30-kom
Michal Koudelka • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

V Česku v současné době nežije žádný jiný muž či žena, kterému by vláda tak vytrvale vyjadřovala podporu a uznání jako řediteli kontrarozvědky BIS Michalu Koudelkovi. Premiér Andrej Babiš ho šestkrát za sebou navrhl prezidentu Miloši Zemanovi na povýšení do generálské hodnosti, což zdůvodnil vysokými profesními a osobními kvalitami Koudelky, a pod jeho vedením i celé BIS.

Přesto teď premiér mlčí ve chvíli, kdy má svoji chválu proměnit v praktický krok: Koudelkovi končí první ředitelský mandát, má zájem pokračovat, ale to by musela vláda potvrdit do poloviny srpna. Babiš však váhá, a i když to po výše zmíněné chvále vypadá nesrozumitelně, má to svoji logiku. V zákulisí se totiž kolem ředitele BIS odehrává jedno z největších dramat současné politiky.

Teď je ta chvíle

Koudelka je pro střet jako dělaný. Z titulu své funkce je totiž osobou, která má velký vliv na to, zda Česko bude dál prozápadní a nezávislou zemí jasně ukotvenou v Evropské unii a NATO, nebo se naopak začne obracet opačným směrem, ke (staro)novým mocenským centrům v Pekingu a Moskvě. Protože Koudelka usiluje o to první, nemohl se nedostat do konfliktu s vůdčím představitelem druhé orientace, prezidentem Milošem Zemanem.

Spor dlouho doutnal pod povrchem. Koudelka před svým současným ředitelováním vedl kontrašpionážní odbor BIS zaměřující se především na Rusko, jako nikdo v zemi tak má zmapované aktivity současné hlavy státu a jeho nejbližších spolupracovníků. Když byl pak Sobotkovou vládou…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2109

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte