13A_profimedia
UFO, jak má být. (GIMBAL) • Autor: Profimedia

Navštěvují-li nás mimozemšťané, mají zvláštní zálibu v provokování amerických pilotů. I tak by se dala číst zpráva o záhadných úkazech dříve označovaných jako UFO (dnes UAP, neidentifikovaný vzdušný jev), zveřejněná v USA koncem června. Je to ale jen zdání, devítistránkový dokument totiž úmyslně shrnuje převážně právě incidenty zaznamenané americkými ozbrojenými silami, protože o nich existují alespoň nějaké důvěryhodné údaje.

Zpráva, kterou pro Kongres vypracovaly zpravodajské služby ve spolupráci s loni ustavenou pracovní skupinou námořnictva, zachycuje období od roku 2004, kdy pilot David Fravor pozoroval záhadný letoun podobný bonbonu tic tac (viz text na str. 12–18), až do současnosti. Konstatuje, že UAP opravdu existují, ohrožují letový provoz a mohou představovat i výzvu pro národní bezpečnost, jejich podstatu však zatím nelze určit. Podařilo se to v jediném případě z celkem 144 pozorování, kdy byl záhadný objekt identifikován jako vyfukující se vzdušný balon.

Koukni na ten dron, brácho

Seznam jednotlivých incidentů ve zprávě, která má i svoji utajovanou část, chybí, ty nejznámější ale známé jsou a příslušné záběry lze snadno najít na webu. Kromě zachycení Fravorova „tic tacu“ (video nazvané FLIR1, pořízené další letkou poté, co se objekt „odstěhoval“ 100 kilometrů od místa Fravorova původního kontaktu) jde o video GIMBAL z roku 2014, kdy stíhačky u břehů Floridy opět pronásledují záhadný oválný útvar („to je ale zku*venej dron, brácho…

1_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 933

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte