo „dlouhý život nezávislému Tchaj-wanu“. Proč jste považovali za důležité to udělat?

Litva dbá na kybernetickou bezpečnost. Pokud naše instituce, které jsou za to zodpovědné, naleznou něco, co je důležité posoudit a zhodnotit, sdílejí své závěry s veřejností. Myslím, že to je něco, co by dělat měly, a přesně k tomu také došlo. Dopředu rozhodně nebylo cílem hovořit o jedné konkrétní značce, ať už kterékoli. V oblasti kybernetické bezpečnosti probíhá dlouhodobě větší množství aktivit.

Ne každý stát Evropské unie řeší, jestli mobilní telefony necenzurují obsah vyhledávače. Vy se na to zaměřujete a zjistili jste to v případě čínských aparátů. Zajímá nás, co vás vede ke zvýšené aktivitě v téhle oblasti.

Možná ne všechny země věnují tomuhle tématu dostatečnou pozornost. Je na nich, aby dělaly, co považují za vhodné. Vzhledem k regionu, ve kterém se nacházíme my, je naší povinností být aktivní.

Proč?

Protože zaznamenáváme opakované pokusy o vměšování se do záležitostí naší země prostřednictvím různých kanálů, od fake news a propagandy po vážnější…

1_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte